Fotbal european, 8-10 februarie. Liverpool revine la 9 puncte în spatele lui Manchester City. Juventus, ultima calificată în semifinalele Cupei Italiei

FANATIK vă prezintă informaţii despre partidele care au loc în Europa la mijloc de săptămână, 8-10 februarie, în Premier League, Cupa Spaniei şi Cupa Italiei.
11.02.2022 | 00:30
Fotbal european 810 februarie Liverpool revine la 9 puncte in spatele lui Manchester City Juventus ultima calificata in semifinalele Cupei Italiei
10-02-2022
22:31

Rezultatele meciurilor de joi

PREMIER LEAGUE, etapa a 24-a

Liverpool – Leicester 2-0 (Diogo Jota 34, 87)

Wolverhampton – Arsenal 0-1 (Gabriel 25)

ple

CUPA ITALIEI, sferturi de finală

Atalanta – Fiorentina 2-3 (Zappacosta 30, Boga 56 / Piatek 9 pen., 71, Milenkovic 90+3)

Juventus – Sassuolo 2-1 (Dybala 3, Tressoldi 88 aut. / Traore 24)

CUPA SPANIEI, semifinale tur

Athletic Bilbao – Valencia 1-1 (Raul Garcia 37 / Duro 65)

CUPA Franței, sferturi de finală

Nantes – Bastia 2-0 (Blas 3 pen., Kolo Muani 71)

10-02-2022
20:05

Fiorentina a produs surpriza în Cupa Italiei

Atacantul Valentin Mihăilă a fost doar rezervă în eliminarea surpriză a echipei sale, Atalanta Bergamo, din sferturile de finală ale Cupei Italiei, după un meci halucinant pe teren propriu cu Fiorentina.

Formația viola s-a impus cu 3-2 cu golurile marcate de Piatek (9 pen., 71) și Milenkovic (90+3), pentru bergamasci înscriind Zappacosta (30) și Boga (56). Fiorentina a jucat în inferioritate numerică din minutul 79, după eliminarea lui Martinez Quarta.

În semifinale, Fiorentina va întâlni învingătoarea partidei dintre Juventus Torino și Sassuolo.

10-02-2022
17:34

Alibec a debutat cu gol în Grecia

Atacantul Denis Alibec a debutat cu gol la echipa Atromitos Atena, care a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formația Lamia, în etapa a 21-a a campionatului Greciei.

Internaționalul român a intrat pe teren în minutul 69 și a închis tabela în minutul 88. Celalălat român de la Atromitos, Dorin Rotariu, a fost titular și a obținut penalty-ul prin care Koulouris a restabilit egalitatea în minutul 57. Fostul mijlocaș de la Dinamo a evoluat până în minutul 75.

Atromitos se află pe locul 13 în clasament, penultimul, cu 13 puncte.

10-02-2022
16:49

Mihăilă, doar rezervă în Cupa Italiei

Recent transferat la Atalanta Bergamo, atacantul Valentin Mihăilă este doar rezervă în meciul de pe teren propriu cu Fiorentina, din optimile de finală ale Cupei Italiei.

Antrenorul Gian Piero Gasperini a decis să înceapă jocul cu Jeremie Boga, adus de la Sassuolo, în postura de vârf împins, susținut de pe cele două benzi de Ruslan Malinovsky și Mario Pasalic.

Mihăilă a debutat la Atalanta în etapa precedentă din Serie A.

09-02-2022
22:11

Rezultatele meciurilor de miercuri

Man. City – Brentford 2-0 (Mahrez 40 pen., De Bruyne 69)

Tottenham – Southampton 2-3 (Bednarek 18 aut., Heung-Min Son 70 / Broja 23, Elyounoussi 79, Adams 82)

Norwich – Crystal Palace 1-1 (Pukki 1 / Zaha 60)

Aston Villa – Leeds United 3-3 (Coutinho 30, J. Ramsey 38, 43 / D. James 9, 45+2, D. Llorente 63)

ple

AC Milan – Lazio 4-0 (Rafael Leao 24, Giroud 41, 45+1, Kessie 79)

Rayo Vallecano – Betis Sevilla 1-2 (Garcia 5 / Iglesias 26, Carvalho 68)

Bergerac – Versailles 1-1, 4-5 la loviturile de departajare (Tressens 89 / Diarrassouba 14)

Nice – Marseille 4-1 (Gouiri 10, Kluivert 29, 49, Delort 61 / Bard 3 aut.)

09-02-2022
16:35

Al Hilal - Chelsea 0-1 (Lukaku 32)

Final de meci – Chelsea s-a impus la limită în fața lui Al Hilal, scor 1-0, și s-a calificat în finala CM a cluburilor, acolo unde va întâlni Palmeiras, sâmbătă, 12 februarie, de la ora 18:30.

Min. 32 – GOOOL Chelsea! Centrarea lui Kai Havertz a fost deviată de un fundaș saudit până la Romelu Lukaku și belgianul deschide scorul.

A început meciul.

Echipele de start la meciul Al Hilal – Chelsea

ahi

08-02-2022
22:03

Rezultatele meciurilor de marți

Newcastle – Everton 3-1 (Holgate 37 aut., Fraser 56, Trippier 80 / Lascelles 36)

West Ham – Watford 1-0 (Bowen 68)

Burnley – Man. United 1-1 (J. Rodriguez 47 / Pogba 19)

ple

Inter – Roma 2-0 (Dzeko 1, A. Sanchez 68)

– portarul Ionuț Radu a fost rezervă la Inter

Monaco – Amiens 2-0 (Tchouameni 5, Volland 54)

08-02-2022
19:30

Burnley - Manchester United 1-1 (J. Rodriguez 47 / Pogba 19)

Final de meci – Manchester United nu obține decât o remiză, 1-1, pe terenul ultimei clasate Burnley și pierde locul 4 în clasament în favoarea lui West Ham United.

Min. 68 – În căutarea golului izbăvitor, managerul Ralf Rangnick l-a aruncat în luptă pe Cristiano Ronaldo în locul lui Edinson Cavani.

Min. 47 – GOOOL Burnley! Weghorst întoarce doi jucători adverși și îl pune în cursă pe Jay Rodriguez, scos din ofsaid de Shaw, care înscrie lejer pe lângă De Gea.

Min. 19 – GOOOL Manchester United! Paul Pogba marchează cu un șut cu latul de la 10 metri după o centrare a lui Luke Shaw.

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo e rezervă în meciul pe care echipa sa, Manchester United, îl joacă pe terenul formației Burnley, în etapa a 24-a din Premier League.

În schimb, managerul Ralf Rangnick l-a titularizat pe mijlocașul francez Paul Pogba, care revine după o pauză de 3 luni cauzată de o accidentare.

bur

08-02-2022
15:02

Maxim, gol decisiv pentru Gaziantep în Cupa Turciei

Mijlocașul Alexandru Maxim a calificat-o pe Gaziantep în sferturile de finală ale Cupei Turciei, după ce a marcat golul victoriei în partida din deplasare cu Kasimpașa, în optimile competiției.

Internaționalul român, intrat pe teren în minutul 71, a înscris zece minute mai târziu din penalty și a stabilit scorul final, 2-1 pentru Gaziantep. Gazdele au deschis scorul prin Ben Ouanes (31), iar oaspeții au egalat prin Figueiredo (42).

Fundașul Alin Toşca a fost titular la Gaziantep şi a fost înlocuit la pauză.

Nu doar Liga 1 are meciuri în rundă intermediară la acest mijloc de săptămână. În perioada marţi, 8 februarie – joi, 10 februarie, se joacă o etapă intermediară completă în Premier League, partidele din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Italiei precum şi manşele tur ale semifinalelor din Cupa Spaniei.

Athletic Bilbao – Valencia

În Anglia este aşadar o etapă intermediară, cea cu numărul 24. Nu sunt zece partide, pentru că meciul Brighton – Chelsea, scor 1-1, s-a disputat în devans, pentru a permite londonezilor să participe acum la Campionatul Mondial al cluburilor. Din acelaşi motiv derbyul londonez care ar fi trebuit să aibă loc în weekend, sâmbătă, 12 februarie, Chelsea – Arsenal, a fost amânat.

Liderul Manchester City nu pare a avea deloc o misiune grea pe teren propriu în faţa nou promovatei Brentford, o echipă aflată în criză, cu patru eşecuri consecutive în ultimele meciuri. Cum Pep Guardiola are tot lotul la dispoziţie e de aşteptat să avem parte de un meci cu goluri, evident, în poarta londonezilor.

Liverpool, fără Mane şi Salah

Ocupanta locului secund este Liverpool, dar la distanţă mare de liderul City. Echipa lui Jurgen Klopp a fost una dintre cele mai vitregite din Premier League ca urmare a faptului că timp de o lună a fost lipsită de principalele guri de foc, senegalezul Sadio Mane şi egipteanul Mohamed Salah. A făcut minuni în această perioadă portughezul Diogo Jota.

Cele două staruri tocmai au fost adversari în finala Cupei Africii, câştigată de Senegal. Leicester, care nici ea nu străbate o formă foarte bună, este echipa care a învins-o ultima dată pe Liverpool, la sfârşitul anului trecut, într-un meci restant. Evident, cormoranii doresc revanşa şi vor să fie una cât mai consistentă.

Manchester United nu mai are de luptat decât pentru locul 4

Pentru diavolii roşii de pe Teatrul viselor nu mai este loc de greşeli. Au ieşit prematur din Cupa Angliei, scoşi pe teren propriu la lovituri de departajare de divizionara secundă Middlesbrough şi singurul obiectiv rămas este locul 4 în campionat, pentru a prinde Champions League. United joacă acum la lanterna roşie Burnley, care pare a pierde tot mai mult teren faţă de restul plutonului şi pentru care salvarea de la retrogradare ţine de domeniul miracolului.

Tensiunea este mare la United şi la adresa vedetei Cristiano Ronaldo, care a ratat un penalty în timpul jocului cu Middlesbrough şi despre care fanii nu s-au sfiit să îi spună că este expirat. Alte trei meciuri importante pentru locul 4 sunt West Ham – Watford, cu ciocănarii clar favoriţi, Tottenham – Southampton şi Wolverhampton – Arsenal.

Milano – Roma, duelul din Cupa Italiei

Se joacă sferturile de finală ale Cupei Italiei. Numai meciul Juventus – Sassuolo pare a merge spre statutul de solist, deşi în campionat Sassuolo a provocat daune la Torino, dar venirea lui Vlahovic şi Zakaria pare a pune lucrurile în ordine. Avem două partide pe axa Milano – Roma şi ambele se vor juca în oraşul Domului.

Inter primeşte vizita Romei într-un moment delicat, pentru că după ce a pierdut, aproape incredibil, în numai patru minute, derbyul cu Milan mai are doar un punct avans în campionat faţă de vecini şi faţă de Napoli. Rămâne de văzut dacă Simone Inzaghi va băga mulţi titulari sau îi va păstra pentru campionat. Aceeaşi situaţie avem şi la Milan – Lazio, rossonerii fiind evident mult mai preocupaţi de titlu.

Se joacă primele 90 de minute din semifinalele Cupei Spaniei

În Spania am ajuns la o fază extrem de importantă a competiţiei, cea a anticamerei marii finale. În prima semifinală, miercuri, 9 februarie, revelaţia Rayo Vallecano va încerca pe teren propriu să dea lovitura în jocul cu Betis Sevilla, pentru a lua o opţiune importantă în vederea returului. La prima vedere alb-verzii din Sevilla par favoriţi, dar Rayo a arătat de multe ori ce surprize poate face.

Al doilea joc din turul semifinalellor are loc joi seară, pe San Mames din Bilbao, unde vine Valencia. Bascii au devenit o specialistă a Cupei, având doi ani consecutiv în care au jucat finale, dar le-au pierdut. Cum acum, după ce au trecut de Real Madrid, au în faţă o Valencie care nu sperie pe nimeni au şanse importante să ajungă şi al treilea an la rând să joace pentru trofeu.