Fotbaliștii Braziliei, mesaj de susținere pentru Pele după calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Foto

Fotbaliștii brazilieni i-au transmis un mesaj de susținere legendarului Pele după calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.
05.12.2022 | 23:37
Fotbalistii Braziliei mesaj de sustinere pentru Pele dupa calificarea in sferturile de finala ale Cupei Mondiale Foto
Fotbaliștii Braziliei i-au transmis un mesaj de susținere lui Pele la finalul partidei împotriva Coreei de Sud. Sursă foto: Twitter

Brazilia s-a calificat „en fanfare” în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar. Fotbaliștii lui Tite nu i-au dat nicio șansă Coreei de Sud, scor 4-1 și vor înfrunta Croația, care s-a impus la penalty-uri în fața Japoniei. La finalul meciului cu asiaticii, jucătorii Braziliei i-au transmis un mesaj de susținere fostului fotbalist Pele.

Fotbaliștii sud-americani, mesaj de susținere pentru Pele după Brazilia – Coreea de Sud 4-1

Brazilia s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, iar elevii lui Tite nu au uitat de Pele, care a fost internat de urgență la spitalul Albert Einstein din San Paulo.

Neymar și compania au mers spre mijlocul terenului acolo unde au afișat un banner uriaș cu numele lui Pele și cu o fotografie cu fostul fotbalist îmbrăcat în tricoul Braziliei, aflat în zilele de grație.

Mesajul de susținere și încurajările fotbaliștilor Braziliei vin după ce organizatorii Campionatului Mondial au proiectat fotografia lui Pele pe un zgârie nori. De asemenea, Kylian Mbappe a făcut apel la întreaga omenire pe rețelele de socializare să se roage pentru cel care a condus Brazilia la trei Cupe Mondiale.

Jucătorii Braziliei, bucurie alături de fani după calificarea în sferturile Cupei Mondiale

Brazilia va întâlni Croația în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, iar în cazul unei victorii cu selecționata lui Zlatko Dalic, formația sud-americană va înfrunta câștigătoarea din meciul Olanda – Argentina.

La finalul victoriei împotriva Coreei de Sud, fotbaliștii brazilieni au mers în fața propriilor suporteri care au asistat la meci pe Stadionul 974 din Doha, arenă care va fi demontată după terminarea turneului final.

Elevii lui Tite au dansat și au cântat împreună cu suporterii Selecao. Finalul meciului l-a prins pe teren și pe Dani Alves care a intrat în minutul 63 în locul lui Eder Militao. Fotbalistul lui U.N.A.M. a devenit cel mai în vârstă jucător al Braziliei care evoluează la Cupa Mondială.

Fotbaliștii Braziliei au sărbătorit alături de fani calificarea în sferturi la Cupa Mondială. Sursă foto: Twitter.

Brazilia va înfrunta Croația în sferturile Cupei Mondiale

Croația a fost aproape să părăsească încă din faza grupelor Campionatul Mondial. În cele din urmă, formația lui Zlatko Dalic a trecut la loviturile de departajare de Japonia, scor 1-3, după un meci mare făcut de portarul Livakovic.

Brazilia, care a suferit o înfrângere în cele patru meciuri de la Campionatul Mondial, scor 0-1 împotriva Camerunului, nu a avut probleme împotriva Coreei de Sud. Brazilia și Croația s-au întâlnit și la Cupa Mondială din 2014, în faza grupelor.

Selecao reușea să se impună, scor 3-1 după golurile lui Neymar și Oscar. De asemenea, cele două formații s-au întâlnit în grupe și la ediția din 2006 a Cupei Mondiale, când sud-americanii se impuneau la limită, scor 1-0.