Franţa – Belgia 1-0 la CM 2018. Video. Vezi rezumatul! Franţa, prima finalistă

Tibi Demeter
în CM 2018
10/07/2018, 23:00
Franţa – Belgia 1-0 la CM 2018. Video. Vezi rezumatul! Franţa, prima finalistă GALERIE FOTO
Franţa - Belgia 1-0 la CM 2018. Video. Vezi rezumatul! Griezman într-un duel cu Witsel

Franţa este prima echipă calificată în finala Campionatului Mondial 2018, după un succes la limită, 1-0, în faţa Belgiei. Samuel Umtiti a marcat unicul gol al partidei, în debutul reprizei, în urma unui corner executat perfect de Antoine Griezmann.

Franţa - Belgia 1-0 la CM 2018. Video. Vezi rezumatul!
Franţa – Belgia 1-0 la CM 2018. Video. Vezi rezumatul!

Belgia a început excelent partida disputată la Sankt. Petersburg şi a avut marile ocazii din debutul jocului prin Eden Hazard şi Toby Alderweireld, însă Hugo Lloris s-a aflat la post de fiecare dată.  Franţa a pus pentru prima dată în pericol poarta adversă la ocazia lui Benjamin Pavard.

Franţa – Belgia 1-0 la CM 2018. Trupa lui Deschamps, în finală după 12 ani

Franţa a dat marea lovitură în minutul 51 prin Samuel Umtiti, iar belgienii nu au reuşit să desfacă apărarea exact a fotbaliştilor din Hexagon până în final.  Formaţia pregătită de către Didier Deschamps va evolua în ultimul act împotriva învingătoarei partidei dintre Anglia şi Croaţia.