Croaţia câştigă ultima ediţie din Cupa Davis! Marin Cilic s-a impus în meciul cu Pouille!

Croatia castiga ultima editie din Cupa Davis Marin Cilic sa impus in meciul cu Pouille

Croaţia a câştigat Cupa Davis! Marin Cilic l-a învins în meciul patru al confruntării pe francezul Lucas Pouille, scor 7-6, 6-3, 6-3 şi au câştigat Salatiera de Argint. Francezii nu au reuşit să îşi apere titlul obţinut anul trecut, în ciuda avantajului propriu. Pentru croaţi punctele au fost aduse de Marin Cilic (2) şi Borna Coric, în timp ce francezii s-au impus la dublu prin cuplul Herbert-Mahut.

UPDATE, ora 16:35. Croaţia câştigă Cupa Davis! Marin Cilic l-a învins în trei seturi: 7-6, 6-3, 6-3 pe Lucas Pouille şi se impune în ultimul act al competiţiei cu 3-1. Este ultima ediţie din Cupa Davis, din sezonul viitor fiind un alt format al acestei competiţii.

UPDATE, ora 15:50 / Marin Cilic câştigă şi a doua manşă (scor 6-3) şi este la doar un set distanţă de a cuceri alături de colegii lui din echipa de Cupa Davis a Croaţiei Salatiera de argint!

UPDATE, ora 15:00 / Marin Cilic face un prim set foarte bun şi îl câştigă în tie break, scor 7-6 (3), după aproape o oră de joc.

UPDATE, ora 12:00 / Astăzi se decide unde va merge Salatiera de argint! Ultimele meciuri din cadrul finalei Davis Cup vor începe la ora 14, ora României. În prima partidă vor juca Pouille pentru Franţa şi Cilic pentru Croaţia, iar mai apoi pentru Franţa va intra pe teren Tsonga, iar pentru Croaţia Coric.

UPDATE, ora 18:50 / Francezii îşi menţin şansele de a răsturna rezultatul finalei Davis Cup intacte. Herbert şi Mahut aduc primul punct pentru Franţa în întâlnirea din acest weekend, scor 6-4, 6-4, 3-6, 7-6(3), după trei orei şi 42 de minute de joc. Mâine se va decide unde va merge Salatiera de argint!

UPDATE, ora 17:40 / Croaţii revin în joc şi câştigă setul al treilea, scor 6-3, după aproape o oră de joc.

UPDATE, ora 16:37 / Francezii câştigă şi al doilea set, scor 6-4, după 47 de minute de joc.

UPDATE, ora 15:55 / Francezii îşi adjudecă primul set, scor 6-4, graţie unui singur break reuşit în manşa inaugurală a meciului de dublu a finalei Davis Cup. Setul a durat 43 de minute de joc.

UPDATE, ora 12:00 / Astăzi va avea loc meciul de dublu din finala Davis Cup. Franţa îi va trimite pe teren pe Pierre-Hugues Herbert şi Nicolas Mahut, iar Croaţia pe Ivan Dodig şi Mate Pavic. Partida va începe la ora 15, ora României.

UPDATE, ora 20:30 / Marin Cilic încheie partida, scor 6-3, 7-5, 6-4, după două ore şi 17 minute de joc, iar Croaţia conduce Franţa cu 2-0 după prima zi a finalei Davis Cup.

UPDATE, ora 19:32 / Marin Cilic a câştigat al doilea set, scor 7-5.

UPDATE, ora 18:35 / Marin Cilic a câştigat primul set, scor 6-3.

UPDATE, ora 18:02 / A început meciul Marin Cilic – Jo-Wilfried Tsonga, al doilea al finalei Cupei Davis.

UPDATE, ora 17:25 / Borna Coric a obţinut primul punct pentru Croaţia în finala Cupei Davis după ce l-a învins pe Jeremy Chardy, scor 6-2, 7-5, 6-4. Urmează meciul Marin Cilic – Jo-Wilfried Tsonga.

UPDATE, ora 16:45 / Borna Coric s-a impus şi în al doilea set al primul meci din finala Cupa Davis, scor 7-5.

UPDATE, ora 15:47 / Borna Coric a câştigat primul set al meciului cu Jeremy Chardy, scor 6-2.

UPDATE, ora 15:10 / În timpul intonării imnului Franţei, Nicolas Mahut a lăcrimat, ia imaginile au făcut înconjurul lumii. În 2017, tenismenul francez a făcut parte din echipa “Les Bleus”, dar nu a jucat în meciul de dubla din finala cu Belgia.

UPDATE, ora 15:00 / A început primul meci al finalei Cupa Davis, Jeremy Chardy – Borna Coric. Partida se dispută pe stadionul “Pierre Mauroy din Villeneuve d’Ascq”.

Franța este campioana en titre și va încerca să-și apere trofeul în fața propriilor spectatori pe zgură. Gazdele au cucerit de zece ori Cupa Davis și au mai jucat opt finale, în timp ce croații au un singur trofeu în palmares, în 2005, și încă o finală pierdută în 2016 în fața Argentinei.

Vezi ONLINE TV pe Digi Sport și Telekom Sport Franța – Croația din finala Cupei Davis LIVE VIDEO și STREAM pe FANATIK.RO

Toate informațiile din întâlnirea Franța – Croația, finala Cupei Davis, le găsiți în format live video pe FANATIK.RO, meciul fiind transmis în direct de posturile de televiziune Digi Sport și Telekom Sport. Pentru partida care decide câștigătoarea Salatierei de Argint, căpitanul nejucător al Franței, Yannick Noah nu îi are la dispoziție pe cei mai buni trei jucători ai momentului de simplu: Richard Gasquet, Gael Monfils și Gilles Simon.

Fostul mare tenismen francez a decis să-i convoace pentru marea finală pe Lucas Pouille (locul 32 ATP), Jeremy Chardy (locul 40), Jo-Wilfried Tsonga (locul 259), Nicolas Mahut (locul 11 la dublu) și Pierre-Hugues Herbert (locul 12 la dublu). De partea cealaltă, căpitanul nejucător al Croației, Zeljko Krajan, a chemat cei mai buni jucători ai momentului: Marin Cilic (locul 7), Borna Coric (locul 12), Mate Pavic (locul 4 la dublu), Franko Skugor (locul 28 la dublu) și Ivan Dodig (locul 35 la dublu).

Jucătorii și căpitanii nejucători ai Franței și Croației s-au pozat cu Salatiera de Argint

Programul finalei Cupei Davis dintre Franța și Croația

Franţa a ajuns până în finală după ce a trecut de Olanda, Italia şi Spania, în timp ce croații au eliminat Canada, Kazahstan şi Statele Unite ale Americii. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în Cupa Davis: în 2004, când Franța s-a impus în primul tur, și în 2016, când Croația a câștigat în semifinale.