Fraţii Herea joacă în aceeaşi echipă! Au şi marcat la debutul oficial

Ovidiu şi Claudiu Herea au fost în premieră coechipieri. Cei doi au debutat oficial la CS Baloteşti şi chiar au reuşit să fie marcatorii ilfovenilor.
18.03.2018 | 19:18

Ovidiu şi Claudiu Herea au evoluat pentru prima dată într-un meci oficial pentru aceeaşi echipă şi au fost avut o contribuţie importantă la rezultatul final. Noul lor club, CS Baloteşti, a remizat pe teren propriu, scor 2-2, cu UTA Arad, cu cele două goluri marcate chiar de către cei doi fraţi.

În minutul 19 al meciului de la Baloteşti Claudiu Herea, mijlocaş care a mai evoluat la echipa ilfoveană, a obţinut un penalty din duelul cu un adversar. Tot el a şi transformat lovitura de pedeapsă, cu toată opoziţia portarului care a ghicit colţul. Avantajul minim al Baloteştiului s-a menţinut până în minutul 57, atunci când Mihai Roşca a adus egalarea pentru UTA după ce a înscris cu o lovitură de cap la colţul lung, după o lovitură liberă bine bătută de Darius Buia.

Gol Herea, assist Herea!

Fraţii Herea s-au făcut din nou remarcaţi în acest meci care a avut de suferit şi din cauza gazonului. Golul care a readus Baloteştiul în avantaj a venit chiar după o fază „în familie”. Claudiu a pasat filtrant pentru fratele său, Ovidiu a pătruns în care şi a trimis plasat pe lângă Bodea, din 14 metri, readucând echipa lor în avantaj. Bucuria ilfovenilor s-a risipit însă în ultimele minute de joc, când Cătălin Hlistei a adus egalarea pentru UTA şi a stabilit scorul final al partidei.

Cei doi jucători originari din Bucureşti nu au mai jucat niciodată până acum în aceeaşi echipă. Ovidiu (32 de ani) a debutat la seniori la FC Naţional, iar apoi şi-a făcut un nume în fotbal la Rapid. Ulterior a evoluat pentru FC Sion, Skoda Xanthi, Pandurii Târgu Jiu, Concordia Chiajna, Viitorul Constanţa şi acum e la CS Baloteşti. Claudiu (28 de ani) a jucat pentru Victoria Brăneşti, Viitorul Constanţa, Rapid, CS Baloteşti, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, iar acum a revenit la Baloteşti. Pe lângă Rapid, Viitorul şi, acum, Baloteşti, cluburi unde au jucat în cariera lor, fraţii Herea mai au în comun şi faptul că şi-au făcut juniorarul la FC Naţional.

Antrenorul ilfovenilor, Augustin Călin i-a asemănat cu un erou de benzi desenate pe cei Ovidiu şi Claudiu. ”Fraţii Herea şi-au făcut datoria, au fost Supermani pentru echipă”, a comentat Călin, potrivit liga2.ro.