Sport

S-a tras la sorți țintarul sezonului 2022/2023 din Liga 2. Când și unde se joacă derby-ul Dinamo – CSA Steaua. Programul complet al celor 19 etape

Miercuri, 20 iulie, a avut loc tragerea la sorţi a țintarului sezonului 2022/2023 din Liga 2. Suporterii lui Dinamo și CSA Steaua au aflat cu cine debutează favoriţii lor.
20.07.2022 | 11:37
Sa tras la sorti tintarul sezonului 20222023 din Liga 2 Cand si unde se joaca derbyul Dinamo  CSA Steaua Programul complet al celor 19 etape
Noul sezon din Casa Pariurilor Liga 2 debutează pe 6 august
ADVERTISEMENT
20-07-2022
09:46

Liga 2 Casa Pariurilor, ediția 2022/2023, programul complet

Etapa 1

  • CSC ȘELIMBĂR – FC BRAȘOV
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – UNIREA CONSTANȚA
  • PROGRESUL SPARTAC – DINAMO
  • OȚELUL GALAȚI – POLITEHNICA IAȘI
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSC DUMBRĂVIȚA
  • UNIREA DEJ – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • CONCORDIA CHIAJNA – CSM SLATINA
  • CSA STEAUA – METALOGLOBUS
  • GLORIA BUZĂU – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • UNIREA SLOBOZIA – MINAUR BAIA MARE

Etapa 2

  • FC BRAȘOV – MINAUR BAIA MARE
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – UNIREA SLOBOZIA
  • METALOGLOBUS – GLORIA BUZĂU
  • CSM SLATINA – CSA STEAUA
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CONCORDIA CHIAJNA
  • CSC DUMBRĂVIȚA – UNIREA DEJ
  • POLITEHNICA IAȘI – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • DINAMO – OȚELUL GALATI
  • UNIREA CONSTANȚA – PROGRESUL SPARTAC
  • CSC ȘELIMBĂR – POLITEHNICA TIMIȘOARA

Etapa 3

  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – FC BRAȘOV
  • PROGRESUL SPARTAC – CSC ȘELIMBĂR
  • OȚELUL GALATI – UNIREA CONSTANȚA
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – DINAMO
  • UNIREA DEJ – POLITEHNICA IAȘI
  • CONCORDIA CHIAJNA – CSC DUMBRĂVIȚA
  • CSA STEAUA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • GLORIA BUZĂU – CSM SLATINA
  • UNIREA SLOBOZIA – METALOGLOBUS
  • MINAUR BAIA MARE – RIPENSIA TIMIȘOARA

Etapa 4

  • FC BRAȘOV – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • METALOGLOBUS – MINAUR BAIA MARE
  • CSM SLATINA – UNIREA SLOBOZIA
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – GLORIA BUZĂU
  • CSC DUMBRĂVIȚA – CSA STEAUA
  • POLITEHNICA IAȘI – CONCORDIA CHIAJNA
  • DINAMO – UNIREA DEJ
  • UNIREA CONSTANȚA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • CSC ȘELIMBĂR – OȚELUL GALATI
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – PROGRESUL SPARTAC

Etapa 5

  • PROGRESUL SPARTAC – FC BRAȘOV
  • OȚELUL GALATI – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSC ȘELIMBĂR
  • UNIREA DEJ – UNIREA CONSTANȚA
  • CONCORDIA CHIAJNA – DINAMO
  • CSA STEAUA – POLITEHNICA IAȘI
  • GLORIA BUZĂU – CSC DUMBRĂVIȚA
  • UNIREA SLOBOZIA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • MINAUR BAIA MARE – CSM SLATINA
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – METALOGLOBUS

Etapa 6

  • FC BRAȘOV – METALOGLOBUS
  • CSM SLATINA – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – MINAUR BAIA MARE
  • CSC DUMBRĂVIȚA – UNIREA SLOBOZIA
  • POLITEHNICA IAȘI – GLORIA BUZĂU
  • DINAMO – CSA STEAUA
  • UNIREA CONSTANȚA – CONCORDIA CHIAJNA
  • CSC ȘELIMBĂR – UNIREA DEJ
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • PROGRESUL SPARTAC – OȚELUL GALATI

Etapa 7

  • OȚELUL GALATI – FC BRAȘOV
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – PROGRESUL SPARTAC
  • UNIREA DEJ – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • CONCORDIA CHIAJNA – CSC ȘELIMBĂR
  • CSA STEAUA – UNIREA CONSTANȚA
  • GLORIA BUZĂU – DINAMO
  • UNIREA SLOBOZIA – POLITEHNICA IAȘI
  • MINAUR BAIA MARE – CSC DUMBRĂVIȚA
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • METALOGLOBUS – CSM SLATINA

Etapa 8

  • FC BRAȘOV – CSM SLATINA
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – METALOGLOBUS
  • CSC DUMBRĂVIȚA – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • POLITEHNICA IAȘI – MINAUR BAIA MARE
  • DINAMO – UNIREA SLOBOZIA
  • UNIREA CONSTANȚA – GLORIA BUZĂU
  • CSC ȘELIMBĂR – CSA STEAUA
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – CONCORDIA CHIAJNA
  • PROGRESUL SPARTAC – UNIREA DEJ
  • OȚELUL GALATI – VIITORUL PANDURII TG. JIU

Etapa 9

  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – FC BRAȘOV
  • UNIREA DEJ – OȚELUL GALATI
  • CONCORDIA CHIAJNA – PROGRESUL SPARTAC
  • CSA STEAUA – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • GLORIA BUZĂU – CSC ȘELIMBĂR
  • UNIREA SLOBOZIA – UNIREA CONSTANȚA
  • MINAUR BAIA MARE – DINAMO
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – POLITEHNICA IAȘI
  • METALOGLOBUS – CSC DUMBRĂVIȚA
  • CSM SLATINA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC

Etapa 10

  • FC BRAȘOV – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • CSC DUMBRĂVIȚA – CSM SLATINA
  • POLITEHNICA IAȘI – METALOGLOBUS
  • DINAMO – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • UNIREA CONSTANȚA – MINAUR BAIA MARE
  • CSC ȘELIMBĂR – UNIREA SLOBOZIA
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – GLORIA BUZĂU
  • PROGRESUL SPARTAC – CSA STEAUA
  • OȚELUL GALATI – CONCORDIA CHIAJNA
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – UNIREA DEJ

Etapa 11

  • UNIREA DEJ – FC BRAȘOV
  • CONCORDIA CHIAJNA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • CSA STEAUA – OȚELUL GALATI
  • GLORIA BUZĂU – PROGRESUL SPARTAC
  • UNIREA SLOBOZIA – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • MINAUR BAIA MARE – CSC ȘELIMBĂR
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – UNIREA CONSTANȚA
  • METALOGLOBUS – DINAMO
  • CSM SLATINA – POLITEHNICA IAȘI
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CSC DUMBRĂVIȚA

Etapa 12

  • FC BRAȘOV – CSC DUMBRĂVIȚA
  • POLITEHNICA IAȘI – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • DINAMO – CSM SLATINA
  • UNIREA CONSTANȚA – METALOGLOBUS
  • CSC ȘELIMBĂR – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – MINAUR BAIA MARE
  • PROGRESUL SPARTAC – UNIREA SLOBOZIA
  • OȚELUL GALATI – GLORIA BUZĂU
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSA STEAUA
  • UNIREA DEJ – CONCORDIA CHIAJNA

Etapa 13

  • CONCORDIA CHIAJNA – FC BRAȘOV
  • CSA STEAUA – UNIREA DEJ
  • GLORIA BUZĂU – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • UNIREA SLOBOZIA – OȚELUL GALATI
  • MINAUR BAIA MARE – PROGRESUL SPARTAC
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • METALOGLOBUS – CSC ȘELIMBĂR
  • CSM SLATINA – UNIREA CONSTANȚA
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – DINAMO
  • CSC DUMBRĂVIȚA – POLITEHNICA IAȘI

Etapa 14

  • FC BRAȘOV – POLITEHNICA IAȘI
  • DINAMO – CSC DUMBRĂVIȚA
  • UNIREA CONSTANȚA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • CSC ȘELIMBĂR – CSM SLATINA
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – METALOGLOBUS
  • PROGRESUL SPARTAC – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • OȚELUL GALATI – MINAUR BAIA MARE
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – UNIREA SLOBOZIA
  • UNIREA DEJ – GLORIA BUZĂU
  • CONCORDIA CHIAJNA – CSA STEAUA

Etapa 15

  • CSA STEAUA – FC BRAȘOV
  • GLORIA BUZĂU – CONCORDIA CHIAJNA
  • UNIREA SLOBOZIA – UNIREA DEJ
  • MINAUR BAIA MARE – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – OȚELUL GALATI
  • METALOGLOBUS – PROGRESUL SPARTAC
  • CSM SLATINA – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CSC ȘELIMBĂR
  • CSC DUMBRĂVIȚA – UNIREA CONSTANȚA
  • POLITEHNICA IAȘI – DINAMO

Etapa 16

  • FC BRAȘOV – DINAMO
  • UNIREA CONSTANȚA – POLITEHNICA IAȘI
  • CSC ȘELIMBĂR – CSC DUMBRĂVIȚA
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • PROGRESUL SPARTAC – CSM SLATINA
  • OȚELUL GALATI – METALOGLOBUS
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • UNIREA DEJ – MINAUR BAIA MARE
  • CONCORDIA CHIAJNA – UNIREA SLOBOZIA
  • CSA STEAUA – GLORIA BUZĂU

Etapa 17

  • GLORIA BUZĂU – FC BRAȘOV
  • UNIREA SLOBOZIA – CSA STEAUA
  • MINAUR BAIA MARE – CONCORDIA CHIAJNA
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – UNIREA DEJ
  • METALOGLOBUS – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • CSM SLATINA – OȚELUL GALATI
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – PROGRESUL SPARTAC
  • CSC DUMBRĂVIȚA – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • POLITEHNICA IAȘI – CSC ȘELIMBĂR
  • DINAMO – UNIREA CONSTANȚA

Etapa 18

  • FC BRAȘOV – UNIREA CONSTANȚA
  • CSC ȘELIMBĂR – DINAMO
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – POLITEHNICA IAȘI
  • PROGRESUL SPARTAC – CSC DUMBRĂVIȚA
  • OȚELUL GALATI – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSM SLATINA
  • UNIREA DEJ – METALOGLOBUS
  • CONCORDIA CHIAJNA – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • CSA STEAUA – MINAUR BAIA MARE
  • GLORIA BUZĂU – UNIREA SLOBOZIA

Etapa 19

  • UNIREA SLOBOZIA – FC BRAȘOV
  • MINAUR BAIA MARE – GLORIA BUZĂU
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – CSA STEAUA
  • METALOGLOBUS – CONCORDIA CHIAJNA
  • CSM SLATINA – UNIREA DEJ
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – VIITORUL PANDURII TG. JIU
  • CSC DUMBRĂVIȚA – OȚELUL GALATI
  • POLITEHNICA IAȘI – PROGRESUL SPARTAC
  • DINAMO – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • UNIREA CONSTANȚA – CSC ȘELIMBĂR
ADVERTISEMENT
20-07-2022
08:34

Tragerea la sorţi a țintarului sezonului 2022/2023 din Liga 2 Casa Pariurilor

A început tragerea la sorți.

Derby-ul dintre Dinamo și CSA Steaua se va juca în etapa a 6-a (week-end-ul 9-11 septembrie), gazde urmând a fi „câinii roșii”. Cel mai probabil, meciul se va juca pe arena din „Ștefan cel Mare”.

Liga 2 Casa Pariurilor, etapa 1 (6 august)

  • CSC Șelimbăr – FC Brașov
  • Poli Timișoara – Unirea Constanța
  • Progresul Spartac – Dinamo
  • Oțelul – Poli Iași
  • Viitorul Pandurii Tg Jiu – CSC Dumbrăvița
  • Unirea Dej – Csikszereda Miercurea Ciuc
  • Concordia – CSM Slatina
  • CSA Steaua – Metaloglobus
  • Gloria Buzău – Ripensia
  • Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare

Tragerea la sorţi a țintarului sezonului 2022/2023 din Liga 2 Casa Pariurilor va avea loc miercuri, 20 iulie, la sediul FRF de la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”.

Evenimentul va începe la ora 12:00 și va fi transmis live pe pe YouTube FRF TV și pe pagina de Facebook Liga 2 Casa Pariurilor.

ADVERTISEMENT

FRF a publicat ultimele informații cu privire la programul din Casa Pariurilor Liga 2, mai ales că Dinamo și Steaua se vor întâlni în premieră în eșalonul secund.

FRF stabilește țintarul din Liga 2 miercuri, 20 iulie, de la ora 12:00

Federația Română de Fotbal a anunțat pe site-ul oficial că țintarul va fi stabilit miercuri, 20 iulie, de la ora 12:00 și va fi transmis în direct pe YouTube FRF TV și pe pagina de Facebook Liga 2 Casa Pariurilor.

ADVERTISEMENT

Totodată, FRF a publicat și structura noului sezon competițional. La prima fază a competiției vor lua startul 20 de echipe și constă într-un sezon regular, doar tur, cu 19 etape.

A doua parte a Ligii 2 se va desfășura în sistem play-off și play-out. În play-off vor merge primele șase echipe clasate, iar pentru evitarea retrogradării se vor bate celelalte 14 cluburi. Acestea vor fi împărțite în două grupe a câte șapte echipe fiecare: A și B.

ADVERTISEMENT

Cum arată calendarul din Casa Pariurilor Liga 2. Când se joacă barajul de promovare în SuperLiga

Noul sezon din Liga 2 Casa Pariurilor debutează pe data de 6 august. Barajele de promovare se vor disputa pe data de 28 mai /3 iunie 2023, în timp ce pentru menținerea în Liga 2 13-20 mai 2023, în sistem tur-retur.

  • Etapa 1 – 06.08.2022
  • Etapa 2 – 13.08.2022
  • Etapa 3 – 20.08.2022
  • Etapa 4 – 27.08.2022
  • Etapa 5 – 03.09.2022
  • Etapa 6 – 10.09.2022
  • Etapa 7 – 17.09.2022
  • Etapa 8 – 01.10.2022
  • Etapa 9 – 08.10.2022
  • Etapa 10 – 15.10.2022 
  • Etapa 11 – 22.10.2022
  • Etapa 12 – 29.10.2022        
  • Etapa 13 – 05.11.2022    
  • Etapa 14 – 12.11.2022 
  • Etapa 15 – 26.11.2022
  • Etapa 16 – 03.12.2022
  • Etapa 17 – 25.02.2023
  • Etapa 18 – 04.03.2023
  • Etapa 19 – 11.03.2023
ADVERTISEMENT

Program play-off

  • Etapa 1 – 18.03.2023
  • Etapa 2 – 01.04.2023
  • Etapa 3 – 08.04.2023
  • Etapa 4 – 14.04.2023
  • Etapa 5 – 22.04.2023
  • Etapa 6 – 29.04.2023
  • Etapa 7 – 06.05.2023
  • Etapa 8 – 10.05.2023
  • Etapa 9 – 13.05.2023
  • Etapa 10 – 20.05.2023

Program play-out

  • Etapa 1 – 18.03.2023
  • Etapa 2 – 01.04.2023
  • Etapa 3 – 08.04.2023
  • Etapa 4 – 14.04.2023
  • Etapa 5 – 22.04.2023
  • Etapa 6 – 29.04.2023
  • Etapa 7 – 06.05.2023
ADVERTISEMENT

Cum se va desfășura play-off-ul și play-out-ul

Play-off-ul se va juca în sistem tur și retur, în total zece etape, în timp ce play-out-ul va avea șapte etape, cu doar un tur. Împărțirea celor 14 cluburi care vor lua startul în play-out, se va face la fel ca în sezonul precedent.

ADVERTISEMENT

Cum se vor stabili grupele pentru play-out-ul Ligii 2

  • Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19
  • Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20

Echipele care se vor clasa la finalul play-off-ului pe locurile 1 și 2 vor promova automat în SuperLiga, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un prim baraj cu echipele care vor termina în play-out pe locurile 7 și 8. Echipele care vor juca pe teren propriu vor fi stabilite doar prin tragere la sorți:

  • Locul 3 din Liga 2 contra locului 8 din play-out-ul Ligii 1
  • Locul 4 din Liga 2 contra locului 7 din play-out-ul Ligii 1

Echipele care vor termina în play-out în fiecare grupă pe locurile 6 și 7 vor retrograda direct în Liga a treia, în timp ce echipele care vor încheia pe locul 5 vor disputa un baraj de menținere în Liga 2. Echipa gazdă din meciul tur va fi cea din grupa A.

În cazul în care pe parcursul campionatului se vor retrage echipe, numărul de retrogradate se va mișcora corespunzător, însă împărțirea în grupele în play-out se va face la fel, luând în considerare locurile echipelor retrase ca fiind ultimele.