Fundașul dreapta, postul vulnerabil al României! Romario Benzar nu a jucat din septembrie în Serie A și are adversar direct de 25 de milioane de euro

12.11.2019 | 13:55
Fundasul dreapta postul vulnerabil al Romaniei Romario Benzar nu a jucat din septembrie in Serie A si are adversar direct de 25 de milioane de euro

România încearcă două miracole în meciurile cu Suedia și Spania și să obțină o calificare in extremis la Euro 2020. Naționala lui Contra are nevoie de un succes cu 1-0 sau la două goluri diferență în fața nordicilor și de o remiză în deplasarea din Spania. Dar selecționerul are multe bătăi de cap înainte de meciul cu Suedia de vineri seară.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,91 este cota pentru “ambele înscriu” la meciul decisiv România – Suedia. Vezi aici toate cotele!

Fundașul dreapta, postul vulnerabil al României! Benzar nu a jucat din septembrie în Serie A

Iar fundașul dreapta este unul dintre posturile vulnerabile ale echipei naționale. Mai ales că Benzar nu a jucat mai deloc la Lecce în acest sezon din Serie A. Apărătorul român a evoluat în primele două etape din acest sezon, cu Inter Milano și cu Hellas Verona, și apoi 20 de minute în runda a 4-a cu cu Napoli. A strâns un total de 97 de minute în Serie A până acum, ultima apariție în campionatul italian datând din 22 septembrie.

Mai mult, a doua opțiune pentru banda dreaptă a defensivei este Vasile Mogoș, fotbalist care încă nu a debutat la echipa națională și are șanse infime s-o facă acum. Totuși, fundașul lui Cremonese ar putea să evolueze cu Spania în ultima partidă, în situația nefericită în care nu am învinge vineri pe Suedia, iar șansele de calificare nu vor mai exista.

• 2 milioane de euro a plătit Lecce pentru transferul de la FCSB în această vară

Benzar, adversar direct de 25 de milioane de euro

O altă problemă în acest moment pentru Cosmin Contra în banda dreaptă a defensivei o reprezintă adversarul direct pe care îl va avea Romario Benzar în partida decisivă cu puternica națională a Suediei. Românul se va duela cu Emil Forsberg, talentatul mijlocaș stânga de la Red Bull Leipzig, cotat la 25 de milioane de euro în acest moment.

Forsberg impresionează în Bundesliga în acest moment și, spre deosebire de Benzar, joacă meci de meci la echipa de club. Suedezul are 14 meciuri în campionatul Germaniei și în Champions League, reușind 3 goluri și 4 assist-uri în toate competițiile. În aceste condiții, România ar putea avea mari probleme în defensivă, lipsa de competiție și de meciuri oficiale putând fi decisivă în duelul Benzar – Forsberg.

România, încă 4 titulari fără meciuri oficiale

Pe lângă Benzar, Cosmin Contra va mai titulariza încă 4 jucători în meciul cu Suedia care nu au prins prea multe minute în acest sezon. Tătărușanu, cel mai bun jucător al naționalei în aceste preliminarii, nu evoluează deloc la Olympique Lyon, în timp ce Alex Mitriță a fost eliminat cu New York City din play-off-ul MLS, iar în ultimele zile doar s-a antrenat cu Universitatea Craiova.

Mai mult, cel mai probabil la mijlocul terenului vor evolua Răzvan Marin și Tudor Băluță. Primul nu mai joacă la Ajax Amsterdam, fiind în foarte multe meciuri doar pe bancă, în timp ce Băluță nu a prins vreun minut în Premier League. Mijlocașul defensiv transferat de la Viitorul a jucat doar în Cupa Ligii și la echipa U-23.