“Galacticii” au transferat o umbră! Real Madrid a plătit 88.967 de euro pe minut pentru Eden Hazard + cifrele dezolante ale belgianului

25.02.2020 | 21:22
Galacticii au transferat o umbra Real Madrid a platit 88967 de euro pe minut pentru Eden Hazard  cifrele dezolante ale belgianului

Eden Hazard a fost transferat în vara anului trecut de Real Madrid, iar Florentino Perez era sigur că va da lovitura cu fotbalistul adus de la Chelsea. Afacerea i-a costat 100.000.000 de euro pe “galactici”, însă belgianul a fost umbră în acest sezon. FANATIK îţi prezintă câţi bani au cheltuit madrilenii pentru fiecare minut jucat de fotbalistul de 29 de ani, dar şi cifrele dezolante ale acestuia.

Real Madrid nu s-a putut baza prea mult pe Eden Hazard în sezonul 2019-2020

Transferul lui Eden Hazard la Real Madrid a fost una dintre mutările importante ale verii anului trecut, însă belgianul a dezamăgit în sezonul 2019-2020. Mijlocaşul ofenisv a ratat primele trei meciuri ale stagiunii din cauza unei accidentări la coapsa piciorului stâng.

La sfârşitul lunii noiembrie, belgianul s-a accidentat în meciul Real Madrid – PSG 2-2 şi a fost indisponibil pentru două luni. În toată această perioadă, Eden Hazard a pierdut 17 meciuri, printre care s-a numărat şi El Clasico din turul campionatului.

Revenit pe teren în Levante – Real Madrid 1-0, meci care s-a jucat pe 22 decembrie, Eden Hazard s-a accidentat din nou, iar clubul din capitala Spaniei a anunţat că fotbalistul a suferit o fractură de peroneu. Astfel, şansele ca belgianul să mai joace în actualul sezon sunt minime, prezenţa lui EURO 2020 fiind sub semnul întrebării.

Real Madrid a plătit câte 88.967 de euro pentru fiecare minut jucat de Eden Hazard

În actualul sezon, Eden Hazard a jucat 15 meciuri pentru Real Madrid. Transferat cu surle şi trâmbiţe, belgianul a reuşit să marcheze un singur gol şi le-a oferit cinci pase decisive colegilor lui în tot acest timp.

Adus în schimbul a 100.000.000 de euro, fiecare minut jucat de Eden Hazard a costat-o 88.967 de euro pe Real Madrid. Mai mult decât atât, madrilenii au plătit peste 6.600.000 de euro pentru fiecare meci în care belgianul a îmbrăcat tricoul madrilenilor.

• 5 octombrie 2019 este data când Eden Hazard a marcat singurul lui gol la Real Madrid
  • 698 de minute fără gol marcat are Eden Hazard
  • 14 jucători de la Real Madrid au marcat cel puţin două goluri în actualul sezon
  • 1.124 de minute a jucat Eden Hazard la Real Madrid
  • 7 goluri au marcat Sergio Ramos şi Rodrygo, fotbaliştii care ocupă locul 2 în topul golgeterilor la Real Madrid

Nici Luka Jovic nu a convins în primul sezon

Luka Jovic a fost al doilea cel mai scump transfer făcut de Real Madrid înainte de sezonul 2019-2020. Atacantul sârb a fost cumpărat de la Eintracht Frankfurt în schimbul a 60.000.000 de euro şi nu a reuşit să impresioneze în tricoul “galacticilor”.

După 27 de goluri marcate pentru Eintracht Frankfurt în sezonul 2018-2019, Luka Jovic a reuşit să înscrie de două ori pentru Real Madrid în actuala stagiune. În plus, atacantul de 22 de ani a mai oferit două pase decisive.