Video. Minutele lui Alibec! Primul gol în Liga 1, suspendat şi accidentat

fcsb, denis alibec, gaz metan, gol, suspendare, cfr cluj

Denis Alibec a marcat la Mediaş primul său gol în Liga 1 pentru FCSB în actuala stagiune de Liga 1. A luat un galben şi va fi suspendat cu CFR Cluj.

Alibec a punctat în minutul 62, la doar 15 minute după ce intrase în joc. A pătruns excelent după o pasă primită de la Constantin Budescu, l-a driblat pe portarul medieşenilor şi a trimis mingea în poartă.

Practic, Alibec marchează după 678 de minute de secetă în actualul sezon de Liga 1. Ultimul meci jucat de el a fost pe Arena Naţională, cu Juventus Bucureşti, scor 4-0. A ieşit la pauză, când tabela era imaculată.

În actualul sezon, Alibec a marcat de două ori, de fiecare dată împotriva celor de la Viktoria Plzen, în preliminariile Ligii Campionilor, iar apoi în grupele Ligii Europa.

La doar câteva minute după ce a marcat, Alibec a adus aminte de jucătorul capricios de la finalul lui 2017. A căzut foarte uşor şi a încercat să obţină un penalty. A început să protesteze după ce arbitrul a lăsat jocul să continue. Tot cu mâinile pe sus a fost atacantul FCSB şi după o fază în minutul 75, în care a încasat galben după un fault dur la Neagu.

Galbenul încasat de Denis Alibec îi va crea mari probleme lui Nicolae Dică. Atacantul venit de la Astra va fi suspendat în următoarea etapă, contra celor de la CFR Cluj. Astfel, în meciul contra principalei rivale la titlu, FCSB va trebui să joace fără Alibec şi fără Gnohere, de asemenea suspendat. Cel mai probabil va intra Florin Tănase pe postul de atacant central.

Finalul partidei a adus o nouă problemă pentru Denis Alibec. În prelungiri, atacantul a încercat să protejeze un balon, dar a alunecat şi a căzut foarte rău. A primit îngrijiri medicale câteva minute şi a revenit în cele din urmă pe teren, dar vizibil afectat de durere.