CFR Cluj şi Gaz Metan Mediaş au cerut câte un penalty în prima repriză! VIDEO

08.02.2020 | 21:23
CFR Cluj si Gaz Metan Medias au cerut cate un penalty in prima repriza VIDEO

O primă repriză echilibrată la Mediaș, unde Gaz Metan și CFR se află la egalitate, scor 0-0. Cu toate că CFR a avut mai multe șuturi pe poartă (raport 4-1) față de rivala Gaz Metan, ambele echipe s-au considerat îndrepățite să primească penalty.

Câte un penalty refuzat pentru Gaz Metan și CFR Cluj în prima repriză

Atât Gaz Metan, cât și CFR Cluj au cerut penalty în prima repriză, însă nu l-au impresionat pe arbitrul Chivulete.

CFR Cluj s-a simțit nedreptățită în minutul 22 al meciului, când Marius Constantin l-a doborât pe Vali Costache în careu.

În faza imediat următoare, campionii României au cerut lovitură de pedeapsă și la Omrani, pentru un presupus fault comis de Pleșca în careu.

Gaz Metan Mediaș a solicitat penalty în minutul 30, când mingea l-a lovit în mână pe Burcă, în interiorul careului.

Reluările Telekom Sport au dovedit că jucătorul „feroviar” avea mâna lipită de corp, deci cerința Medieșenilor nu era acoperită de regulament.

• Echipele de start:
  • Gaz Metan: Pleşca – De Moura, Larie, M. Constantin, Velisar – Droppa, R. Popa, Fofana – I. Hora, S. Buş, Sergiu Ciocan
  • Rezerve: Batista, Ely Fernandes, Chamed, N. Roşu, Drăghici, D. Cardoso, Diakota
  • CFR Cluj: Sandomierski – Burcă, Vinicius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – Deac, Omrani, Costache
  • Rezerve: I. Rus, Cestor, Hoban, Păun, Petrila, Rondon, Ţucudean

În cazul unei victorii, CFR Cluj are șansa de a-și consolida prima poziție în clasament înainte de play-off. Gaz Metan Mediaș țintește cele trei puncte puse în joc pentru a rămâne pe loc de play-off.

Gaz Metan este una dintre cele mai solide echipe din Casa Pariuilor Liga 1 pe teren propriu. Medieșenii au pierdut o singură partidă în campionat pe propriul teren, cu Universitatea Craiova (2-3).

În schimb, CFR este o echipă greu de învins în deplasare. Clujenii au pierdut doar patru partide în campionat pe teren străin.