George Pușcaș, criticat dur de englezi după prestația cu Millwall: ”Nu a avut niciun rost pe teren și a greșit la golul adversarilor”

20.01.2020 | 20:23
George Puscas criticat dur de englezi dupa prestatia cu Millwall Nu a avut niciun rost pe teren si a gresit la golul adversarilor

George Pușcaș a jucat, în weekendul trecut, al doilea său meci pentru Reading din 2020. Atacantul român a intrat pe teren în minutul 58 al deplasării echipei sale cu Millwall, însă nu a impresionat. Cu el pe teren, Reading s-a înclinat, scor 0-2, iar după meci a primit critici dure în Anglia.

George Pușcaș a fost pus la zid de englezi după eșecul cu Millwall: ”Nu a avut niciun rost pe teren și a greșit la golul adversarilor”

Intrat pe teren în minutul 58 al meciului Millwall – Reading, la scorul de 0-0, George Pușcaș nu a ieșit cu nimic pozitiv în evidență pentru echipa oaspete. Ba dimpotrivă, cu el pe teren, Reading a primit două goluri.

Deși se aștepta ca intrarea sa pe teren în locul lui Baldock să aducă un plus ofensiv, Pușcaș a fost fără vlagă în avanposturi. Un site care se ocupă de evoluția echipei românului, Readingchronicle, l-a criticat dur pe român.

”Antrenorul Bowen l-a introdus pe teren pe George Puscas în locul lui Baldock, însă românul nu a reușit din nou să impresioneze. A rătăcit fără rost în pe teren, iar de la pasa sa greșită a plecat golul de 0-2 al celor de la Millwall”

Pușcaș revine după o accidentare

Cu excepția meciului cu Millwall și a celui din runda trecută cu Nottingham,George Pușcaș nu mai evoluase pentru Reading de la mijlocul lunii decembrie. Atunci, într-un meci cu Barnsley, românul de 23 de ani s-a accidentat destul de grav.

La acel meci, atacantul lui Reading, a fost înlocuit în minutul 65 al partidei cu Barnsley, 1-1, în runda 21 din Championship, managerul Mark Bowen declarând: ”Pare o dislocare a umărului”.

George Pușcaș, declarat ”Jucătorul anului 2019”

La finalul anului trecut, George Pușcaș a fost desemnat cel mai bun fotbalist român din 2019, în cadrul celei de-a 21-a ediții a Galei Fotbalului Românesc. Fotbalistul transferat în vara lui 2019 de Reading i-a devansat pe Ionuț Radu și Ciprian Deac.

Cotat la 6.000.000 de euro de site-ul Transfermarkt, Pușcaș a bifat 21 de meciuri în acest sezon la Reading și a marcat 7 goluri pentru echipa sa.

George Pușcaș s-a declarat  încântat de numirea lui Mirel Rădoi în funcția de selecționer al echipei naționale de seniori a României. Fotbalistul de la Reading consideră că tehnicianul a avut un rol foarte mare în performanța reușită de reprezentativa de tineret la Campionatul European din Italia.