George Pușcaș, lăudat de englezi după evoluția cu Spania: “E un mini Diego Costa”

Marian Popovici
in Echipa nationala
07/09/2019, 09:53
George Pușcaș, lăudat de englezi după evoluția cu Spania E un mini Diego Costa (1)

George Pușcaș a făcut un meci foarte bun împotriva Spaniei, pe care România l-a pierdut cu 1-2 pe Arena Națională. Atacantul român s-a bătut 90 de minute cu fundașii spanioli și doar intervenția magnifică a lui Kepa din prelungiri a făcut ca Pușcaș să nu înscrie golul egalizator.

George Pușcaș, lăudat de englezi! Jocul de cuvinte pe care l-a făcut Lineker

Atacantul a arătat o prospețime fizică de invidiat, fiind cel mai periculos jucător de pe teren în ultimele 20 de minute, interval în care a ratat două ocazii mari de gol și a provocat eliminarea lui Diego Llorente.

Evoluția lui Pușcaș a ecouri în Marea Britanie, acolo unde atacantul lui Reading a fost lăudat. Fostul internațional englez, Gary Lineker, a avut un joc de cuvinte prin care îl aseamănă pe George Pușcaș cu fostul mare jucător maghiar Ferenc Puskas: „Kepa, trimis în teren în fața lui De Gea, are o intervenție fantastică în fața lui Puskas, da, am scris bine Puskas, în minutele de prelungire. A adus victoria Spaniei!”, a scris Lineker pe Twitter.

Publicația Scouted Football a scris despre evoluția lui George Pușcaș că este un atacant hărțuitor și l-au asemănat cu “Căpcăunul” Diego Costa, fostul atacant al lui Chelsea, actualmente la Atletico Madrid: “George Puşcaş a schimbat jocul României aproape de unul singur, în ultimele 10 minute. A provocat eliminarea lui Diego Llorente, l-a pus de două ori la grea încercare pe Kepa şi a pasat decisiv la golul lui Andone. Este o brută, un atacant hărţuitor. Un mini-Diego Costa”, a fost descrierea făcută atacantului român.

George Pușcaș, lăudat de englezi după evoluția cu Spania E un mini Diego Costa FOTO: in meciul de fotbal dintre Romania si Spania, din preliminariile C.E. 2020, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 5 septembrie 2019.

România joacă duminică, de la ora 19:00, cu Malta pe stadionul din Ploiești. “Tricolorii” au nevoie de o victorie pentru a rămâne în cursa pentru Euro 2020. În acest moment, echipa României este pe locul patru în grupă, însă în cazul în care va învinge Norvegia și Suedia, formația lui Contra va avea șanse reale de calificare la turneul final.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!