Sport

George Țucudean a revenit în fotbal! Președintele clubului a făcut anunțul: „A ales să fie alături de noi”

George Țucudean revine în fotbal după ce s-a retras în urmă cu 4 ani, însă nu ca jucător, ci ca sponsor al echipei CSM Reșița, formație ce se află pe locul 4 în al doilea eșalon din România
19.02.2025 | 12:56
George Tucudean a revenit in fotbal Presedintele clubului a facut anuntul A ales sa fie alaturi de noi
George Țucudean revine în fotbal după ce s-a retras la 29 de ani din cauza unor probleme de sănătate. Sursa Foto: sportpictures.eu
ADVERTISEMENT

Deși forma atacantului era din ce în ce mai bună odată ce se apropia de maturitatea fotbalistică, George Țucudean s-a văzut nevoit să renunțe la cariera de fotbalist din cauza unor probleme la inimă. Cel care marca 18 goluri în campionatul intern pentru CFR Cluj în sezonul 2018/2019, s-a retras la doar 1 an distanță de la această performanță. Fostul golgheter al SuperLigii este decis să revină în fotbal după aproape 5 ani de la retragere, însă nu ca fotbalist, antrenor sau conducător. George Țucudean va fi noul sponsor al echipei CSM Reșița, formație care se luptă pentru calificarea în play-off-ul Ligii 2.

George Țucudean, noul sponsor al echipei CSM Reșița

Țucudean a evoluat de-a lungul carierei sale la echipe precum Dinamo, Standard Liege, Charlton, FCSB, ASA Târgu Mureș, Pandurii Târgu Jiu, Viitorul Constanța și CFR Cluj.

ADVERTISEMENT

Fostul atacant a avut parte de cea mai bună perioadă pe finalul scurtei sale cariere. George Țucudean a dat cel mai bun randament sub comanda lui Gică Hagi, la Viitorul, și sub cea a lui Dan Petrescu, la CFR Cluj.

Retras încă de la vârsta de 29 de ani, fostul atacant și-a dedicat timpul antreprenoriatului, deținând o cramă de succes care produce peste 1 milion de sticle de vin anual.

ADVERTISEMENT

La 33 de ani, George Marius Țucudean revine în fotbal, însă nu pe banca tehnică, nici în conducere și în niciun caz pe teren. Fostul atacant, ce bucura mii de clujeni în celebra dublă CFR Cluj – Celtic, va fi sponsorul echipei CSM Reșița, formația ce evoluează în Liga a II-a din România.

Cel care a făcut anunțul oficial este Cristi Bobar, președintele bănățenilor, pe pagina sa de Facebook. Cei doi se cunosc de pe vremea în care George evolua pentru Dinamo, iar Cristi era director sportiv. Tot la Dinamo cei doi au lucrat și cu Flavius Stoican, actualul antrenor al Reșiței.

ADVERTISEMENT

„Mulțumesc, prieten drag! George Țucudean, fost jucător emblematic al țării noastre, care și-a încheiat cariera de jucător profesionist în detrimentul familiei, a ales din acest moment să fie alături de CSM Reșița. Un caracter deosebit și cu o educație aleasă, a pus tot timpul munca pe primul loc, deși nu a avut niciodată lipsuri în copilărie. Totodată, acesta nu uită și nu și-a uitat niciodată prietenii!”, au fost cuvintele scrise de Cristi Bobar pe Facebook.

ADVERTISEMENT

Crama Maximarc, pe tricourile celor de la CSM Reșița

Formația bănățeană îl va reprezenta pe George Țucudean prin afacerea sa cu vinuri. Însemnele „Cramei Maximarc” va apărea pe bannerele de pe stadion și pe tricourile echipei.

Fostul fotbalist se ocupă de 100 de hectare de vie ale familiei din podgoria Miniș – Măderat, aflate la 26 de kilometri de oraș, la poalele Munților Zarandului, lângă râul Mureș.