George Țucudean, primul meci după cinci luni! Atacantul a intrat pe teren în ultimele 10 minute din Gaz Metan – CFR Cluj

08.02.2020 | 22:01
George Tucudean primul meci dupa cinci luni Atacantul a intrat pe teren in ultimele 10 minute din Gaz Metan  CFR Cluj

George Țucudean a revenit pe teren pentru CFR Cluj într-un meci oficial după cele cinci luni de pauză luate din cauza problemelor de sănătate. Atacantul lui Dan Petrescu a intrat pe teren în minutul 81 al meciului cu Dan Petrescu, bifând prima prezență de la jocul cu Slavia Praga, disputat pe 28 august 2019.

George Țucudean a revenit pe gazon

George Țucudean a ratat tot sezonul de toamnă din cauza unor probleme de sănătate avute la inimă. Atacantul de 28 de ani a marcat două goluri la începutul sezonului dar nu a mai figurat în lotul clujenilor de la sfârșitul lunii august, când a jucat 22 de minute în meciul cu Slavia Praga, din play-off-ul de calificare în Liga Campionilor, pierdut de CFR cu 0-1.

La mai bine de cinci luni de la acel moment, Țucudean a revenit pe gazon, la Mediaș, unde a fost introdus de Dan Petrescu în minutul 81, în locul lui Billel Omrani.

Țucudean s-a realăturat lotului celor de la CFR Cluj în cantonamentul din pauza competițională, făcut în Spania, iar în primul meci oficial din 2020, derby-ul cu CFR Cluj, a fost rezervă neutilizată, deși a fost scos de Dan Petrescu la încălzire la începutul reprizei secunde.

• 28 august 2019, ultimul meci jucat de George Țucudean (Slavia Praga – CFR Cluj)

Cel mai bun marcator în ultimele două sezoane

George Țucudean a fost golghetelor competiției interne în ultimele două stagiuni, reușind să puncteze de 15 ori în sezonul 2017 – 2018, împărțind titlul de cel mai bun marcator cu Harlem Gnohere, și 18 în 2018 – 2019.

Cu George Țucudean pe teren în ultimele 10 minute, CFR Cluj nu a reușit să se impună la Mediaș, terminând la egalitate, 0-0, cu Gaz Metan, permițându-le celor de la FCSB să micșoreze diferența de puncte din clasament.

În această rundă, „roș-albaștrii” primesc vizita penultimei clasate, Academica Clinceni, și se pot apropia la trei puncte de liderul CFR în cazul unui succes.