Sporturi

Georgeta Popescu și Andrei Nica, medalii de aur la Jocurile Olimpice de Tineret! România obține locul 1 în ambele competiții de monobob

20.01.2020 | 15:58
Georgeta Popescu si Andrei Nica medalii de aur la Jocurile Olimpice de Tineret Romania obtine locul 1 in ambele competitii de monobob

Delegația României prezentă la Jocurile Olimpice de Tineret de la Lausanne impresionează în aceste zile. În ultimele două zile de concurs din Elveția, doi români au cucerit medalia de aur în probele de monobob. Este vorba de sportivii Georgeta Popescu și Andrei Nica.

Georgeta Popescu și Andrei Nica, medalii de aur la Jocurile Olimpice de Tineret în proba de monobob

Prima care a adus aur României în proba de monobob de la Jocurile Olimpice de Tineret de la Lausanne 2020 a fost Georgeta Popescu. Duminică, aceasta a câștigat medalia de aur la monobob.

Georgeta Popescu a fost cronometrată în două manșe cu timpul de 2 min 26 sec 84/100. Ea a fost urmată de Viktoria Cernanska (Slovacia), 2 min 27 sec 35/100, şi de Celine Harms (Germania), 2 min 27 sec 36/100. Georgeta are 18 ani, e din Câmpina, Prahova, și e legitimată la CSO Sinaia, unde e pregătită de Cezar Popescu.

Georgeta are deja în palmares două titluri de campioană națională la monobob, categoria tineret, și de vicecampioană națională la bob două persoane, categoria seniori, alături de colega ei, Teodora Vlad.

La o zi după performanța de excepție a Georgetei a venit rândul unui alt sportiv din România să se impună în proba de monobob. Andrei Nica a cucerit, luni, medalia de aur la monobob, în cadrul Jocurilor Olimpice pentru Tineret de la Lausanne.

După prima manșă, Nica s-a clasat pe locul secund, cu 1:12,81, după germanul Alexander Csudaj (1:12,43). Andrei s-a revanșat în manșa a doua, când a a zburat pe pistă (1:11,99).

Nica a obținut același timp general, 2:24.80, cu sportivul german Alexander Czudaj, ambii fiind medaliați cu aur. Pe locul al treilea de pe podium s-a clasat Quentin Sanzo din Liechtenstein (2:25.18).

• 9-22 ianuarie 2020 este perioada de disputare de Jocurilor Olimpice de Tineret de la Lausanne

România, speranțe la medalii și la Beijing

Performanțele obținute la competiția de tineret de la Lausanne de Georgeta Popescu dau speranțe României la prestații bune sau chiar la medalii în perspectiva Olimpiadei de la Beijing din 2022.

Forul Olimpic Internațional a anunțat că proba feminină de monobob va figura în programul viitoarei ediţii a Jocurilor Olimpice de iarnă, de la Beijing, din 2022.

• 3 medalii a cucerit România la JO de Tineret de la Laussane: aur pentru Georgeta Popescu și Andrei Nica la monobov și bronz pentru Ramona Ionel la patinaj viteză