Razvan Nicolae
în Ligue 1
23/09/2018, 18:43
Gestul superb făcut de Neymar în Rennes – PSG 1-3! Ce i-a dăruit unui copil care a intrat pe teren! Video GALERIE FOTO
Gestul superb făcut de Neymar în Rennes - PSG 1-3

Neymar a reuşit un gest superb la finalul meciului Rennes – PSG 1-3, din etapa a 6-a din Ligue 1. În minutul 90+1 al partidei disputate pe stadionul “Roazhon Park”, starul brazilian a fost înlocuit de Thomas Tuchel cu Christopher Nkunku, iar un copil, fan al atacantului de 26 de ani, a venit să-i ceară tricoul.

Ajuns lângă Neymar, copilul l-a îmbrăţişat pe jucătorul lui PSG şi a început să plângă. Imediat, pe teren au apărut şi stewarzii care l-au înconjurat pe micuţul fan, după ce acesta îi ceruse tricoul brazilianului. Fotbalistul i l-a oferit pe teren, în timp ce se îndrepta spre banca de rezerve. Cu toate că s-a dezbrăcat de tricou, arbitrul partidei nu i-a acordat cartonaşul galben.

Neymar, pasă de gol în Rennes – PSG 1-3

Neymar a jucat până în minutul 90+1 al meciului Rennes – PSG 1-3, partidă disputată în etapa a 6-a din Ligue 1. Atacantul de 26 de ani nu s-a lipit la gol, dar i-a oferit o pasă decisivă lui Thomas Meunier, la a doua reuşită a parizienilor. Campioana Franţei a fost condusă de Rennes din minutul 11, când Adrien Rabiot şi-a marcat în proprie poartă. Angel Di Maria a egalat chiar înainte de pauză, iar Meunier şi Maxim Choupo-Moting au adus victoria pentru formaţia antrenată de Thomas Tuchel. După şase etape, PSG ocupă primul loc, cu 18 puncte, fiind urmată de Lille şi Montpellier.

La începutul lunii septembrie, la meciul Nimes – PSG 2-4, Neymar a fost abordat de un alt tânăr fan al său care şi-a dorit tricoul fotbalistului. Atacantul de 26 de ani i l-a oferit pe loc, după ce l-a îmbrăţişat şi au schimbat câteva vorbe.