Andrei Bogdan Şchiopu    Silviu Ghering
in Gheorghe Hagi
04/08/2019, 23:56
Gheorghe Hagi, declarație inedită după Sepsi-Viitorul 2-2: “Aratăm bine!”

Gheorghe Hagi a oferit o declarație foarte… liniștită, deși Viitorul a scăpat victoria la ultima fază a meciului de la Sfântu Gheorghe, 2-2 cu Sepsi. Managerul echipei de la Ovidiu s-a rezumat în a spune doar că formația sa a arătat bine și trebuie să muncească mai mult. Este o declarație neașteptată a temperamentalului Gică Hagi, deoarece a fost foarte nervos la finalul partidei și, de obicei, este foarte exigent cu jucătorii săi.

Ce a remarcat Hagi jocul echipei sale după Sepsi – Viitorul 2-2

Viitorul Constanța a făcut egal în deplasarea de la Sfântu Gheorghe. Chiar dacă au fost conduși cu 1-0 la pauză de Sepsi, după golul lui Nicolae Carnat (șut pe jos, la colțul din stânga portarului Căbuz, în minutul 37), constănțenii au revenit în forță de la cabine și au întors scorul prin golurile lui Andrei Ciobanu (șut de generic TV de la 25 m, în minutul 47) și Eric (din penalty, în minutul 52). Echipa lui Hagi nu aplecat cu toate cele 3 puncte de la Sfântu Gheorghe pentru că Sepsi a egalat la ultima fază a meciului, după golul marcat de algerianul Bouhenna, într-o fază în care a comis fault în atac, urcându-se efectiv pe fundașul advers Ghiță.
Gică Hagi a declarat că: „Ambele echipe au dominat, meciul a fost frumos. Le-am zis jucătorilor să atacăm mai mult și cred că meritam victoria. Ușor, ușor Steliano Filip se adaptează la stilul nostru de joc, noi suntem mulțumiți de el. L-am schimbat pe Eric ca să fim mai rapizi. Nu este treaba mea să comentez arbitrii, noi trebuia să nu le dăm ocazii să ne egaleze”.
„Arătăm bine, dar este prea devreme să ne gândim la titlu, drumul este lung și trebuie să muncim mai mult ca să arătăm și mai bine. Nu am ce să declar despre dorința lui Gigi Becali de a-l lua pe Cătălin Anghel”, a mai declarat managerul Viitorului.