CORESPONDENȚĂ DIN PLOIEȘTI
Andrei Trifan    Cristi Coste    Traian Terzian
in Cupa Romaniei
25/05/2019, 22:24
Gică Hagi, inspirație maximă în finala Cupei României! Cum a întors soarta meciului CORESPONDENȚĂ DIN PLOIEȘTI
Gică Hagi a avut inspirație maximă în finala Cupei României

Antrenorul Gică Hagi a avut inspirație maximă în finala Cupei României, în care FC Viitorul întâlnește Astra Giurgiu pe stadionul Ilie Oană din Ploiești. Tehnicianul constănțenilor a făcut două mutări de geniu prin care a schimbat soarta jocului.

Gică Hagi, inspirație maximă în finala Cupei României

După ce l-a pauză l-a schimbat pe portarul Valentin Cojocaru, nemulțumit de golul încasat de acesta de la Denis Alibec, Gică Hagi a dovedit încă o dată inspirație maximă în finala Cupei României. La mijlocul reprizei secunde, ”Regele” l-a înlocuit pe Rivaldinho cu Andreas Calcan, iar în startul prelungirilor l-a introdus pe Eric de Oliveira în locul lui Lyes Houri. Cei doi jucători intrați pe teren au adus-o pe Viitorul în avantaj, Calcan pasând decisiv la reușita de 2-1 a brazilianului din minutul 105+1.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Imediat după gol, jucătorii Astrei Giurgiu, Silviu Balaure și Risto Radunovic, s-au repezit la centralul Radu Petrescu cerându-i explicații pentru faptul că a prelungit mai mult decât trebuia prima repriză din cele două de 15 minute. Imediat după gol, tot stadionul a început să-i strige numele lui Gheorghe Hagi. Astra a condus cu 1-0 după reușita lui Denis Alibec, care între timp a ieșit accidentat, dar Viitorul a egalat prin Virgil Ghiță.