CORESPONDENȚĂ DIN PLOIEȘTI
Andrei Trifan    Cristi Coste    Traian Terzian
in Cupa Romaniei
25/05/2019, 22:24
Gică Hagi, inspirație maximă în finala Cupei României! Cum a întors soarta meciului CORESPONDENȚĂ DIN PLOIEȘTI
Gică Hagi a avut inspirație maximă în finala Cupei României

Antrenorul Gică Hagi a avut inspirație maximă în finala Cupei României, în care FC Viitorul întâlnește Astra Giurgiu pe stadionul Ilie Oană din Ploiești. Tehnicianul constănțenilor a făcut două mutări de geniu prin care a schimbat soarta jocului.

Gică Hagi, inspirație maximă în finala Cupei României

După ce l-a pauză l-a schimbat pe portarul Valentin Cojocaru, nemulțumit de golul încasat de acesta de la Denis Alibec, Gică Hagi a dovedit încă o dată inspirație maximă în finala Cupei României. La mijlocul reprizei secunde, ”Regele” l-a înlocuit pe Rivaldinho cu Andreas Calcan, iar în startul prelungirilor l-a introdus pe Eric de Oliveira în locul lui Lyes Houri. Cei doi jucători intrați pe teren au adus-o pe Viitorul în avantaj, Calcan pasând decisiv la reușita de 2-1 a brazilianului din minutul 105+1.

Imediat după gol, jucătorii Astrei Giurgiu, Silviu Balaure și Risto Radunovic, s-au repezit la centralul Radu Petrescu cerându-i explicații pentru faptul că a prelungit mai mult decât trebuia prima repriză din cele două de 15 minute. Imediat după gol, tot stadionul a început să-i strige numele lui Gheorghe Hagi. Astra a condus cu 1-0 după reușita lui Denis Alibec, care între timp a ieșit accidentat, dar Viitorul a egalat prin Virgil Ghiță.