Gigi Becali (66 de ani) s-a arătat încântat de prestația lui Ionuț Cercel (18) din partida FCSB – Universitatea Craiova 1-0. Cercel a fost introdus la pauză în locul veteranului Valentin Crețu (36).
Becali a apreciat că adolescentul pentru care a plătit 500.000 de euro către Farul Constanța are calitatea necesară să îl înlocuiască în flancul drept al defensivei roș-albaștrilor pe Crețu.
Finanțatorul campioanei României a explicat că și-a dorit să îl vadă pe Ionuț Cercel cum se descurcă în duel cu Alexandru Mitriță, unul dintre cei mai buni fotbaliști din SuperLiga României.
Gigi Becali a subliniat că Ionuț Cercel a evoluat extraordinar contra unui oponent de un asemenea calibru. Latifundiarul l-a simțit pe noul său pariu foarte sigur pe el și i-a plăcut, printre altele, poziționarea acestuia.
”Cercel îi poate lua locul lui Crețu. E foarte, foarte, foarte sigur pe el. L-am văzut și cu Mitriță. De-aia l-am și băgat, să văd ce face cu Mitriță. S-a descurcat extraordinar! Nu atacă decisiv, stă așa, într-o parte.
Are poziționare bună. El n-are meciuri în picioare și n-a pierdut mingea. A pasat bine. Eu cred că am făcut o mare achiziție”, a declarat Gigi Becali, conform site-ului digisport.ro.
Ionuț Cercel a debutat la FCSB în a doua repriză a meciului din etapa trecută, câștigat de roș-albaștri cu scorul de 2-0 în fața Universității Cluj. Site-ul de specialitate Transfermarkt îl evaluează, în momentul de față, la 350.000 de euro.