Gigi Becali s-a declarat extrem de deranjat de faptul că LPF, for condus din funcția de președinte de Gino Iorgulescu, după cum se știe deja foarte bine, nu intervine pentru modificarea unei prevederi din regulament, chestiune pe care patronul de la FCSB o vede drept o anomalie.
Concret, este vorba despre faptul că echipele din Superliga sunt nevoite să recurgă la un „artificiu” pentru a reintegra în lot un jucător care anterior fusese exclus.
Mai exact, trebuie ca înțelegerea fotbalistului respectiv să fie reziliată, iar ulterior el să semneze un alt contract, pentru a putea fi astfel considerat transfer nou.
În prezent, acest lucru se întâmplă la FCSB cu Malcom Edjouma. După ce a confirmat că Andrei Gheorghiță urmează să plece la U Cluj, Gigi Becali a transmis că ar dori să îl înlocuiască pe acesta pe lista jucătorilor eligibili pentru meciurile din campionat cu Edjouma. Doar că acest lucru nu se poate realiza încă, din motivul expus anterior.
„(n.r. Despre faptul că ar trebui să mai aducă jucători în noul context) Noi putem lua acum în locul lui Gheorghiță și în locul lui Ștefănescu îl băgăm pe Edjouma.
Ca să vezi ce nebunie în România noastră și în liga noastră de fotbal. Jucătorul nostru, legitimat de noi de 3, 4 ani, nu mai putem să-l punem pe listă. Cică să-l dăm liber ca să putem să-l punem iar pe listă.
Ce sunt tâmpeniile astea? Nu înțeleg. Anul trecut au zis că o reglementează, dar ce să reglementeze ei? Ce să reglementeze ei, că ei trebuie să doarmă.
(n.r. Să reziliați cu Edjouma și să semnați alt contract?) Da, dar omul nu vrea așa. Trebuie să-l dea liber o comisie. Cum să dai liber jucătorul meu? Vă dați seama ce tâmpenie, numai la noi!
La UEFA pot să-l pun pe listă pe Edjouma, dar în România nu pot. El poate să joace în cupele europene, dar în România nu poți să-l pui, că trebuie să-l dai liber. Cum să-l dau liber dacă e jucătorul meu?
(n.r. Dacă îl dați liber nu o să plece?) Trebuie să-l dai liber și să semneze alt contract. Am un contract, îl dau liber, îl dai la comisie și după semnezi alt contract.
(n.r. Dacă cere alt salariu?) Tocmai de-asta zic, îți dai seama anomalie? Dacă tu ești la ligă, băi, Gino, e prietenul meu, dar nu se poate asemenea tâmpenie, nu ești capabil să dai un regulament.
Noi trebuie să ne ghidăm după regulamentele FIFA și UEFA, iar la UEFA pot să-l bag, dar în România, nu. Cum să fac alt contract? Adică e jucătorul meu și-l las liber? Fac simulări? Ne jucăm de-a contractele?
Sunt niște tâmpenii. Anul trecut am făcut operațiunea asta (n.r. cu Daniel Popa). A zis Vali că facem și reglementăm pe urmă. Acum l-am întrebat de ce nu s-a reglementat, a zis că s-a uitat”, a spus Gigi Becali la TV Digi Sport.