Meciul dintre FCSB și Rapid nu a fost unul deloc ușor pentru brigada de arbitri condusă de la centru de Horațiu Feșnic. Șase goluri s-au înscris în derby-ul de duminică seară, în care s-au arătat 12 cartonașe galbene, dintre care două lui Andrei Borza, care a fost eliminat în minutul 72 al partidei. Gigi Becali a avut un discurs laudativ la adresa arbitrajului și consideră că Feșnic va ajunge la un nivel foarte ridicat.
Deși meciul dintre FCSB și Rapid din prima etapă de play-off a oferit 6 goluri, răsturnări de situație, foarte multe cartonașe galbene și chiar o eliminare în dreptul lui Andrei Borza, Horațiu Feșnic nu a scăpat partida de sub control.
Duelul dintre cele două rivale a fost lipsit de greșeli grave de arbitraj, ceea ce l-a mulțumit pe patronul roș-albaștrilor, care l-a lăudat în direct la FANATIK SUPERLIGA „Nu poți să spui nimic rău despre el. Este mare arbitru, să știi, eu am spus de multe ori.
Are sânge rece, este atent, este foarte stăpân pe el. O să ajungă de talia lui Istvan Kovacs, o să vezi. Eu l-am ghicit de mulți ani. Nu stă la vrăjeală, nu e speriat, are fața limpede, vine hotărât. Fluieră hotărât, nu ai ce să spui în fața lui”, a spus Gigi Becali despre Horațiu Feșnic, la FANATIK SUPERLIGA.
Marius Șumudică nu este de aceeași părere cu patronul roș-albaștrilor. Antrenorul Rapidului nu a fost mulțumit de modul în care Horațiu Feșnic a arbitrat derby-ul de duminică seară, fiind de părere că a fluierat foarte ușor în favoarea FCSB.
Mai mult decât atât, „Șumi” este de părere că înaintea cornerului din care FCSB a egalat, Onea a fost faultat, însă arbitrul a dictat lovitură de colț pentru echipa antrenată de Elias Charalambous și Mihai Pintilii.
Nici Robert Niță, fost fotbalist al Rapidului și actual invitat permanent la FANATIK SUPERLIGA, nu a fost impresionat de maniera de arbitraj din derby: „N-au putut nici cu om în plus, nici cu arbitrul. I-a împins arbitrul. Maniera de arbitraj a fost ca pe vremea lui Jean Pădureanu. De-aia e Meme cel mai bun conducător”, a declarat Niță la FANATIK SUPERLIGA.