Sport

Gigi Becali dă afară 5 jucători de la FCSB după 0-2 cu Hermannstadt: „Li s-a șters fotbalul din cap!”. Ce se întâmplă cu Ngezana

Gigi Becali face revoluție la FCSB! Latifundiarul din Pipera a dezvăluit, după terminarea play-out-ului, că va da afară 5 fotbaliști. Cine vine în locul lor
18.05.2026 | 23:59
Gigi Becali da afara 5 jucatori de la FCSB dupa 02 cu Hermannstadt Li sa sters fotbalul din cap Ce se intampla cu Ngezana
Gigi Becali dă afară 5 jucători de la FCSB după 0-2 cu Hermannstadt: „Li s-a șters fotbalul din cap!”. Ce se întâmplă cu Ngezana. FOTO: Fanatik
ADVERTISEMENT

Gigi Becali (61 de ani) a tras linie după ce FCSB a terminat pe locul 8 în play-out și va juca la barajul de Conference League. Latifundiarul din Pipera a dezvăluit încă dinaintea meciului cu FC Botoșani că va da afară 5 jucători. În ultimul meci, fosta campioană a pierdut la Sibiu, scor 0-2, cu Hermannstadt.

Cinci jucători de la FCSB, out din vară! Pe cine dă afară Gigi Becali

FCSB a bifat cel mai negru sezon din era Gigi Becali. Fosta campioană a României a terminat pe locul 8 în play-out, iar singurul obiectiv rămas este calificarea în preliminariile Conference League. Deși mai are de jucat mai întâi cu FC Botoșani și apoi, posibil, cu Dinamo, Becali a anunțat că va da afară 5 jucători la finalul stagiunii.

ADVERTISEMENT

„E chestie de inteligență. Ce rost are, când nu e nicio miză? Când noi jucăm barajul cu Botoșaniul? Nu au făcut deplasarea. Am vrut să-i văd pe Ngezana, Ofri Arad, Duarte, Thiam, să știm ce facem din sezonul viitor, la cine renunțăm. Acum nu vă pot spune, nu e frumos, ce concluzii am tras. O să vedeți concluziile în hotărârea pe care am luat-o. Vor pleca mulți jucători și vor veni mulți jucători. Asta e concluzia.

(n.r. – Ngezana e în pericol?) Nu. Ngezana am prelungit pentru încă un an. Numai să vedem dacă poate să joace. Nu a ascultat, nu s-a operat, iar acum dă cu stângul în dreptul. Nu are rost să vorbim de el. Avem fundași centrali. O să plece 5-6 jucători, o să vină 5-6 jucători. Ne-au ajutat, am luat campionatul cu ei, dar li s-a șters fotbalul din cap.

ADVERTISEMENT

Mâine mă întâlnesc cu MM (n.r. Mihai Stoica) să îmi prezinte. Are trei mijlocași, trei fundași, trei atacanți. Jucătorii sunt numai străini. Îi luăm cu bani, am luat eu vreodată jucători liberi”, a declarat Gigi Becali, în direct la Prima Sport 1.

ADVERTISEMENT
Tags: