În această etapă de Superligă vom avea parte de un nou episod din derby-ul FCSB – Dinamo. Se anunță un meci de foc pe Arena Națională. Roș-albaștrii vor să se apropie și mai mult de titlul de campioană, în timp ce rivalii lor vor să producă marea surpriză și să mențină suspansul.
FCSB a făcut un play-off aproape perfect și rămâne singura echipă încă neînvinsă. Roș-albaștrii au jucat mult mai pragmatic. Nu și-au creat la fel de multe ocazii precum în sezonul regulat, însă jucătorii lui Elias Charalambous au fost extrem de eficienți în fața porții.
Dinamo, în schimb, vine după un rezultat foarte bun pe teren propriu, 1-1 cu CFR Cluj, iar „Câinii roșii” încă speră să obțină o clasare pe podiumul Superligii României.
Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, are însă o necunoscută înainte de duelul cu Dinamo, de pe Arena Națională. FCSB are probleme cu regula U21. Jucătorii care respectă acest criteriu au dezamăgit în acest sezon, iar patronul campioanei României încă nu știe cine va fi titular.
El a intrat în direct și a declarat că Alexandru Pantea ar putea juca încă din minutul 1 în meciul cu Dinamo, în locul lui Valentin Crețu. Astfel, FCSB va alinia cea mai puternică linie ofensivă și, mai mult ca sigur, Musi, Toma și Octavian Popescu vor începe meciul pe bancă.
„Echipa e aia pe care o știți. Pe fund, ăia 4, Chiricheș cu Șut la mijloc. Și după aia, singura întrebare este dacă jucăm cu U21 în locul lui Crețu sau jucăm cu Popescu și o să iasă Tănase sau Miculescu. Pe Cisotti nu îl scot niciodată.
E greu pentru mine, la ora asta, să îl schimb pe Miculescu, că a fost cel mai bun. Sau pe Tănase. Dă putere, lumină echipei. Pe Cisotti nu poți să îl scoți, e numărul unu la FCSB. Dacă vrei să vorbim de calitate-preț, e cel mai bun transfer din viața mea. Man a fost ca preț când l-am vândut, dar eu vorbesc de ceea ce face acum.
Noi suntem în situația asta și datorită lui Cisotti. După primul meci am zis că e fricos, că se ascunde de minge. Din atac, pe Bîrligea și pe Cisotti nu poți să îi scoți”, a explicat Gigi Becali la Digi Sport.