FCSB a câștigat un nou titlu în Superligă, iar Gigi Becali visează deja la milioanele de euro de la UEFA. În ultimul sezon, clubul a încasat sume uriașe pentru fotbalul românesc. Roș-albaștrii vor evolua în preliminariile UEFA Champions League, iar patronul echipei vrea să își vadă echipa în faza principală.
Deși FCSB mai are 3 meciuri de jucat în play-off, a câștigat matematic competiția după remiza înregistrată în duelul din Bănie, dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj. Meciul s-a încheiat 2-2, iar roș-albaștrii au dat drumul la petrecere.
Vara aceasta, FCSB va încerca să obțină o calificare istorică pentru fotbalul românesc în faza principală a UEFA Champions League. În primele tururi preliminare, roș-albaștrii vor avea parte de adversari mai facili, însă în play-off ar putea da peste echipe uriașe din Europa.
Fără doar și poate, partea financiară este una extrem de importantă. FCSB va încasa 2,64 milioane de euro din drepturile de televizare pentru câștigarea titlului în Superligă, însă Gigi Becali așteaptă sumele cu adevărat mari de la UEFA.
Minimul pe care FCSB îl poate încasa din participarea în cupele europene, în sezonul viitor, este de 785.000 de euro. Asta ar însemna ca roș-albaștrii să piardă absolut toate dublele preliminare. UEFA premiază echipele cu câte 175.000 de euro pentru fiecare tur trecut, dar oferă bani și în caz de eliminare.
Astfel, cu cât echipele avansează în competiție, banii primiți sunt mai mulți. În plus, bucureștenii ar putea încasa și 260.000 de euro în cazul în care nu vor ajunge într-o grupă europeană, conform regulamentului care stipulează acest detaliu pentru campioanele tuturor țărilor europene. Suma va crește constant și datorită veniturilor din drepturile TV și ticketing.
Eu cred că play-off-ul (n.r.- Champions League) îl jucăm sigur. Asta înseamnă nouă milioane de euro, plus altele. 15 sunt asigurate! Și atunci, de ce să nu dau bani ca să iau bani mult mai mulți și să întăresc și echipa? Dau și valoare clubului”, spunea patronul FCSB imediat după remiza din Bănie.
Gigi Becali a încasat în stagiunea precedentă peste 15 milioane de euro după performanța din cupele europene. Pe lângă banii de la UEFA, în contul clubului au intrat și sume serioase din vânzarea de bilete, market pool și drepturile de televizare, la fel cum s-ar putea întâmpla și în următorul sezon.