Giroud l-a egalat pe Zidane la goluri, după Franța – Irlanda 2-0. Video

Claudiu Surmei
în Fotbal international
29/05/2018, 09:08
Giroud l-a egalat pe Zidane la goluri, după Franța – Irlanda 2-0. Video GALERIE FOTO
Olivier Giroud a terminat Campionatul Mondial fără să marcheze vreun gol şi fără să nimerească poarta adversă

Olivier Giroud a marcat golul cu numărul 31 pentru naționala Franței și l-a egalat pe Zinedine Zidane. Atacntul lui Chelsea a deschis scorul în minutul 40 al partidei amicale Franța – Irlanda, încheiată cu scorul de 2-0.

Franța a câștigat primul amical din seria celor 3 programate înainte de startul Campionatului Mondial din Rusia. Olivier Giroud a deschis scorul pentru francezi în minutul 40, iar tabela a fost închisă 3 minute mai târziu de Nabil Fekir, după o eroare a portarului irlandez.

Prin golul marcat în poarta irlandezilor, Olivier Giroud l-a egalat pe marele Zidane la numărul de goluri înscrise la națională. Giroud a fost convocat în lotul Franței pentru Campionatul Mondial din Rusia.

Giroud l-a egalat pe Zidane la goluri. Doar 3 jucători au înscris mai mult

Doar 3 jucători a marcat mai multe goluri decât Giroud (72 de partide) și Zidane (108 meciuri). Este vorba despre Thierry Henry (51 de goluri în 124 de partide), Michel Platini  (41 de goluri în 72 de meciuri)și David Trezeguet (34 de goluri în 71 de meciuri).