Globurile de Aur 2021. Gala se desfășoară în condiții speciale. Cine sunt favoriții

Bogdan Solomon   
în HotNews
28/02/2021, 21:03
Globurile de Aur 2021. Gala se desfășoară în condiții speciale. Cine sunt favoriții
Ediția cu numărul 78, adaptată pandemiei, va avea loc în noaptea de duminică spre luni. Sursa foto: Colaj Fanatik

Cea de-a 78-a ediție a Globurilor de Aur va avea loc în noaptea de duminică spre luni (n.r. la 3:00, ora României) și se va desfășura în condiții speciale, adaptate vremurilor tulburi pe care le trăim cu toții. Prin urmare, ne pregătim să asistăm în premieră la o gală în care vedetele nu vor mai avea ocazia să strălucească pe covorul roșu.

Întregul spectacol va fi prezentat, de la distanţă, de actriţele Tina Fey şi Amy Poehler, aflate la New York și Los Angeles. Cât despre câștigători, aceștia își vor ține tradiționalele discursuri, însă nu așa cum ne-am obișnuit, ci prin videoconferinţă.

Chiar și așa, evenimentul este o adevărată gură de oxigen pentru o industrie zdruncinată de o pandemie și ține cu sufletul la gură reprezentanți de seamă ai Hollywood-ului precum Anthony Hopkins (n.r. în ciuda celor șapte nominalizări din 1979 încoace, nu a fost ales de juriu), Gary Oldman şi Viola Davis.

Globurile de aur. Cine sunt favoriții ediției din 2021

Cele mai multe nominalizări la Globurile de Aur 2021 le-a primit lungmetrajul „Mank”, produs de Netflix, care se va regăsi astfel la nu mai puțin de şase categorii, inclusiv „Cel mai bun film dramatic”.

Filmată în alb negru, pelicula regizată de David Fincher și-a propus să exploreze epoca de aur a Hollywoodului, prezentând povestea scenaristului Herman J. Mankiewicz, interpretat de Gary Oldman, în procesul de realizare a celebrului film „Citizen Kane”, de Orson Welles.

Bătălia se anunță, însă, extrem de strânsă, pentru că vine rapid din urmă „The Trial of the Chicago 7”. Scris și regizat de Aaron Sorkin, acesta țintește cinci categorii de premii, direct de pe locul al doilea în clasamentul producţiilor nominalizate.

Nu putem uita nici de „Nomadland”. Potrivit criticilor de specialitate, șansele să asistăm la primul Glob de Aur decernat unui film regizat de o femeie, Chloé Zhao, sunt la această oră destul de mari.

Nominalizările pentru secţiunea „Cel mai bun actor într-un film – dramă”:

  • Riz Ahmed – „Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman – „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins – „The Father”
  • Gary Oldman – „Mank”
  • Tahar Rahim – „The Mauritanian”

 „Interpretare feminină în roluri principale”:

  •  Viola Davis – „Ma Rainey’s Black Bottom”
  •  Andra Day – „The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby – „Pieces of a Woman”
  • Frances McDormand – „Nomadland”
  • Carey Mulligan – „Promising Young Woman”

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun film – dramă”:

  •  „The Father”
  • „Mank”
  • „Nomadland”
  • „Promising Young Woman”
  • „The Trial of the Chicago 7”

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun film – comedie/musical”:

  • „Borat Subsequent Moviefilm”
  • „Hamilton”
  • „Music”
  • „Palm Springs”
  • „The Prom”.

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun film străin”:

  • „Another Round”
  • „La Llorona”
  • „The Life Ahead”
  • „Minari”
  • „Two of Us”

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun film de animație”:

  • The Croods: A New Age
  • Over The Moon
  • Soul, Wolfmakers

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun regizor”:

  • Emerald Fennell („Promising Young Woman”)
  • David Fincher („Mank”)
  • Regina King („One Night in Miami”)
  • Aaron Sorkin („The Trial of the Chicago 7”)
  • Chloé Zhao („Nomadland”).

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun actor într-un film – comedie/musical”:

  •  Sacha Baron Cohen („Borat Subsequent Moviefilm”)
  • James Corden („The Prom”)
  • Lin-Manuel Miranda („Hamilton”)
  • Dev Patel („The Personal History of David Copperfield”)
  • Andy Samberg („Palm Springs”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună actriţă într-un film – comedie/musical”:

  • Maria Bakalova („Borat Subsequent Moviefilm”)
  • Kate Hudson („Music”)
  • Michelle Pfeiffer („French Exit”)
  • Rosamund Pike („I Care a Lot”)
  • Anya Taylor-Joy („Emma”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună actriță în rol secundar”:

  • Glenn Close („Hillbilly Elegy”)
  • Olivia Colman („The Father”)
  • Jodie Foster („The Mauritanian”)
  • Amanda Seyfried („Mank”)
  • Helena Zengel („News of the World”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun actor în rol secundar”:

  • Sacha Baron Cohen („The Trial of the Chicago 7”)
  • Daniela Kaluuya(„Judas and the Black Messiah”)
  • Jared Leto („The Little Things”)
  • Bill Murray („On the Rocks”)
  • Leslie Odom Jr. („One Night in Miami…”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun scenariu (film)”:

  • Emerald Fennel („Promising Young Woman”)
  • Jack Fincher („Mank”)
  • Aaron Sorkin („The Trial of the Chicago 7”)
  •   Christopher Hampton/ Florian Zeller („The Father”)
  • Chloe Zhao („Nomadland”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună melodie originală (film)”:

  • „Fight for You” („Judas and the Black Messiah”)
  • „Hear My Voice” („The Trial of the Chicago 7”)
  • „Io Si (Seen)” („The Life Ahead”)
  • „Speak Now” („One Night in Miami…”)
  • „Tigress&Tweed” („The United States vs. Billie Holiday”)

Nominalizările pentru secțiunea: „Cel mai bun serial TV – dramă:

  • „The Crown”
  • „Lovecraft Country”
  • „The Mandalorian”
  • „Ozark”
  • Ratched”.

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun serial TV – comedie/musical”:

  • „Emily in Paris”
  • „The Flight Attendant”
  • „The Great”
  • „Schitt’s Creek”
  • „Ted Lasso”

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună miniserie /lungmetraj TV”:

  • „Normal People”
  • „The Queen’s Gambit”
  • „Small Axe”
  • „The Undoing”
  • „Unorthodox”

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună actriță într-un serial – dramă”:

  • Olivia Colman („The Crown”)
  • Jodie Comer („Killing Eve”)
  • Emma Corrin („The Crown”)
  • Laura Linney („Ozark”)
  • Sarah Paulson („Ratched”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun actor într-un serial – dramă”:

  • Jason Bateman („Ozark”)
  • Josh O’Connor („The Crown”)
  • Bob Odenkirk („Better Call Saul”)
  • Al Pacino („Hunters”)
  • Matthew Rhys („Perry Mason”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună actriţă într-un serial TV – comedie/musical”:

  • Lily Collins („Emily in Paris”)
  • Elle Fanning („The Great”)
  • Jane Levy („Zoe ‘s Extraordinary Playlist”)
  • Catherine O ‘Hara („Schitt ‘s Creek”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun actor într-un serial TV – comedie/musical”:

  • Don Cheadle („Black Monday”)
  • Eugene Levy („Schitt ‘s Creek”)
  • Jason Sudeikis („Ted Lasso”)
  • Ramy Youssef („Ramy”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună actriță într-o miniserie /lungmetraj TV”:

  •  Cate Blanchett („Mrs. America”)
  • Daisy Edgar-Jones („Normal People”)
  • Shira Haas („Unorthodox”)
  • Nicole Kidman („The Undoing”)
  • Anya Taylor-Joy („The Queen`s Gambit”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun actor într-o miniserie /lungmetraj TV”:

  • Bryan Cranston („Your Honor”)
  • Jeff Daniels („The Comedy Rule”)
  • Hugh Grant („The Undoing”)
  • Ethan Hawke („The Good Lord Bird”)
  • Mark Ruffalo („I Know This Much Is True”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cea mai bună actriță în rol secundar – producție pentru televiziune”:

  • Gillian Anderson („The Crown”)
  • Helena Bonham Carter („The Crown”)
  • Julia Garner („Ozark”)
  • Annie Murphy („Schitt`s Creek”)
  • Cynthia Nixon („Ratched”)

Nominalizările pentru secțiunea „Cel mai bun actor în rol secundar – producție pentru televiziune”:

  • John Boyega („Small Axe”)
  • Brendan Gleeson („The Comedy Rule”)
  • Daniel Levy („Schitt`s Creek”)
  • Jim Parsons („Hollywood”)
  • Donald Sutherland („The Undoing”)
Închide ×