Golgheterul Italiei s-a făcut de râs: Ciro Immobile, execuție “a la Beckham” de la 11 metri sub ochii lui Ștefan Radu. Lazio, eliminată. VIDEO

21.01.2020 | 22:41
Golgheterul Italiei sa facut de ras Ciro Immobile executie a la Beckham de la 11 metri sub ochii lui Stefan Radu Lazio eliminata VIDEO

Prima repriză a partidei Napoli – Lazio, contând pentru sferturile de finală ale Cupei Italiei, a avut de toate: goluri, eliminări, ratări uriașe și un penalty ratat într-un mod incredibil de cel mai bun marcator din Serie A, Ciro Immobile.

UPDATE, 21 ianuarie, 23:53. Lazio, deținătoarea Cupei Italiei, a părăsit competiția încă din faza sferturilor de finală. Pe Stadio San Paolo din Napoli, trupa lui Simone Inzaghi s-a înclinat cu 0-1 în fața gazdelor antrenate de ”Rino” Gattuso. Golul lui Insigne din minutul 2 a trimis echipa gazdă în semifinale.

• Ștefan Radu a evoluat 70 de minute pentru Lazio, fiind înlocuit de Patric.

Golgheterul Italiei s-a făcut de râs: Ciro Immobile, execuție “a la Beckham” de la 11 metri

Primul sfert de finală al Cupei Italiei, ediția 2019-2020, a început tare pe ”Stadio San Paolo” din Napoli. După numai două minute, gazdele deschideau scorul prin Lorenzo Insigne.

Au urmat însă 23 de minute în care s-au întâmplat foarte multe evenimente. Cel mai spectaculos a fost cel din minutul 10. Albanezul Hysaj a faultat în careu și Lazio a primit penalty.

Ciro Immobile, omul cu 23 de goluri în 19 meciuri jucate în acest sezon în Serie A, a avut o execuție hilară. Acesta a alunecat în momentul când se pregătea să lovească balonul și și-a dat, la propriu, cu dreptul în stângul.

Evenimentele primei reprize nu s-au încheiat odată cu penalty-ul lui Immobile. Până la intrarea celor două echipe la cabine, arbitrul Davide Massa a arătat două cartonașe roșii, lui Hysaj de la gazde și lui Lucas Leiva de la Lazio.

Ciro Immobile l-a copiat pe David Beckham

Penalty-ul executat de Ciro Immobile în meciul cu Napoli pare tras la indigo cu o execuție clasică din fotbalul mondial al ultimelor decenii.

În preliminariile Euro 2004, în-un meci cu Turcia, starul Angliei a alunecat în același mod ca și Immobile și a trimis multe peste poarta adversă.

Ștefan Radu, titular la Lazio

În deplasarea de la Napoli, fundașul român Ștefan Radu a început ca titular în linia defensivă gândită de Simone Inzaghi.

Pentru fotbalistul român de 33 de ani, meciul de marți reprezintă a 17-a apariție oficială în tricoul lazialilor în acest sezon în toate competițiile: Serie A, Cupa Italiei și Supercupa Italiei.