Razvan Nicolae
în Europa League
25/10/2018, 21:37
Golul care a îngenuncheat-o pe AC Milan în Europa League! Lo Celso, reuşita serii! Video GALERIE FOTO
Golul care a îngenuncheat-o pe AC Milan în Europa League

AC Milan a fost învinsă, pe teren propriu, de Betis Sevilla, scor 1-2, în etapa a treia din Grupa F din Europa League. Formaţia antrenată de Gennaro Gattuso avea un parcurs perfect până la meciul de joi seara, cu două victorii în tot atâtea etape.

Prima repriză a fost modestă pentru AC Milan, care nu a fost capabilă să pună mari probleme defensivei lui Betis Sevilla. Spaniolii au dat lovitura în minutul 30, când Antonio Sanabria a profitat de o ieşire slabă a lui Pepe Reina şi a marcat singurul gol al primei reprize.

Golul care a îngenuncheat-o pe AC Milan în Europa League pe “San Siro”

În a doua repriză, Giovani Lo Celso a reuşit un gol de senzaţie, care a îngenuncheat-o pe AC Milan. Mijlocaşul de 22 de ani a şutat de pe loc, de la peste 20 de metri, şi nu i-a dat nicio şansă lui Pepe Reina. În minutul 83, Patrick Cutrone a redus diferenţa cu un şut din interiorul careului.

Presa din Spania a reacţionat imediat la reuşita lui Giovani Lo Celso. “Un golazo pentru Lo Celso”, au titrat cei de la Marca, în timp ce jurnaliştii de la AS au scris: “Super reuşita lui Lo Celso”. După victoria obţinută pe “San Siro”, Betis Sevilla a urcat pe primul loc, cu şapte puncte, unul mai mult decât AC Milan, care ocupă poziţia secundă. Tot joi, în Grupa F din Europa League, s-a mai jucat şi meciul Dudelange – Olympiacos 0-2. Grecii au obţinut cu greu victoria şi ocupă locul trei, cu cinci puncte. În aceste condiţii, cele trei echipe se vor lupta în ultimele etape din Europa League pentru calificarea în 16-imile competiţiei.