Goluri de poveste în Italia – Spania 3-1, la Euro 2019! Două vedete au marcat superb. VIDEO

Luana Martinescu    Traian Terzian
în Fotbal international
16/06/2019, 23:03
Goluri de poveste în prima repriză a meciului Italia - Spania de la Euro 2019 de tineret

Meciul Italia – Spania din Grupa A de la Euro 2019 de tineret a ajuns la pauză, iar prima repriză a oferit două goluri de poveste, câte unul în fiecare poartă. Adversare din această seară de pe Stadio Renato Dall’Ara din Bologna sunt două dintre pretendentele la trofeu.

Goluri de poveste în Italia – Spania la Euro 2019

Întâlnirea a fost tensionată încă de la început, jucătorii celor două formații evoluând cu mare atenție, dar și cu o agresivitate ridicată. Cu toate acestea, în prima repriză a meciului Italia – Spania de la Euro 2019 s-au marcat două goluri absolut splendide. Tabela a fost deblocată în minutil 9 de starul lui Real Madrid, Dani Ceballos, cu un șut măiastru de la 20 de metri. Mijlocașul spaniol l-a driblat scurt pe Nicolo Barella și l-a învins pe Alex Meret cu un balon plasat aproape de vinclu.

După o perioadă scurtă în care au părut debusolați, italienii au preluat frâiele jocului și au început să amenințe poarta lui Unai Simon. În minutul 36, Nicolo Barella și-a spălat păcatele de la golul ibericilor cu o pasă luminoasă pentru Federico Chiesa. Atacantul Fiorentinei a făcut o preluare de excepție, a trecut în viteză pe lângă Martin Aguirregabiria și a înscris cu un șut dintr-ununghi imposibil, cu largul concurs al portarului spaniol.

În primul meci al zilei, arbitrat de Istvan Kovacs, Polonia a oferit prima surpriză de la turneul final și a învins Belgia, scor 3-2. Învingătorii au reușit și ei o fază genială la cel de-al treilea gol, reușit de Sebastian Szymanski.