Dinamo întâlnește Oțelul Galați acasă în cadrul etapei a 25-a din Superliga. Hakim Abdallah a participat la conferința de presă premergătoare jocului, unde a vorbit și despre cel mai recent transfer al echipei sale, Stipe Perica.
Echipa pregătită de Zeljko Kopic a făcut un sezon formidabil până acum, marcând 34 de goluri în 24 de etape. Conducerea a decis totuși să mai aducă un atacant, pe lângă Astrit Selmani și Hakim Abdallah.
Cel din urmă jucător a vorbit despre sosirea croatului Stipe Perica la echipă. Vârful din Madagascar nu pare îngrijorat de concurență, însă crede că antrenorul Kopic va avea probleme în alegerea celui cu care să înceapă în atac de acum.
„Perica este nou în echipă, încercăm să facem tot posibilul să se adapteze cât mai repede, să îl ajutăm să încerce să îşi dea seama cum jucăm. Ştiu că este un jucător bun, pentru că a jucat în Belgia.
E bine să existe concurenţă în fiecare linie a echipei. Ştiu că este un jucător bun şi îi va fi greu antrenorului să aleagă, dar sunt sigur că va alege ceea ce este mai bun pentru echipă şi pentru Dinamo”, a spus Hakim Abdallah, potrivit Agerpres.
Deși echipa moldavă a scăzut din turație față de startul sezonului, rămâne în continuare un adversar incomod și demn de luat în seamă. Abdallah nu îi subestimează pe cei de la Oțelul.
„Pentru noi fiecare meci este important, chiar dacă avem adversari diferiţi. Oţelul este o echipă puternică, are jucători valoroşi în fiecare linie şi trebuie să fim în concentraţi 100% încă din primul minut, pentru că au jucători de calitate. Aşteptăm ca fanii să vină număr mare la stadion să ne susţină”, a mai spus atacantul lui Dinamo.
Etapa trecută, Dinamo a câștigat în deplasare cu 3-1 în fața celor de la Unirea Slobozia. Hakim Abdallah și-a trecut atunci în cont o „dublă”, după ce nu mai marcase de o perioadă îndelungată.
Mai exact, vârful „câinilor” a deschis scorul în minutul 35 după o centrare excelentă primită de la francezul Sivis. A doua reușită a venit pe finalul jocului, când acesta a trimis mingea în poarta goală cu capul. Abdallah nu mai marcase din etapa a doua, cu Petrolul Ploieşti (pe data de 21 iulie, scor 4-1).