Simona Halep e în SFERTURI: ”GREU, ne-am mai întîlnit!”

Game, set şi meci Simona! Halep s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4 împotriva lui Aleksandra Krunic şi va juca în sferturi cu Lara Arruabarrena din Spania, nr 120 mondial. Simona s-a mai...
10.07.2014 | 20:30
Simona Halep e in SFERTURI GREU neam mai intilnit

Game, set şi meci Simona! Halep s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4 împotriva lui Aleksandra Krunic şi va juca în sferturi cu Lara Arruabarrena din Spania, nr 120 mondial. Simona s-a mai întîlnit de două ori cu adversara ei din următoarea fază a competiţiei. De fiecare dată a cîştigat. Ultima oară s-a impus la turneul de la Madrid.

”A fost un meci greu, dar mă bucur că am cîştigat. Ştiam Krunic că este bună pe zgrură. Am fost obosită şi am avut probleme în setul doi. Am resimţit căldura. Meciul din sferturi va fi greu. Arruabarrena este  o adversară dificilă”, a spus Simona Halep după victoria din optimile turneului de la Bucureşti.

Halep îşi face serviciul şi cîştigă la 15. 2-2

Krunic face 2-1 după un serviciul foarte bun!

Simona se impune în cel de-al doilea game. 1-1

Krunic cîştigă la 0 primul game al meciului! 0-1

A început meciul. Krunic serveşte.

UPDATE / Meciul Simonei Halep va începe în cîteva minute! Ploaia s-a oprit, iar fetele au ieşit la încălzire

UPDATE / Meciul Simonei Halep cu Aleksandra Krunic, ce trebuia să înceapă de la ora 18:00, a fost amînat din cauza ploii! Suprafaţa de joc este impracticabilă, fiind plină de apă, informează Agerpress!

imageResize

Sursa foto: AGERPRESS

UPDATE Simona Halep a ieşit miercuri seară în Centrul Vechi, la invitaţia unuia dintre sponsorii competiţiei Bucureşti Open. Sportiva noastră a luat masa în compania Virginiei Ruzici, managerul ei, şi a lui Horia Tecău. Simona a adoptat o ţinută de seară, cu tocuri, cu o atitudine sexy.

simonica

halep11

Acasă întotdeauna este deosebit, trebuie să iau doar plăcerea de la acest turneu, joc cu drag şi mă bucur că au fost foarte mulţi astăzi, a fost un public numeros şi deosebit de cald cu mine. Am avut trăiri frumoase pe teren, dar şi emoţii.  Au fost alături de mine (n.r. – fanii din tribună), m-au susţinut la fiecare punct, le mulţumesc foarte mult. Este OK glezna mea, bineînţeles, am o mică problemă, dar sînt aptă să joc cîteva meciuri aici, sper să cîştig cît mai mult şi să ajung spre final. Urmează o scurtă vacanţă (n.r.- după turneul de la Bucureşti) şi dupa aceea pregătire normală“, a spus Simona Halep pentru Dolcesport.

*****************************************************************************************

Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de la Bucureşti după ce a învins-o miercuri, fără să forţeze, pe Indy de Vroome, scor 6-0, 6-4 şi o va întîlni astăzi, la arenele BNR, pe sîrboaica Alexandra Krunic, numărul 155 mondial! Este prima întîlnire dintre cele două jucătoare! Krunic, deşi reprezintă Serbia, este născută la Moscova, este mai mică decît Simona, atît ca vîrstă (21 ani), cît şi ca înălţime (1.63) şi are 14 victorii şi 14 înfrîngeri în 2014!

La Wimbledon, Krunic a ieşit din primul tur al calificărilor, surprinzător, în 3 seturi, în faţa numărului 667 mondial, unguroaica Melinda Czink!

Partida Simona Halep – Aleksandra Krunic va începe de la ora 18:00 şi va fi transmisă, în format LIVETEXT pe FANATIK.RO

46201

P: Pariaza la Cupa din 2014 cu Unibet! Bonus de 150 RON la inregistrare!

––––––––

UPDATE 20:18 / Monica Niculescu joacă de la această oră cu bulgăroaica Elitsa Kostova. În primul set, românca s-a impus cu 7-5.

UPDATE 18:55 / Simona Halep a vorbit după meciul cu Indy de Vroome şi a anunţat că e hotărîtă să cîştige finala: “Meci dificil pentru că vin de pe iarbă. A fost o plăcere să joc cu un asemenea public. Sunt ok şi o sa merg pînă la capăt la acest turneu”, a declarat Halep.

simona-halep-brd-bucharest-open-005-900x

UPDATE 18:46 / Adversara Simonei din sferturile de finală va fi sîrboaica Alexandra Krunic, care a trecut în optimi de Alexandra Panova.

program

GAME, SET ŞI MECI HALEP! Românca cîştigă primul ei meci la WTA Bucureşti Open în faţa olandezei Indy de Vroome, scor 6-0, 6-4. Olandeza a oferit o replică destul de tare în setul doi, cînd Simona s-a relaxat.

0,,12781~12960152,00

5-4 Halep. Meciul mai durează pentru că Indy de Vroome reuşeşte break-ul

5-3 Halep. Simona reuşeşte break-ul şi va servi pentru meci!

4-3 Halep. Simona revine în avantaj cu un game lejer cîştigat pe serviciu

3-3. Indy de Vroome face două game-uri la rînd şi egalează la 3. Simona s-a relaxat mult în acest set doi şi trebuie să mai apese puţin pedala.

3-2. Break de Vroome. Olandeza reuşeşte break-ul într-un game în care Simona Halep a fost foarte relaxată şi a greşit cîteva mingi uşoare

3-1 Halep. Un nou break cîştigat de Halep, după ce sportiva din Olanda făcut două duble greşeli

2-1 Halep. Game cîştigat de Rapid de Simona pe propriul serviciu

1-1. de Vroome cîştigă primul game pe propriul serviciu după Simona a făcut mai multe greşeli neforţate

1-0 Halep şi românca e hotărîtă să stea puţin pe teren

Începe setul secund cu Halep la serviciu

SET ALB CÎŞTIGAT DE SIMONA, 6-0 în doar 25 de minute! Este un galop de sănătate pentru Halep, un antrenament cu public

5-0. Jucătoarea din România cîştigă pe propriul serviciu fără emoţii

4-0. Halep face instrucţie cu olandeza. Am putea asista la un meci foarte scurt

3-0. Simona Halep revine de la 0-40 şi cîştigă al 3-lea game la rînd

Info: Terenul Central de la Arenele BNR s-a umplut

2-0 Halep. Simona reuşeşte break-ul la 15, pe un serviciu moale al jucătoarei din Olanda

1-0 Halep. Simona începe bine, chiar dacă a pierdut două puncte pe propriul seriviciu

17:23 / Începe meciul cu Halep la serviciu

17:15 / Jucătoarele au ieşit la încălzire. Tribunele sînt aproape plină

UPDATE 17:08 / Irina Begu a pierdut în faţa lui Kiki Bertens în 3 seturi, 6-0, 3-6, 6-2. Urmează meciul Simonei Halep cu Indy de Vroome. Meciul poate fi  urmărit POATE FI URMĂRIT ÎN FORMAT LIVETEXT PE FANATIK.RO.

UPDATE 09.07.2014 14:40 / Simona Halep debutează la turneul bucureştean împotriva sportivei din Olanda, Indy de Vroome. Cristina Dinu şi Irina Begu vor juca şi ele astăzi în optimile de finală. Programul zilei de azi:

Kiki Bertens – Irina-Camelia Begu – ora 15.00 (terenul central)

Simona Halep – Indy De Vroome – ora 17.00 (terenul central)

Alexandra Dulgheru – Roberta Vinci – ultimul meci (terenul central)

Kristina Kukova – Cristina Dinu – meciul 2 (terenul 1)

Monica Niculescu – Eliţa Kostova – după Halep (terenul central)

MECIUL SIMONEI HALEP CU INDY DE VROOME POATE FI URMĂRIT ÎN FORMAT LIVETEXT PE FANATIK.RO

UPDATE 18:58 / Raluca Olaru a părăsit şi ea turneul de la Bucureşti în primul tur după ce a fost învinsă de italianca Karin Knapp în două seturi, scor 1-6,3-6.

UPDATE 16:30 / Alexandra Cadanţu a pierdut în faţa Petrei Cetkovska din Cehia în primul tur al turneului de la Bucureşti, scor 6-3, 6-2. Este prima româncă eliminată din turneu.

UPDATE 08.07.2014 16:02 / Alexandru Cadanţu, Raluca Olaru şi Cristina Mitu joacă azi primul tur la turneul bucureştean. Simona Halep, cap de serie numărul 1 va debuta mîine împotriva sportivei din Olanda Indi de Vroome.

Programul zilei:

15.00: Petra Cetkovska (78 WTA, Cehia) vs. Alexandra Cadanţu (97 WTA, România) – Arena principală

15.00: Anett Kontaveit (168 WTA, Estonia) vs. Danka Kovinici (112 WTA, Muntenegru) – Terenul 1

15.00 Alize Lim (146 WTA, Franţa) vs. Elitsa Kostova (244 WTA, Bulgaria) – Terenul 3

16.30: Silvia Soler-Espinosa (79 WTA, Spania) – Sesil Karatantcheva (183 WTA, Kazahstan) – Terenul 2

17.00: Raluca Olaru (887 WTA, România) vs. Karin Knapp (67 WTA, Italia) – Arena principală

17.00: Aleksandra Krunici (155 WTA, Serbia) – Alexandra Panova (131 WTA, Rusia) – Terenul 1

20.00: Katarzyna Piter (104 WTA, Polonia) vs. Andreea Mitu (211 WTA, România) – Arena principală

Turneul WTA de la Bucureşti a început promiţător pentru românce. Primele două jucătoare din România care au jucat la turneul bucureştean, Monica Niculescu şi Cristina Dinu au reuşit să se califice în turul doi.

Monica Niculescu a trecut în două seturi de Klara Koukalova în două seturi, scor 6-3, 6-0. Cristina Dinu a reuşit şi ea calificarea după o victorie cu sportiva din Ucraina, Nadiya Kichenok, scor 6-0,6-3.