Simona: “Vreau să REVIN!”. Maria: “Parcă era un ROBOT”

UPDATE / Simona Halep era tristă după ce a pierdut finala cu Maria Şarapova, joc pe care îl începuse atît de bine....
12.05.2014 | 00:05
Simona Vreau sa REVIN Maria Parca era un ROBOT

”Îi mulţumesc domnului Ţiriac pentru wild card-ul primit. Mă simt minunat cînd joc aici. Mulţumesc şi echipei mele. Mulţumesc şi familiei. M-am bucurat de această săptămînă. Sînt tristă că am terminat această săptămînă la Madrid. Îmi doresc să joc şi la anul aici!”, a declarat jucătoarea noastră la Dolce Sport.

Simona Halep a acuzat probleme medicale în timpul partidei cu Şarapova şi este incertă pentru turneul de la Roma.

Generoasă şi pentru că a cîştigat pînă la urmă finala, Maria Şarapova n-a fpost deloc zgîrcită cu laudele la adresa româncei. “Am mai jucat cu Simona de două ori, dar acum ea este cu adevărat la un alt nivel. Nu ştiu cum am reuşit să întorc partida, serios, chiar nu ştiu. În primul set nu i-am pus probleme, nu am reuşit deloc să-i fac faţă, parcă era un robot, acela este tenisul pe care îl poate juca ea, un tenis la cel mai performant nivel. Ştiam că trebuie să joc diferit după primul set pentru a cîştiga meciul, ştiam că nu este totul terminat, am riscat mult şi am reuşit”, a declarat frumoasa rusoaică, potrivit Mediafax..

***********************************************************************

Şarapova cîştigă meciul cu Simona Halep. 6-1, 2-6, 3-6. Rusoaica a izbugnit în lacrimi imediat după încheierea partidei.

Halep cîştigă game-ul 3 cu un AS! 1-2

Şarapova începe mult mai bine setul secund, iar după un game maraton scorul este 0-2!

A început meciul. Şarapova serveşte!

UPDATE / Simona Halep va primi din partea organizatorilor un trofeu superb, unul dintre cele mai apreciate din circuitul feminin.

The-Ion-Tiriac-Trophy-–-A-Diamond-Jewel-for-Mutua-Madrid-Open-1-678x1024

Simona Halep va disputa azi, de la ora 17:30, cea mai importantă finală a carierei, cea a turneului de Premier Mandatory de la Madrid. Adversară îi va fi rusoaica Maria Şarapova, cu care Halep s-a mai întîlnit de două ori, ambele partide cîştigate de Şarapova.

2012 Beijing               Şarapova – Halep 7-5, 7-5

2012 Indian Wells   Şarapova – Halep 6-3, 6-4

La ora acelor partide, Şarapova era numărul doi mondial, iar Halep 50, respectiv 47. Acum Simona este 5 WTA, iar Şarapova 9. Dacă învinge în această finală Halep urcă pe locul 4, în locul Viktoriei Azarenka şi va încasa un premiu de 700.000 de euro, cel mai mare din carieră pentru un singur turneu. Calificîndu-se în finală, Halep şi-a asigurat un cec de 342.000 de euro.

P: 500 RON BONUS in Cazinoul Unibet. Înregistreaza-te acum!

––––––––––––––

UPDATE / S-a tras la sorţi tabloul feminin de la Roma, unde Simona Halep va începe direct din turul doi, fiind cap de serie.

Traseul româncei este destul de greu, în turul trei fiind şanse mari să joace cu Venus Williams, în sferturi de finală cu Şarapova şi în semifinale cu Serena Williams.

TABLOUL FEMININ DE LA ROMA

UPDATE / Simona Halep şi-a aflat adversara din ultimul act. Aceasta este Maria Şarapova, jucătoarea clasată pe locul 9 în clasamentul WTA.

Şarapova a cîştigat cu 6-1, 6-4 semifinala cu Radwanska. Simona Halep a mai jucat de două ori contra rusoaicei, însă de fiecare dată a pierdut.

UPDATE / Simona Halep a declarat imediat după terminarea partidei că a avut un meci foarte greu.

“E o săptămînă incredibilă pentru mine, am jucat foarte bine şi mă simt excelent la Madrid. Azi am avut un meci extrem de dificil, ea a jucat foarte bine, dar am luptat pentru fiecare minge. Mă aştept la un meci greu împotriva unei jucătoare foarte bună în finala de mîine. Voi lupta la fel ca şi azi, voi da tot ce pot”, a spus Halep la finalul partidei.

**************************************************************************************

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid după ce a învins-o pe Petra Kvitova în trei seturi, scor 6-7, 6-3, 6-2. În urma acestei victorii, românca şi-a asigurat un cec în valoare de 342,600 de euro şi 650 de puncte WTA.

În cazul în care va cîştiga finala de mîine, Halep va urca pe locul 4 în clasamentul WTA. Ultimul act îl va disputa împotriva cîştigătoarei dintre Agnieska Radwanska şi Maria Şarapova.

GAME, SET, MECI! Simona Halep cîştiga setul decisiv cu 6-2.

5-2 în decisiv! Românca serveşte pentru finală!

4-2 pentru Simona Halep!

Kvitova îşi cîştigă serviciul şi duce scorul la 3-2 în decisiv.

3-1 pentru Simona.

Game Kvitova. Cehoaica îşi cîştigă serviciul după ce a pierdut şapte gameuri la rînd.

2-0 pentru compatrioata noastră! Românca şi-a cîştigat serviciul.

1-0 PENTRU SIMONA ÎN SETUL DECISIV. HALEP A FĂCUT BREAK!

6-3 pentru HALEP! Românca duce meciul în decisiv!

5-3 pentru SIMONA! Românca serveşte pentru set.

GAME HALEP! Simona conduce cu 4-3.

BREAK SIMONA! Românca egalează situaţia în setul doi.

Halep îşi cîştigă uşor serviciul.

Simona nu îşi revine! Românca este condusă cu 3-1.

Primul game cîştigat de compatrioata noastră în acest set. HAI SIMONA!

2-0 pentru Kvitova în setul secund.

Simona îşi pierde serviciul în primul game al setului secund.

7-6 pentru Kvitova în primul set.

Simona îşi cîştigă servicul şi duce setul în tiebreak

6-5 pentru Kvitova. Simona Halep este la un game de tiebreak.

5-5! Simona rămîne în joc.

5-4 pentru Kvitova! Românca este obligată să-şi cîştige serviciul.

4-4! Simona egalează scorul în primul set.

4-3 pentru Simona! Românca reuşeşte să facă rebreak-ul foarte repede.

4-2 pentru Petra. Halep îşi pierde serviciul pentru prima oară în acest meci.

3-2 pentru Kvitova. Simona Halep a avut iar trei mingi de break, însă cehoaica şi-a păstrat serviciul.

Halep îşi cîştigă serviciul şi duce scorul la 2-2 în primul set.

Kvitova îşi cîştigă servicul după ce a salvat două mingi de break. 2-1 pentru Petra.

1-1! Simona îşi cîştigă servicul destul de greu.

1-0 pentru Kvitova! Petra îşi cîştigă serviciul.

A început meciul.

Meciul dintre Simona Halep şi Petra Kvitova va putea fi urmărit în format LIVETEXT pe FANATIK.RO de la 12:30.

Simona Halep a reuşit un turneu fantastic la Madrid. Le-a învins în optimi, respectiv sferturi pe Lisicki şi pe Ivanovic, două adversare tari, iar astăzi joacă pentru un loc în finală cu Petra Kvitova, numărul 6 mondial. În locul cehoaicei ar fi trebuit să fie Serena Williams, dar numărul 1 WTA s-a retras şi astfel i-a uşurat calea lui Halep către finală. Cel puţin teoretic.

Poate pleca acasă cu 880.000 de euro!

Victoriile reuşite la turneul ”patronat” de Ion Ţiriac i-au adus Simonei un cec în valoare de 220.000 de euro! Şi mai poate cîştiga! Dacă va trece de Kvitova, Halep îşi poate dubla suma cîştigată pînă acum şi ar ajunge la 440.000 de euro. În cazul în care românca va cîştiga titlul pe zgura din Madrid, ar pleca acasă cu un total de 880.000 de euro! Şi asta nu e tot: în cazul în care cîştigă finala, Halep urcă un loc în clasamentul WTA, pînă pe 4.

A mai bătut-o pe Kvitova la fel ca pe Ivanovic

Simona a mai întîlnit-o pe Petra Kvitova o sigură dată. Acum aproape un an, la turneul de la New Haven (SUA), pe hard. Teoretic, cehoaica este mai bună decît Halep pe suprafaţă dură, însă Simona a  învins-o lejer atunci, scor 6-2, 6-2. Acum, cele două jucătoare de tenis se întîlnesc pe zgură, o suprafaţă care o avantajează mai mult pe Halep. Drept urmare, bookmakerii o văd favorită pe româncă şi îi oferă o cotă de 1,50, în timp ce Kvitova are un multiplicator de 2,50.

–––––––––––––––––––––––––––-

UPDATE / Cu toate că a cîştigat lejer meciul cu Ana Ivanovici din sferturi, scor 6-2, 6-2, Simona Halep spune că a avut mult de furcă împotriva sîrboaicei.

”Sînt foarte bucuroasă că am cîştigat. Ana m-a rupt cu scurtele, am fost nevoită să mă concentrez foarte tare. Fară ajutorul fanilor şi a familiei nu puteam să ajung pînă în semifinale”

Simona a vorbit şi despre meciul din semifinale cu Petra Kvitova: ”Va fi un meci foarte greu. Petra loveşte foarte tare. Va fi o semifinală bine. Vreau să fiu la nivelul meu bun, să joc bine. Pînă acum sînt foarte mulţumită de ceea ce am făcut pînă acum la Madrid”, a spus Simona Halep la Digi Sport.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Simona Halep a cîştigat meciul cu Ana Ivanovic, scor 6-2, 6-2, şi s-a calificat în penultimul act al competiţiei. Pentru un loc în finală românca se va lupta cu Petra Kvitova. Halep a mai învins-o pe jucătoarea din Cehia în 2013, în singura întîlnire dintre cele două.

Pentru această performanţă, Simona va primi 172.425 de euro şi 390 de puncte WTA. În cazul în care cîştigă turneul, Halep urcă pe locul 4.

GAME, SET, MECI! Simona Halep a cîştigat meciul cu Ana Ivanovici şi s-a calificat în semifinalele turneului.

5-2 pentru Simona! Românca serveşte pentru meci!

4-2 pentru Halep! Românca îşi cîştigă servicul.

3-2 pentru Simona Halep. Ivanovic cîştigă gameul.

3-1 pentru compatrioata noastră.

2-1 pentru Simona. Românca face un nou break.

1-1! Simona îşi pierde serviciul.

BREAK SIMONA! Românca conduce cu 1-0.

6-2! Halep cîştigă primul set al meciului după ce a fost condusă cu 2-0, reuşind să-şi adjudece şase gameuri la rînd.

5-2 pentru Simona! Românca face un nou break şi serveşte pentru cîştigarea primului set.

4-2 pentru Simona Halep! Românca îşi cîştigă serviciul.

Un nou break reuşit de Halep! 3-2 pentru compatrioata noastră.

Simona îşi face serviciul! 2-2

BREAK SIMONA! Românca este condusă cu 2-1 în primul set.

Ivanovic reuşeşte break-ul! 2-0 pentru sîrboaica.

Ana Ivanovic cîştigă primul game al meciului.

Prima care va servi în acest meci este Ana Ivanovic.

UPDATE 12:20 / Serena Williams şi-a anunţat retragerea de la turneul din Madrid, aşa că Petra Kvitova s-a calificat deja în semifinale. Această veste este foarte bună pentru Halep, care a scăpat de cea mai periculoasă adversară.

Simona Halep a reuşit să treacă de Sabine Lisicki în optimi şi joacă vineri seară în sferturile de finală cu sîrboaica Ana Ivanovici.

Cele două jucătoare s-au mai întîlnit de trei ori pînă acum, scorul fiind 2-1 pentru Ivanovici. Ultima întîlnire dintre cele două a avut loc anul acesta, în FED Cup, unde sîrboaica s-a impus în două seturi, 6-3, 7-6.

Pentru prezenţa în sferturile de finală Simona Halep şi-a asigurat un premiu de 87.620 de euro şi 215 puncte în clasmentul WTA.

În cazul în care cîştigă turneul de la Madrid, Simona Halep va urca o poziţie, pînă pe locul 4 WTA.

Partida dintre Simona Halep şi Ana Ivanovici începe la ora 16:00 şi va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO