Simona Halep

SIMONA HALEP e în semifinale! Şi-a asigurat 220.000 euro!

"Mi-am dorit mult să cîştig. Ştiam că trebuie să lupt pentru fiecare punct dacă voiam să cîştig meciul. Aştept să joc împotriva numărului 1 mondial! Ştiam cum joacă Suarez Navarro,...
19.03.2015 | 00:00
SIMONA HALEP e in semifinale Sia asigurat 220000 euro

“Mi-am dorit mult să cîştig. Ştiam că trebuie să lupt pentru fiecare punct dacă voiam să cîştig meciul. Aştept să joc împotriva numărului 1 mondial! Ştiam cum joacă Suarez Navarro, deschide unghiurile foarte bine, este destul de greu să joci împotriva ei, am încercat să fiu mai agresivă, să iau totul repede. Am fost puţin nervoasă la început, apoi am încercat să mă relaxez şi a fost mult mai bine”, a declarat Simona Halep la finalul partidei.

Simona Halep este în semifinale! Românca o va întîlni pe învingătoarea dintre Serena Williams şi Bacsinszky! Simona şi-a asigurat 220.000 de dolari şi 390 de puncte WTA, cîte cîştigase şi anul trecut în această competiţie.

6-1. GAME HALEP! Românca se impune şi o aşteaptă pe Serena în semifinale!

5-1. BREAK HALEP! Simona serveşte pentru cîştigarea meciului.

4-1. GAME HALEP! Simona pare mai odihnită decît adversara ei.

3-1. BREAK HALEP! Românca îşi reface greşeala şi duce iar diferenţa la două gameuri.

2-1. BREAK SUAREZ NAVARRO! Iberica pune capăt seriei impusă de Simona.

2-0. BREAK HALEP. Simona a ajuns la 8 gameuri la rînd cîştigate!

1-0. GAME HALEP. Românca începe cu dreptul setul decisiv.

6-1. BREAK HALEP! Meciul se va decide în setul trei!

5-1. GAME HALEP! Românca este la un game distanţă de cîştigarea setului secund.

4-1. BREAK HALEP! Simona nu pierde timpul şi este la două gameuri de cîştigarea setului.

3-1. GAME HALEP. Românca pare mai hotărîtă ca niciodată să egaleze situaţia la seturi!

2-1. BREAK HALEP. Simona serveşte pentru a se desprinde în meci.

1-1. GAME HALEP. Românca egalează.

0-1. GAME SUAREZ NAVARRO! Jucătoarea din Spania îşi cîştigă serviciul.

*****************************************************************************************

5-7. BREAK SUAREZ NAVARRO! Halep îşi pierde serviciul într-un moment foarte important. SET SUAREZ NAVARRO.

5-6. GAME SUAREZ NAVARRO. Iberica este la un game de cîştigarea setului.

5-5. GAME HALEP! Românca îşi cîştigă serviciul şi setul 1 se apropie de tiebreak.

4-5. GAME SUAREZ NAVARRO. Românca serveşte pentru a rămîne în set.

4-4. GAME HALEP! Românca a demonstrat încă o dată că este o jucătoare de moral şi poate reveni oricînd!

3-4. BREAK HALEP! Simona Halep revine incredibil în meci, după ce ia 3 gameuri la rînd!

2-4. GAME HALEP! Românca pare deranjată de faptul că iberica returnează orice minge.

1-4. BREAK HALEP! Simona cîştigă primul game din meci, pe serviciul adversarei.

0-4. BREAK SUAREZ NAVARRO! Halep nu se regăseşte şi pierde game după game.

0-3. GAME SUAREZ NAVARRO. Început dezastruos pentru Simona.

0-2. BREAK SUAREZ NAVARRO. Halep îşi pierde serviciul după un game de mare luptă.

0-1. GAME SUAREZ NAVARRO. Iberica îşi cîştigă serviciul.

A început partida.

Simona Halep va juca meciul din sferturile de finală împotriva Carlei Suarez Navarro în această seară, începînd cu ora 22:00. În cazul în care trece de iberică, Simona Halep se va duela, cel mai probabil, cu Serena Williams.

Halep şi Suarez Navarro s-au mai întîlnit de 8 ori, scorul directelor fiind 4-4! Partida va începe la ora 22:00 şi va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO.

UPDATE 09:00 / Simona Halep a stîrnit amuzamentul la Indian Wells, cînd la scorul de 5-3 a avut impresia că a cîştigat meciul şi s-a îndreptat spre fileu pentru a-şi saluta adversara. Arbitrul de scaun i-a amintit însă scorul, iar românca şi-a cerut scuze.

VEZI VIDEO

UPDATE 2:17 / “Este o jucătoare grozavă, aşa că mă aşteptam la un meci greu. Îmi doresc în primul rînd să mă bucur de acest turneu, de faptul că am ajuns pînă în sferturi. Sper să mă recuperez fizic pentru următorul meci. Mi-a fost mai uşor astăzi cu aceşti suporteri minunaţi”, a declarat Simona Halep la finalul partidei cu Pliskova.

Game, set, meci! Simona Halep e în sferturile de finală la Indian Wells. Va juca împotriva ibericei Suarez Navarro, cap de serie numărul 12. În cazul în care trece de jucătoarea din Spania, cel mai probabil Halep va juca semifinala cu Serena Williams.

5-4. Game Pliskova. Halep serveşte pentru meci.

5-3. Simona se apropie la un game de victorie. Cehoaica serveşte pentru a rămîne în meci.

4-3. Sportiva noastră reuşeşte să cîştige din nou pe serviciul adversarei.  Mingile lungi o incomodează mult pe cehoaică.

3-3. Simona nu reuşeşte să îşi păstreze serviciul şi nu a comis prima dublă greşeală din acest set.

3-2. Karolina s-a impus la 0 şi a întrerupt seria de trei game-uri cîştigate de Simona. Cehoaica demonstrează că serviciul este principala sa armă.

3-1. Game cîştigat de Simona cu ceva emoţii. Pliskova s-a ţinut tare, dar românca şi-a adjudecat game-ul şi se desprinde şi în al doilea set.

2-1. Simona a ajuns repede la 40-0, iar Pliskova a revenit, dar game-ul s-a încheiat cu o dublă greşeală din partea Karolinei.

1-1. Halep face primul game al setului 2, unul în care a fost condusă cu 30-0.

SETUL 20-1. Pliskova începe tare al doilea set. Karolina se impune la 0 pe propriul serviciu.

6-4. SET HALEP! Simona a cîştigat primul set, după un game în care s-a impus la 0 şi pe care l-a terminat cu un as

5-4. Cehoaica a jucat foarte bine în game-ul 9, iar serviciul i-a funcţionat perfect. Karolina a cerut time out pentru ajutorul antrenorului.

5-3. Simona îşi consolidează break-ul, după ce se impune la 30.

4-3. Simona se impune la 30 în al şaptelea game al primului set.

3-3. Halep s-a impus la 15, după ce a servit bine şi a surprins-o pe Pliskova cu două lovituri în diagonală.

2-3. Pliskova şi-a cîştigat game-ul la serviciu, după ce au ajuns la 40-40. Simona nu s-a putut opune primului serviciu al Karolinei.

2-2. Meciul este strîns. Pliskova reuşeşte şi ea break-ul

2-1. Românca face break la zero, game excelent pentru Simona.

1-1. Simona reuşeşte şi ea să îşi facă serviciul.

0-1. Cehoaica reuşeşte să îşi fructifice serviciul.

START DE MECI! Pliskova serveşte prima

UPDATE 14:20 / Dacă va reuşi calificarea în sferturi, Simona Halep va încasa 112.270 de dolari. Anul trecut, Halep a jucat semifinala şi ar fi ideal să atingă aceeaşi fază a competiţiei pentru a putea să îşi apere punctele cîştigate anul trecut. Indiferent de turul în care se va opri, Halep are asigurat locul 3 în ierarhie şi după acest turneu.

*****************************

UPDATE 09:30 / Simona Halep va juca marţi seara în jurul orei 24:00 împotriva Karolinei Pliskova, conform programului anunţat de organizatori. Meciul va avea loc pe terenul 3 din complexul Indian Wells şi va fi precedată de alte două meciuri: Robin Haase – Lukas Rosol, de la ora 20.00, urmat de Gilles Simon – Michael Berrer.

***************************

LIVE VIDEO HALEP PLISKOVA. Simona Halep cîştigă greu la Indian Wells, însă progresează pe tablou. În optimile de finală se întîlneşte cu jucătoarea Karolina Pliskova, jucătoare pe care a mai bătut-o o  dată! Partida Simona Halep – Karolina Pliskova, în format LIVETEXT pe FANATIK.RO.

Victoria anului 2015, chiar împotriva Pliskovei

VEZI ÎN GALERIA FOTO CIFRELE CELOR DOUĂ JUCĂTOARE

LIVE VIDEO HALEP PLISKOVA. Jucătoarea din Cehia este numărul 15 WTA şi a 14-a favorită a turneului. Românca a mai dat peste aceasta în urmă cu o lună, cînd a învins-o în finala de la Dubai, scor 6-4, 7-6 (4), reuşind să cîştige al 10-lea titlu din carieră.

LIVE VIDEO HALEP PLISKOVA. Karolina Pliskova este cu un an mai mică decît Simona, are 22 de ani, şi joacă la profesionişti din 2009. Cehoaica a cîştigat de-a lungul carierei şapte turnee, dar numai trei la simplu. Pliskova a triumfat la Kuala Lumpur în 2013, Seul şi Linz în 2014. A mai jucat finale la Sydney şi Dubai în 2015, şi Pattaya City, Nurnberg şi Hong Kong în 2014.

VIDEO REZUMAT: FINALA DE LA DUBAI

Cu cine mai joacă înainte de Serena

LIVE VIDEO HALEP PLISKOVA. În cazul în care trece de Pliskova, Simona Halep va evolua în sferturile de finală împotriva învingătoarei dintre Suarez Navarro şi Watson. Principala favorită de pe această parte de tablou, Agnieska Radwanska, a fost eliminată în turul doi de britanică.

LIVE VIDEO HALEP PLISKOVA. În cazul în care ajunge în semifinale, Simona Halep se va duela pentru un loc în ultimul act cu cea mai puternică jucătoare din circuit, Serena Williams.