Simona Halep

Cum se simte Simona Halep după accidentare: “Nu s-a rupt!”

Simona Halep a învins-o pe tânăra Destanee Aiava în primul tur de la Australian Open, dar a suferit o accidentare la gleznă în setul secund.
16.01.2018 | 09:35
Cum se simte Simona Halep dupa accidentare Nu sa rupt

UPDATE, ora 12:30 / La conferinţa de presă de după meciul din primul tur de la Australian Open, Simona Halep a declarat că nu s-a rupt nimic la gleznă. ”Am pus gheaţă, nu am apucat încă să merg la doctor, o să merg acum să fac un pic de tratament, pentru că a fost o durere destul de mare acolo. Am mai trecut prin foarte multe situaţii din astea. Nu s-a umflat, nu s-a rupt nimic. Dar nu pot să zic nimic sigur. Însă e foarte important cum mă trezesc mâine dimineaţă. Nu mă gândesc că nu aş putea juca mai departe. M-am învăţat cu problemele de la glezne, mereu mi le sucesc, nu cred că nu voi mai păţi d-astea. Dar mereu prima prioritate este sănătatea. Voi vedea, dar în opinia mea voi juca”, a spus Halep, conform site-ului treizecizero.ro. Liderul WTA a prefaţat şi meciul cu Eugenie Bouchard din turul doi: ”N-am mai jucat demult cu ea, ştiu că loveşte destul de repede, ia mingea de la linia de fund, nu se deplasează deloc în spatele liniei. Trebuie să fiu atentă şi agresivă şi să-mi fac jocul. Trebuie să fiu atentă la mine, nu la ce joacă ea. Sunt mai mult de 50 la sută sigură că aş fi câştigat meciul din semifinala de la Wimbledon din 2014 dacă nu era cu glezna. Aveam încredere după Paris, dar s-a întâmplat la început de meci şi m-am speriat, cum m-am speriat şi azi. Întotdeauna mă sperii când am o mică accidentare. Dar acum va fi un alt meci”.

Liderul clasamentului mondial a avut probleme mari în primul set cu jucătoarea australiană de doar 17 ani şi a revenit de la 2-5 pentru a câştiga setul la tie-break. În debutul actului doi, Halep s-a accidentat la glezna dreaptă.

Simona Halep a alunecat în timp ce alerga după o minge, iar glezna piciorului drept i-a cedat. Ea a primit îngrijiri medicale, a revenit pe teren după o pauză medicală de aproximativ cinci minute şi a închis setul secund cu 6-1.

Halep a mai avut probleme anul trecut la glezna dreaptă

La finalul meciului, Simona Halep a declarat la Eurosport că a fost puţin speriată de accidentare: ”A fost un meci aspru. Nu am început bine meciul, dar am luptat. Mi-am spus că trebuie să cred în mine şi în faptul că pot câştiga. M-am accidentat, am fost puţin speriată, dar apoi am reuşit un joc bun. M-am speriat pentru că a fost glezna, acolo unde am mai avut accidentări. Trebuie să mă odihnesc”.

Simona Halep a trecut de australianca Destanee Aiava, scor 7-6 (5), 6-1, în primul tur la Australian Open şi va juca în faza următoare a competiţiei cu Eugenie Bouchard (Canada). Cele două s-au întâlnit de trei ori în carieră, de fiecare dată în 2014, iar Halep conduce cu 2-1.

Halep a mai avut probleme la glezna dreaptă şi în trecut. Ea s-a accidentat în finala turneului de la Roma din 2017, pe care a şi pierdut-o în faîa Elinei Svitolina.