Simona Halep a cucerit întreaga lume cu jocul său: “Impresionant!”

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Australian Open pentru prima dată în carieră! Jurnaliştii din întreaga lume se întrec în elogii la adresa româncei.
Autor: Gabriel Esanu | 24.01.2018 | 09:08

Halep a făcut una dintre cele mai bune partide ale carierei în sfertul de finală câştigat contra Karolinei Pliskova, scor 6-3, 6-2. Nu i-a dat nici o şansă jucătoarei din Cehia, care după ce a avut 3-0 în primul set s-a prăbuşit în faţa loviturilor româncei.

Evoluţia Simonei nu a trecut neobservată. Jurnaliştii din întreaga lume au elogiat prestaţia de vis a liderului mondial. După o perioadă în care străinii nu aveau încredere în Halep ca fiind cea mai bună jucătoare a lumii, ba chiar nici măcar românii în multe situaţii, victoria de miercuri dimineaţă pare să le fi închis gura contestatarilor.

Ben Rothenberg, jurnalist la New York Times, a postat la scurt timp după mingea de meci fructificată de Simona. “Halep obţine o victorie impresionantă în faţa Karolinei Pliskova şi este pentru prima dată în semifinale la Australian Open. Acum are minimum semifinale la toate cele patru turnee de Grand Slam”.

BBC punctează că victoria Simonei Halep în faţa Karolinei Pliskova a venit după “o prestaţie superbă a româncei“. Britanicii laudă psihicul Simonei pentru modul în care a jucat  după ce adversara sa a început perfect, cu 3-0 în primul set.

“Halep îşi mai oferă o şansă”, scriu spaniolii de la puntodebreak. Jurnaliştii iberici fac referire la lupta Simonei pentru a câştiga, în cele din urmă, un titlu de Grand Slam, performanţă prin care şi-ar demonstra dominaţia în această perioadă în tenisul feminin. “A învins-o pe Pliskova cu multă uşurinţă”, mai scrie sursa citată.

“Prima semifinală pentru Halep la Australian Open”, titrează L’Equipe, care consideră că “Simona Halep s-a impus cu autoritate în faţa Karolinei Pliskova, dar este de aşteptat să aibă un meci mai greu cu Angelique Kerber”.