Campionatul Mondial de handbal feminin 2021. Franța – Norvegia 22-29. Nordicele, campioane după o revenire incredibilă în finală

Campionatul Mondial de Handbal a început miercuri, 1 decembrie, în Spania. Norvegia este marea favorită la obţinerea trofeului, fiind repartizată în aceeaşi grupă cu România
Campionatul Mondial de handbal feminin 2021 Franta  Norvegia 2229 Nordicele campioane dupa o revenire incredibila in finala
Norvegia nu a mai câștigat un titlu mondial de 10 ani
19-12-2021
16:33

Norvegia, campioana lumii la handbal feminin. 29-22 în finala cu Franța

Norvegia a câștigat un nou titlu mondial la handbal feminin, după victoria în fața Franței, scor 27-21. Franțuzoaicele au avut 16-10 spre finalul primei reprize, dar jocul lor s-a prăbușit inexplicabil din acel moment.

Vezi aici cele mai importante faze ale meciului.

Min: 60. Final de meci. Norvegia e campioana lumii. 29-22 scorul finalei cu Franța.

Min. 55: Norvegia este aproape sigur câștigătoare. Conduce 27-21. Franța a avut 16-10, dar din acel monent s-a prăbușit.

Min. 38: Norvegia continuă să domine și trece în avantaj: 20-19!

Min. 33: Nordicele au început tare repriza secundă și au egalat la 16! Apoi Franța a marcat și a trecut din nou în avantaj.

Min. 30: finalul reprizei prinde ambele echipe cu două jucătoare eliminate; Norvegia redfuse din diferență din 7 m: 16-11

Min. 30: Norvegia face o schimbare greșită și joacă în dublă inferioritate; scorul este 16-10 pentru Franța

Min. 29: Franța reface avantajul de 6 goluri și joacă în superioritate în ultimul minut al reprizei

Min. 28: moment de confuzie; Franța face o schimbare greșită și joacă în dublă inferioritate; Norvegia mai înscrie un gol: 15-10

Min. 27: Norvegia înscrie în superioritate, prima a meciului: 14-9

Min. 26: Franța își mărește avansul pe tabelă: 14-8

Min 24: Franța face spectacol, în timp ce Norvegia a ajuns la 8 minute fără gol marcat: 12-7

Min. 22: Franța se duce la 4 goluri: 10-7

Min. 21: Franța se desprinde, din nou, la 2 goluri: 9-7; Norvegia cere time-out

Min. 12: Norvegia restabilește egalitatea.

Min. 9: Franța se distanțează la 2 goluri: 4-2

Min. 6: Norvegia egalează scorul pe tabela de marcaj: 2-2.

Min. 1: Franța are primul atac al meciului și deschide scorul.

Min. 1: A început marea finală.

19-12-2021
16:31

Danemarca a câștigat medaliile de bronz

În finala mică a Campionatului Mondial din Spania, naționala Danemarcei a învins echipa țării gazdă cu 35-28 (16-13). Formația scandinavă, care a primit, în medie, cel mai mic număr de goluri la întrecerea mondială, a câștigat prima medalie la turnee internaționale majore din Serbia 2013.

Danemarca
Bucuria danezelor după meciul cu Spania

Atunci, tot în meciul pentru medaliile de bronz, a învins Polonia cu 30-26. De partea cealaltă, Spania a făcut doi pași înapoi față de precedenta competiție mondială, organizată de Japonia în 2019. De această dată, ibericele au terminat competiția cu două eșecuri la rând.

17-12-2021
21:05

Cine transmite la tv Norvegia - Franța, finala Campionatului Mondial de Handbal feminin

Norvegia – Franța, finala Campionatului Mondial de Handbal feminin, se joacă duminică, 19 decembrie, cu începere de la ora 18:30 și va fi transmisă în direct de posturile Digi Sport, Telekomsport și Look Sport.

Finala mică va fi tot duminică, de la ora 15:30, și le va pune față în față pe Spania și Danemarca, urmând a fi transmisă pe micile ecrane în România de aceleași posturi.

17-12-2021
19:22

Norvegia - Spania 27-21, în a doua semifinală a Campionatului Mondial de Handbal feminin

Vezi aici cele mai importante faze.

Norvegia a făcut instrucție cu Spania, în repriza a doua a semifinalei de la CM și o va înfrunta campioana olimpică Franța, în marea finală mondială programată duminică.

Nordicele au fost surprinse de jocul defensiv excelent al ibericelor în prima repriză, dar a turat la maximum motoarele în actul secund și a câștigat fără emoții.

Min. 60: 27-21. Scor final

Min. 55: 24-17. Nordicele joacă cu o dezinvoltură care le copleșește pe jucătoarele din Spania.

Min. 50: 22-16. Norvegia e cu un pas în finala CM

Min. 45: 19-15. Gazdele au cedat din nou inițiativa și nordicele s-au desprins la cinci lungimi.

Min. 40: 15-14. Spania reintră în meci după un time-out cerut de selecționerul iberic.

Min. 37: 15-12. Spania a ratat două atacuri consecutive și Norvegia a trecut din nou la conducere.

Min. 31: A început repriza a doua. Norvegia este favorită, dar gazdele au evoluat excelent din punct de vedere tactic, în prima repriză.

Min. 30: 11-11. Spania a revenit de la – 3 și intră la cabine la egalitate cu Norvegia.

Min. 26: 9-7. Fără să strălucească, Spania reușește să țină aproape de Norvegia, echipa favorită în această semifinală.

Min. 21: 7-5. Norvegia reușește să se mențină la 2 goluri în fața ibericelor, deși gazdele sunt în revenire.

Min. 17: 6-3. Nordicele se desprind după un început echilibrat.

Min. 10: 3-3. Cele două echipe joacă extrem de prundent în debutul partidei.

Min. 4: 1-1

Min. 1: A început meciul.

Întâlnirea dintre Norvegia și Spania se anunță extrem de atractivă. Nordicele, cu o singură excepție în 2018, nu au ratat nicio semifinală în competițiile majore, iar o calificare în finala ediției din acest an a Campionatului Mondial este anticipată de cei mai mulți specialiști.

De cealaltă parte, Spania este țara gazdă a întrecerii și au acest avantaj al ”terenului propriu”, chiar dacă traseul până în semifinale nu a fost unul spectaculos, ci mai degrabă au beneficiat de un culoar favorabil.

17-12-2021
16:12

Franța - Danemarca 23-22, în prima semifinală a Mondialului de handbal feminin

Franța este prima finalistă a actualei ediții a Campionatului Mondial, după ce a învins dramatic Danemarca, la doar un gol diferență.

FINAL: 23-22! Danemarca recuperează mingea, dar ratează atacul când mai erau 5 secunde.

Min. 59: 23-22! Franța conduce și are atacul cu 45 de secunde înainte de final.

Min. 57: 22-22! Se merge cap la cap.

Min. 55: 21-21! Egalitate cu cinci minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc.

Min. 51: 20-20! Final dramatic de meci. Franța egalează după ce a fost condusă tot meciul la 2-3 goluri diferență.

Min. 48: 17-19! Franța se apropie periculos, Danemarca e în dublă inferioritate numerică.

Min. 42: 15-18! Danemarca nu dă semne de oboseală, Franței îi va fi greu să recupereze diferența de trei goluri până la final.

Min. 37: 13-16! Meciul capătă accente dramatice, Danemarca se menține în avantaj pe tabelă.

Min. 32: 11-12! Pentru prima dată după foarte muult timp, Franța se apropie la un gol.

Min. 30: 10-12! Danezele ratează o aruncare de la 7 metri în ultima secundă și intră la cabine cu un avantaj de două goluri.

Min. 25: 9-11! Franța se apropie la două goluri, cu 5 minute înainte de pauză.

Min. 20: 6-9! Danezele conduc ostilitățile în prima repriză.

Min. 15: 4-7! Danemarca pare mai conectată la tensiunea jocului și își menține avansul pe tabela de marcaj.

Min. 10: 2-5! Danezele se desprind pe tabelă, deși au evoluat o bună parte în inferioritate numerică.

Min. 5: 1-1! Început echilibrat de meci, cu multe ratări de ambele părți.

Min. 1: A început partida.

Franța – Danemarca, prima semifinală a Campionatului Mondial de Handbal feminin se joacă vineri, 17 decembrie, cu începere de la ora 18:30.

15-12-2021
21:10

Franța - Danemarca și Norvegia - Spania, semifinalele de la CM

Echipa de handbal feminin a Franței s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, după ce a trecut de Suedia, scor 31-26, în sferturile competiției.

Cele mai bune marcatoare ale franțuzoaicelor au fost Laura Flippes, Coralie Lassource și Alicia Toublanc, toate cu câte 4 goluri, în timp ce de la nordice s-a remarcat Nathalie Hagman, 4 reușite.

În semifinalele care se vor disputa vineri, 17 decembrie, se vor întâlni Franța – Danemarca și Norvegia – Spania.

15-12-2021
18:08

Norvegia, succes lejer cu Rusia

Echipa de handbal feminin a Norvegiei s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, după ce a învins, scor 34-28, reprezentativa Rusiei.

Cele mai bune marcatoare ale nordicelor au fost Nora Mork – 9 și   Sanna Solberg-Isaksen – 7, în timp ce de la rusoaice s-a remarcat   Elena Mikhaylichenko – 4.

În semifinale, Norvegia va întâlni Spania, iar Danemarca va juca împotriva învingătoarei dintre Franța și Suedia.

14-12-2021
21:14

Spania, a doua semifinalistă

Echipa de handbal feminin a Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, după ce a învins, scor 26-21, reprezentativa Germaniei.

Cele mai bune marcatoare ale ibericelor au fost Carmen Campos Costa – 7 și Paula Arcos Poveda – 4, în timp ce de la nemțoaice s-a remarcat Julia Maoidhof – 6.

În semifinale, Spania va întâlni învingătoarea partidei dintre Norvegia și Rusia, iar Danemarca se va duela cu Franța sau Suedia. Ultimele două sferturi de finală sunt programate miercuri, 15 decembrie.

14-12-2021
18:11

Danemarca, victorie clară cu Brazilia

Echipa națională de handbal feminin a Danemarcei s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, după ce a învins Brazilia, scor 30-25, în primul sfert de finală.

Cele mai bune marcatoare ale danezelor au fost  Larke Nolsoe Pedersen – 6 și Simone Catherine Petersen – 5, în timp ce de la brazilience s-a remarcat Adriana Cardoso – 10.

În penultimul act al competiției, danezele vor întâlni îmnvingătoarea partidei dintre Franța și Suedia, meci care va avea loc miercuri, 15 decembrie. Astăzi se va mai juca întâlnirea Spania – Germania, de la ora 21:30, iar sfertul dintre Norvegia și Rusia este programat tot mâine.

13-12-2021
21:16

Rezultatele zilei de luni, 13 decembrie

Luni, 13 decembrie, s-au disputat ultimele meciuri din grupele principale I și II, iar Norvegia și Suedia sunt formațiile care au obținut ultimele bilete pentru sferturile de finală.

Suedia a învins România, iar Norvegia a trecut de Olanda în grupa principală II și au mers braț la braț în faza eliminatorie. Batavele, campioanele mondiale en-titre, părăsesc competiția deși sunt singura formație care a înscris peste 200 de goluri în grupe, mai exact 212.

• Polonia – Muntenegro 33-28
  • Puerto Rico – Kazahstan 30-27
  • Serbia – Slovenia 31-25
  • Suedia – România 34-30
  • Olanda – Norvegia 34-37
  • Rusia – Franţa 28-33

Sferturile de finală se vor disputa în 14 și 15 decembrie după următorul program:

Rezultatele zilei de duminică, 12 decembrie

Duminică, 12 decembrie, s-au întâlnit liderii grupelor principale III și IV. În grupa III, liderul Danemarca a învins Germania, în timp ce în cealaltă parte Spania s-a impus în fața Braziliei.

Toate cele patru echipe erau deja calificae în sferturile competiției, acolo unde Danemarca va înfrunta Brazilia, iar Spania va da piept cu Germania.

• Argentina – Japonia 27-31
  • Congo – Cehia 21-24
  • Austria – Croația 27-23
  • Coreea de Sud – Ungaria 28-35
  • Danemarca – Germania 32-16
  • Spania – Brazilia 27-24

În „Cupa Președintelui”, Slovacia a câștigat la „masa verde” meciul cu China, iar Tunsia s-a impus în fața Paraguayului, scor 35-28.

• Norvegia – Suedia 30-30

În urma rezultatelor, Franţa (8) şi Rusia (7) au obţinut calificarea în sferturile de finală, iar în grupa II, lupta se dă pe cele două locuri între Olanda (7 puncte), Norvegia (7), Suedia (6). Ele sunt urmate în clasament de România (4), Kazkhstan şi Puerto Rico (0).

Din grupele principale III şi IV au obţinut anterior calificarea în sferturi patru echipe, care nu au pierdut deloc până acum, Danemarca şi Germania, respectiv Spania şi Brazilia.

În prima partidă din grupa II, România a cedat cu Olanda, cu 30-31, iar luni va juca ultimul meci, cu Suedia, dar rezultatul nu va mai conta decât pentru palmares, „tricolorele” ratând prezența în sferturile de finală. România va încheia Campionatul Mondial pe unul din locurile 13-16, deși obiectivul era top 10.

Meciurile din cele patru grupe principale se încheie luni. Primele două clasate în aceste grupe se vor califica în sferturile de finală, care vor avea loc în 14-15 decembrie, iar învingătoarele vor evolua în semifinale, pe 17 decembrie.

Finalele pentru medalii sunt programate pentru data de 19 decembrie.

10-12-2021
21:22

Rezultatele zilei de vineri, 10 decembrie

În cursul zilei de vineri, 10 decembrie, s-au disputat nu mai puțin de șase meciuri din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal. Au fost partide spectaculoase, dar victoriile le-au aparținut marilor favorite. Rezultatele complete:

• Japonia – Austria 32-20 (grupa 4)
  • Argentina – Brazilia 19-24 (grupa 4)
  • Coreea de Sud – Germania 28-37 (grupa 3)
  • Ungaria – Congo 30-22 (grupa 3)
  • Croația – Spania 23-27 (grupa 4)
  • Cehia – Danemarca 14-29 (grupa 3)

Tot vineri, 10 decembrie, s-au jucat și două jocuri din „Cupa Preșdintelui”, Slovacia – Paraguay 33-27 și Tunisia – China 10-0 (meci decis la masa verde), după retragerea asiaticelor.

10-12-2021
18:11

COVID-19 a eliminat China de la Campionatul Mondial

Naționala Chinei a fost nevoită să se retragă de la turneul final din cauza unui caz de COVID-19. Conform regulamentului, asiaticele au fost nevoie să părăsească competiția și astfel vor pierde toate meciurile rămase cu 0-10. Naționala Chinei nu mai avea oricum nicio șansă la sferturile de finală.

Invitată la Mondial de Federația Internaționala de Handbal, naționala Chinei a pierdut pe linie toate meciurile de la turneul final, cu Austria, Argentina și Spania, dar și în „Cupa Președintelui”, cu Paraguay, scor 24-30.

Chinezoaicele mai aveau de jucat cu Tunisia și pe 12 decembrie cu Slovacia. În urma retragerii, selecționata asiatică va încheia turneul final pe ultima poziție.

Naționala asiatică ar fi trebuit să joace astăzi cu Tunisia, iar pe 12 decembrie cu Slovacia. În actualul context, China se va clasa pe ultimul loc la turneul final mondial.

Federația Internațională de handbal a anunțat ce urmează pentru chinezoaice. Conform legilor din țara natală, „persoana infectată se va întoarce acasă după ce a scăpat de boală și după ce a fost izolată în Spania timp de 6 săptămâni”. Restul lotului va intra într-o perioadă de izolare de 14 zile și va fi testat regulat.

10-12-2021
15:04

Patru sportive au dispărut fără urmă din cantonamentul Camerunului

Patru handbaliste, au dispărut fără urmă din cantonamentul de la Valencia. Potrivit poliției spaniole, care a refuzat să le facă publică identitatea, acestea și-au luat, însă, toate lucrurile, ceea ce înseamnă că nu se poate pune problema unei constrângeri.

În schimb, Federația a decis să depună plângere în acest caz. Trebuie spus și că niciuna dintre handbalistele dispărute nu figura pe foaia de joc pentru meciul pierdut joi, scor 24-35, în fața Angolei.

10-12-2021
14:53

Rezultatele zilei de joi, 9 decembrie

Dincolo de Olanda – România, în cursul zilei de joi, 9 decembrie au fost programate alte cinci partide din faza Grupelor Principale. Spre exemplu, Rusia a remizat cu Slovenia, în vreme ce Norvegia – principala favorită a competiției, în opinia specialiștilor – a zdrobit pur și simplu selecționata din Puerto Rico. Rezultatele complete:

România va evolua în grupa principală 2 a CM de handbal feminin

În urma rezultatelor înregistrate în meciurile de marți, în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin s-au calificate echipele: Franţa, Slovenia, Muntenegru (grupa A), Rusia, Serbia, Polonia (grupa B), Norvegia, România, Kazakhstan (grupa C) şi Olanda, Suedia, Puerto Rico (grupa D).

În continuare România va evolua în grupa principală 2 și va întâlni, în ordine, reprezentativele Olandei pe 9 decembrie, Puerto Rico pe 11 decembrie și Suedia în 13 decembrie.

Cum arată cele patru grupe principale:

Meciurile din cele patru grupe principale vor avea loc între 8 şi 13 decembrie. Primele două clasate în aceste grupe se vor califica în sferturile de finală, care vor avea loc în 14-15 decembrie.

Câştigătoarele vor evolua în semifinale, în 17 decembrie, iar finalele pentru medalii sunt programate în data de 19 decembrie.

Rezultatele de marți de la CM de handbal feminin:

Clasamentele finale în grupele preliminare:

06-12-2021
21:28

Rezultatele de luni de la CM de handbal feminin

Germania câștigă la un gol duelul cu Ungaria și are prima șansă la calificarea în sferturile de finală. Nemțoaicele s-au impus cu 25-24. Danemarca a trecut de Coreea de Sud cu 25-23 și câștigă grupa cu maximum de puncte, la fel ca și Spania, care s-a distrat cu Austria, scor 31-19.

Rezultatele de luni:

Clasament grupele E-H:

Clasament grupele E-H
05-12-2021
21:37

Rezultatele de duminică de la CM de handbal feminin

Naţionala României şi cea Norvegiei s-au calificat  în grupele principale ale Mondialului din Spania, după a doua victorie în grupa C şi înaintea confruntării directe de pe 7 decembrie. Duminică s-au jucat opt meciuri în grupele preliminare.

• Uzbekistan – Olanda 17-58

În ultima etapă a grupei C, marți, 7 decembrie se vor juca meciurile Kazakhstan – Iran, Norvegia – România, care vor stabili configuraţia finală a clasamentului şi a treia echipă care merge în faza următoare.

05-12-2021
09:02

Încă o accidentare horror. Josipa Mamic a fost scoasă de pe teren cu targa, în lacrimi

Cu doar câteva zeci de secunde înaintea fluierului final al meciului câștigat fără emoții de Croația, scor 38-16, în fața selecționatei Paraguayului, Josipa Mamic (25 de ani) a luat la țintă poarta adversă, dornică să înscrie, dar a călcat greșit în momentul aterizării și s-a prăbușit pe parchet. Accidentarea este similară celei suferite de tânăra Oana Borș (18 ani) în meciul de debut al României, cu Iran.

Ulterior, extrema dreaptă a Croației – ale cărei strigăte de durere răsunau în micuța sală ce a găzduit partida din Grupa G a Campionatului Mondial – a părăsit terenul de joc pe targă, în aplauzele spectatorilor.

04-12-2021
21:16

Rezultatele de sâmbătă de la CM de handbal feminin

Opt jocuri s-au disputat sâmbătă, în grupele preliminare ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Spania, favoritele impunându-se și în acestă zi fără prea mult efort.

• China – Spania 18-33

România va juca al doilea meci de la turneul final duminică, de la ora 19:00, împotriva reprezentativei Kazahstanului.

03-12-2021
21:34

Rezultatele de vineri de la CM de handbal feminin

Opt meciuri s-au jucat vineri, în grupele preliminare ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Spania, reprezentativa Olandei reușind o victorie incredibilă.

• Suedia – Uzbekistan 46-15

Favoritele s-au impus în mod clar și vineri, cel mai spectaculos succes fiind cel înregistrat de batave, care au spulberat Puerto Rico cu scorul de 55-15. România a câștigat și ea fără probleme împotriva Iranului, scor 39-11. Sâmbătă, 4 decembrie, urmează să se dispute alte opt partide din faza preliminară a grupelor.

02-12-2021
21:21

Rezultatele de joi de la CM de handbal feminin

Şapte partide s-au disputat joi, în grupele preliminare ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Spania, favoritele impunându-se fără probleme.

• Austria – China 38-27

În meciul de deschidere, miercuri seară, Spania a învins Argentina, scor 29-13, în Grupa H. Naţionala României va debuta vineri, 3 decembrie, în grupa C, cu Iran, de la ora 19:00, meci urmat de cel al Norvegiei cu Kazakhstan.

Campionatul Mondial de Handbal începe miercuri, 1 decembrie. Ţara gazdă, Spania, deschide competiţia, într-un meci cu Argentina, care se va disputa începând cu ora 21:30. Ibericele au jucat finala la ultima ediţie, în Japonia.

Start în Campionatul Mondial de Handbal! Norvegia, marea favorită

Favorita acestei ediţii a Campionatului Mondial este Norvegia. Campioana europeană en-titre vine cu o echipă extrem de puternică la turneul final. Nu lipsesc, Nora Mork, Stine Oftedal, Veronica Kristiansen sau Emilie Hegh Arntzen, de la CSM Bucureşti.

Nordicele au cota 2,30 la câştigarea turnelui. Campioana olimpică, Franţa, şi campioana mondială en-titre, Olanda, sunt principalele contracandidate ale Norvegiei în competiţia din Spania.

România face parte din grupa C! Cota 101,00 la câştigarea trofeului

România face parte din grupa C a competiţiei, alături de Norvegia, Iran şi Kazahstan. “Tricolorele” vin la turneul final fără Cristina Neagu, iar bookmakerii nu ne dau şanse prea mari pentru o surpriză uriaşă.

Astfel, naţionala condusă de Adi Vasile are cota 101,00 să câştige trofeul. Cel mai aproape, în ultimii ani, am fost în 2015, la Campionatul Mondial din Danemarca. Atunci, România a pierdut dramatic semifinala cu Norvegia şi a câştigat medaliile de bronz.

Alexandru Dedu a anunţat obiectivul naţionalei: “Un loc în primele 10. Ar fi un loc meritoriu”

Obiectivul naţionalei noastre este să obţină un loc între primele 10 ale competiţiei. Însă, drumul spre sferturile de finală va fi dificil. Cel mai probabil, pentru cele două locuri care duc în sferturi din grupele principale, România se va lupta cu Norvegia, Olanda şi Suedia:

„Este un început de drum al echipei naţionale care are ca scop final Parisul (n.r. – participarea la JO de la Paris 2024). Iar la acest Mondial sunt condiţii speciale din cauza pandemiei, din cauza realităţii din România, din cauza faptului că pentru moment cea mai bună jucătoare a lumii nu va face parte din echipa noastră (n.r. – Cristina Neagu).

Obiectivul echipei naţionale din punctul de vedere al federaţiei, ţinând cont de realitatea actuală, este un loc în primele 10. Ar fi un loc meritoriu, care ne-ar asigura şi locuri bune în tragerile la sorţi viitoare”, a spus Alexandru Dedu, preşedintele FRH.

România debutează pe 3 decembrie! Cum arată grupele

Naţionala noastră va pleca miercuri, 1 decembrie, în Spania şi va debuta două zile mai târziu, împotriva Iranului, echipă debutantă la Campionatul Mondial de Handbal. Este pentru prima dată când participă 32 de echipe la competiţia supremă.

Cum arată grupele:

Grupe Campionatul Mondial de Handbal

Programul complet al meciurilor.  Cine transmite la tv Campionatul Mondial de handbal feminin

• 21:30 Serbia – Camerun

România debutează pe 3 decembrie împotriva Iranlului. Al doilea meci va avea loc duminincă, 5 decembrie, împotriva naţionalei din Kazahstan, în timp ce pe data de 7 decembrie, “tricolorele” vor întâlni puternica naţională a Norvegiei.

Toate meciurile de la acest Campionat Mondial vor putea fi urmărite în direct la televizor pe posturile Digi Sport și Look Sport.