Traian Terzian
in Champions League
10/05/2019, 13:21
Harry Kane, discurs incredibil în pauza meciului Ajax – Tottenham! Vorbele care au produs ”remontada” GALERIE FOTO
Harry Kane a avut un discurs incredibil în pauza meciului Ajax - Tottenham din semifinalele Champions League

Atacantul Harry Kane a avut un discurs incredibil în pauza meciului Ajax – Tottenham, din manșa secundă a semifinalelor Champions League. Internaționalul englez nu a putut evolua pe Johann Cruyff ArenA din cauza unei acciodentări, dar a fost un factor decisiv în senzaționala revenirea a celor de la Spurs în partida cu ”lăncierii” și calificarea în premieră în finala celei mai importante competiții la nivel de cluburi.

Harry Kane, discurs incredibil în pauza meciului Ajax – Tottenham

Formația engleză a venit la Amsterdam după înfrângerea din prima manșă, scor 0-1, iar prima repriză a fost un dezastru total, olandezii intrând la pauză cu un 2-0 care îi punea într-o poziție fsantastică pentru calificarea în finală. Însă, în pauza meciului Ajax – Tottenham, Harry Kane a venit la vestiare și a ținut un discurs memorabil prin care a reușit să-și monteze coechipierii pentru o repriză secundă fantastică în care au marcat de trei ori.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

”Harry a fost foarte pasional la pauză. El le-a cerut colegilor săi să nu uite toate experiențele din acest sezon și mai ales jocul nebun cu Manchester City din sferturi. A vrut să ne amintească de sezonul fantastic pe care îl avem”, au fost cuvintele lui Harry Kane în vestiar la pauză, conform unui apropiat al clubului și care au fost publicate de site-ul rmcsport.bfmtv.com.

Harry Kane și Danny Rose se îmbrățișează după ce Tottenham s-a calificat în finala Champions League

Kane ar putea juca în finala Champions League

La finalul jocului, fundașul Kieran Trippier a vorbit și el despre mesajul transmis de Harry Kane în vestiar la pauză: ”El ne-a băgat în cap că putem juca mai bine, deși și noi știam asta”. Atacantul lui Tottenham Hotspur s-a accidentat în prima manșă a sfertului de finală cu Manchester City, dar oficialii grupării londoneze speră să-l recupereze la timp pentru finala Ligii Campionilor.

Tottenham Hotspur a învins Ajax Amsterdam cu scorul de 3-2 în manșa secundă a semifinalelor Champions League și s-a calificat în premieră în finala competiției, acolo unde vor întâlni FC Liverpool, la 1 iunie, pe stadionul Wanda Metropolitano. Este pentru a doua oară în istoria Ligii Campionilor când în ultimul act se vor înfrunta două formații din Anglia.