Luana Martinescu    Traian Terzian
in Champions League
18/04/2019, 09:35
Heung-Min Son, suspendat pentru prima manșă a semifinalei cu Ajax! Reacția sud-coreeanului când a aflat vestea GALERIE FOTO
Reacție inedită a lui Heung-Min Son în momentul în care a aflat că va fi suspendat la meciul tur cu Ajax

Atacantul echipei Tottenham Hotspur, Heung-Min Son, a primit un cartonaș galben în startul reprizei secunde cu Manchester City și va fi suspendat pentru meciul cu Ajax Amsterdam din prima manșă a semifinalelor Champions League. Internaționalul sud-coreean a fost unul dintre cei mai buni jucători ai întâlnirii de miercuri seară de pe Etihad Stadium, reușind o ”dublă” în primele 10 minute.

Heung-Min Son, suspendat pentru prima manșă a semifinalei cu Ajax

În minutul 48 al manșei retur dintre Manchester City și Tottenham Hotspur, Heung-Min Son a avut o intrare dură la belgianul Kevin De Bruyne, arbitrul Cuneyt Cakir i-a acordat cartonașul galben și astfel sud-coreeanul va fi suspendat pentru manșa tur a semifinalei cu Ajax Amsterdam. Este o pierdere importantă pentru Mauricio Pochettino, mai ales că ar putea să nu-l aibă la dispoziție nici pe accidentatul Harry Kane.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Însă, momentul amuzant a venit la interviurile de după meci, conform cotidianului britanic The Mirror. Întrebat de un jurnalist german ce simte că va rata primul meci cu Ajax, Heung-Min Son a rămas surprins și a spus doar ”nu știam”. Sud-coreeanul se află la al treilea cartonaș galben din acest sezon de Champions League, după cele două încasate în partidele cu Inter Milano și PSV Eindhoven din faza grupelor.

Heung-Min Son celebrând unul dintre golurile marcate în meciul cu Manchester City

Cazul Heung-Min Son a stârnit discuții între fanii lui Spurs

Fanii formației Tottenham Hotspur au fost și ei surprinși de această veste, mai ales că știau că toate cartonașele galbene se șterg după faza sferturilor de finală. Lucru perfect adevărat, dar doar în cazul în care nu se ajunge la o suspendare. Astfel, Heung-Min Son dacă nu ar fi fost avertizat la jocul cu Manchester City ar fi beneficiat de ștergerea cartonașelor galbene încasate anterior. Așa, el va lipsi la întâlnirea de acasă cu Ajax, dar va fi apt pentru returul de la Amsterdam.

Tottenham Hotspur s-a calificat în premieră în semifinalele Champions League, deși a fost învinsă de Manchester City cu scorul de 4-3. Spurs câștigase acasă cu 1-0 și a beneficiat de numărul mai mare de goluri înscrise în deplasare. Trupa lui Mauricio Pochettino a trăit periculos în finalul întâlnirii, atunci când golul marcat de Raheem Sterling a fost anulat cu ajutorul VAR.