Horia Ivanovici a analizat meciul României la Pro X: ”Cred în calificare. Va fi de la pelin la destin”. VIDEO

13.10.2019 | 00:03
Horia Ivanovici a analizat meciul Romaniei la Pro X Cred in calificare Va fi de la pelin la destin VIDEO
Fondatorul FANATIK, Horia Ivanovici, a analizat la Pro X victoria României în Insulele Feroe, scor 3-0

Fondatorul FANATIK, Horia Ivanovici, a analizat la Pro X victoria României în Insulele Feroe, scor 3-0, în preliminariile Campionatului European din 2020. ”Tricolorii” au avut o prestație modestă în primele 70 de minute, dar au reușit trei goluri pe finalul întâlnirii și păstrează șanse de calificare la turneul final.

Horia Ivanovici a analizat meciul României la Pro X: ”Lucrurile se aranjează în favoarea noastră în aceste preliminarii”

”Dacă doar rezultatul a fost poezie, am să fac niște versuri pentru început: ‘Cât chin, pelin. În anumite momente chiar și ulei de ricin, dar până la urmă se va termnina cu destin’. De ce spun destin? Am o senzație că această calificare va sta sub semnul unui destin norocos al lui Contra, al naționalei și a întregului popor român. Lucrurile se aranjează în favoarea noastră în aceste preliminarii și au fost o grămadă de momente când norocul a fost de partea noastră”, a declarat Horia Ivanovici la Pro X în analiza meciului României din Feroe.

”Astăzi în minutul 18 puteam să jucăm fără un om, cartonaș roșu la Nedelcearu. Nici măcar nu avem ce să discutăm. Este o fază clasică de cartonaș roșu. Ar fi fost infinit mai greu să jucăm în 10. Am scos un rezultat norocos cu Norvegia. Am început foarte greu, ca de obicei cum începe Contra toate primele reprize. Glumind puțin, federația ar trebui să caute un selecționer pentru prima repriză, pentru că rezultatele din prima repriză sunt catastrofale: 0-0 cu Malta, 0-0 cu Feroe, 0-1 cu Norvegia, 0-1 cu Spania într-un meci în care în minutul 20 trebuia să fie 0-4, 0-2 cu Suedia. Să-l lase liniștit pe Contra să gestioneze finalurile de meci pentru că văd că se pricepe”, a mai spus fondatorul FANATIK.

Horia Ivanovici în studioul Pro X, alături de prezentatorul Mihai Mironică și de fostul internațional Ciprian Marica

”Suntem pe un culoar al șansei și pentru Contra, și pentru națională”

”Toate astea puse la un loc, egalul norocos scos cu Norvegia, faptul că Norvegia și Suedia au făcut egal în ambele meciuri, s-au anulat și și-au pierdut punctele, ultimele goluri norocoase pe care le-am dat arată că avem șansă. Nu știu dacă este o teorie a conspirației, poate să fie pentru că la final interesul poartă fesul, dar eu cred că suntem pe un culoar al șansei și pentru Contra, și pentru națională. Va fi o chetiune de destin pentru români și românii vor vedea naționala la acest Euro”, a afirmat Horia Ivanovici.

”Tot spunem despre Contra că este norocos și până la urmă aceste lucruri se vor închega. Da, nu jucăm, a fost un meci pe alocuri mediocru, dar până la urmă am câștigat cu 3-0. Va fi cu totul altă partidă cu Norvegia. Poate o să avem o surpriză și în minutul 20 vom avea 2-0. Eu cred în această șansă, pentru că simt că de această dată și șansa ne va surâde și mai cred că ne va surâde și în următoarele meciuri”, a încheiat Horia Ivanovici.

România a învins în Insulele Feroe cu scorul de 3-0, în etapa a șaptea a Grupei F din preliminariile Campionatului European din 2020. Cosmin Contra a fost extrem de inspirat cu schimbările, iar jucătorii veniți de pe banca de rezerve au schimbat soarta întâlnirii.