Horia Tecău a obținut calificarea la Turneul Campionilor! Sportivul va juca în proba de dublu alături de Jean-Julien Roger

Francisc Oprea
în Tenis
28/10/2019, 21:10
Horia Tecău și-a asigurat calificarea în proba de dublu a Turneului Campionilor. Sursă Foto Hepta

Horia Tecău este al doilea român care va participa la cele mai importante competiții din tenisul mondial. Sportivul, alături de Jean-Julien Roger, a câștigat proba de dublu a turneului de la Basel și a obținut biletele pentru Turneul Campionilor, programat la Londra între 10 și 17 noiembrie.

Horia Tecău a obținut calificarea la Turneul Campionilor

Perechea Horia Tecău – Jean-Julien Roger este a șaptea ce a obținut calificarea la proba de dublu a Turneului Campionilor de la Londra. Cuplul româno-olandez a ajuns la 3585 de puncte, suficiente pentru un loc între primele opt perechi din tenisul mondial. Biletele pentru ATP Finals au fost securizate după ce Tecău și Roger s-au impus la Basel, după o finală cu dublul format din Taylor Fritz și Reilly Opelka.

Pe lângă Horia Tecău și Jean-Julien Roger, la Londra în perioada 10 – 17 noiembrie vor mai fi perechile: Juan Cabal – Robert Farah (locul 1 mondial), Lukasz Kubot – Marcelo Melo, Raven Klaasen – Michael Venus, Kevin Krawietz – Andreas Mies, Rajeev Ram – Joe Salisbury și Pierre Hurbert – Nicolas Mahut. Ultimul dublu calificat pentru WTA Finals va fi stabilit la în următoarea săptămână.

Primul titlu la Basel

La sfârșitul săptămânii trecute, Horia Tecău a reușit să obțină pentru prima dată titlul la Basel, la chiar prima finală disputată la turneul din Elveția. Perechea formată din Tecău și Jean-Julien Roger a încasat în urma victoriei aproximativ 135.000 de mii de ori. La finele jocului ce a durat puțin peste o oră, românul a declarat:

Este ceva special. Venim aici de câţiva ani şi ne-am simţit mereu bine, dar nu ne-am calificat până acum în finală. Eu am jucat semifinale de două ori, aşa că a fost ceva deosebit să câştigăm titlul la prima finală disputată. Că a fost al 20-lea titlu am aflat abia după finală şi această victorie de turneu va ocupa mereu un loc special în amintirile noastre“.