Sporturi

Horia Tecău, eliminat în turul 1 la Australian Open 2019! O singură victorie românească în prima zi de dublu

16.01.2019 | 08:58
Horia Tecău, eliminat în turul 1 la Australian Open 2019. Niculescu şi Bara, româncele care merg mai departe la dublu

Horia Tecău, eliminat în turul 1 la Australian Open 2019. De două ori semifinaliști la Melbourne, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, favoriți numărul 9 ai întrecerii, au avut parte de un eșec surprinzător în fața dublului format din Marcelo Arevalo și James Cerretani, scor 5-7, 7-6 (2), 3-6. A fost o partidă maraton, întinsă pe parcursul a două ore și 27 de minute. Vezi toate detaliile meciului LIVE şi toate rezultatele zilei de la Australian Open accesând aplicaţia de mai jos.

În primul set, Tecău și Rojer au fost primii care și-au pierdut serviciul, dar au răspuns și ei cu un break rapid. Apoi, la scorul de 5-5, românul și partenerul său au cedat un nou break, pentru ca apoi să cedeze și următorul game. A fost câte un break de fiecare în setul doi, cu victorie Tecău / Rojer în tiebreak. În fine, decisivul a fost câștigat de Arevalo / Cerretani datorită unui break în game-ul patru.

Horia Tecău, eliminat în turul 1 la Australian Open 2019. Niculescu şi Bara merg în runda următoare

Marius Copil părăsește și el proba de dublu, în care a jucat alături de Marton Fucsovics, din Ungaria. Adversarii celor doi au fost Luke Bambridge și Jonny O’Mara, care s-au impus fără prea mari emoții, în mai puțin de o oră de joc, scor 6-3, 6-1. Ana Bogdan și Anastasia Rodionova părăsesc și ele competiția. Nu au produs surpriza în fața favoritelor 1, Katerina Siniakova și Barbora Krejcikova, care s-au impus cu 6-2, 6-2.

A fost, totuși, o victorie românească în proba de dublu, obținută de Monica Niculescu și Irina Bara. Cele două merg în turul doi după un joc excelent împotriva dublului format din Lara Arruabarrena și Arantxa Parra Santonja. Româncele s-au impus în minimum de seturi, scor 6-1, 6-1, și vor înfrunta câștigătoarele duelului Makarova / Hradecka – Barthel / Kenin. Alte românce vor intrea în concurs în proba de dublu, tot în turul 1: Begu / Buzărnescu – Fourlis / Cabrera, Cîrstea / Ostapenko – Duan / Lapko şi Olaru / Voskoboeva – Babos / Mladenovic.