Sporturi

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, în sferturi la Indian Wells! Duel cu Novak Djokovic şi Fabio Fognini

Autor: Irina Aldea | 12.03.2019 | 10:45
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer sunt în sferturile de finală la Indian Wells

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer sunt în sferturile de finală la Indian Wells. Horia Tecău şi al său partener de dublu, olandezul Jean-Julien Rojer, s-au calificat în sferturile de finală ale turneului Masters de la Indian Wells. Cei doi au reuşit victorii importante la ediţia din acest an şi au ocazia de a ajunge în penultimul act. Horia şi partenerul său nu au pierdut nicion set până acum.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer îi vor întâlni pe Novak Djokovic şi Fabio Fognini

Echipa formată din Horia Tecău şi Jean Julien Rojer (România/Olanda) a învins, luni seară, scor 6-3, 7-6(1), perechea alcătuită din Henri Kontinen şi John Peers (Finlanda/Australia), cap de serie numărul 8, calificându-se în sferturile probei de dublu de la Indian Wells. Partida a durat o oră şi 28 de minute de joc. “Ai noştri” au reuşit un prim set foarte bun, după care s-au luptat vitejeşte pentru setul secund, pe care şi l-au adjudecat în tie break.

În faza următoare, Horia Teăcu și Jean Julien Rojer se vor înfrunta cu o echipă inedită formată din Novak Djokovic (liderul circuitului de simplu) și italianul Fabio Fognini. În turul al doilea, cei doi au trecut de perechea Rohan Bopanna (India, fostul coechipier al lui Florin Mergea)/Denis Shapovalov (Canada), surprinzând prin calitatea jocului lor de dublu.

Novak Djokovic şi Fabio Fognini pe terenul de tenis

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer pot ajunge în semifinală

Prezența în sferturile de finală este recompensată la acest turneu de categorie Masters cu un premiu total de 57.000 de dolari și 180 de puncte în clasamentul ATP de dublu. Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au trecut până acum de Marton Fucsovics/Guido Pella şi Henri Kontinen/John Peers.

De partea cealaltă, Novak Djokovic şi Fabio Fognini au învins echipele formate din Jeremy Chardy/Milos Raonic şi Rohan Bopanna/Denis Shapovalov. Novak Djokovic este antrenat şi în proba de simplu, acolo unde este deja calificat în turul al treilea. El evoluează împotriva germanului Philipp Kohlschreiber.