Carousel hot news

Românii au stat în faţa televizoarelor pentru a urmări victoria lui Horia Tecău. Câţi sute de mii de compatrioţi s-au uitat la finală

Tecău a câştigat al treilea titlu de Grand Slam din carieră, după ce alături de olandezul Jean-Julien Rojer a învins în finala de la US Open perechea spaniolă Feliciano Lopez/Marc Lopez,...
Autor: Vicentiu Dinescu | 09.09.2017 | 14:54

Tecău a câştigat al treilea titlu de Grand Slam din carieră, după ce alături de olandezul Jean-Julien Rojer a învins în finala de la US Open perechea spaniolă Feliciano Lopez/Marc Lopez, scor 6-4, 6-3. Conform site-ului paginademedia.ro, aproximativ jumătate de milion de români au urmărit finala transmisă de Antena 1 şi Eurosport.

La nivel naţional, Antena 1 a avut o audienţă de 410.000 de telespectatori, în timp ce la Eurosport s-au uitat 80.000 de oameni. Antena 1 a fost însă abia pe locul al treilea în topul audienţelor, după Pro TV şi Naţional TV, în condiţiile în care Naţional TV a transmis la acea oră un serial indian. Aceste cifre sunt mult sub cele înregistrate de Pro TV şi Eurosport la finala feminină de la Roland Garros. Atunci aproximativ două milioane de telespectatori au văzut cum Simona Halep a fost întrecută de Jelena Ostapenko. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Tecău este la al doilea succes de Grand Slam alături de Rojer

Recordul unui meci de tenis transmis în direct în România a fost stabilit în februarie 2004, când a avut loc confruntarea dintre România şi Elveţia în Cupa Davis. Atunci 2,2 milioane de români urmăreau evenimentul transmis de postul public de televiziune.

Horia Tecău a câştigat al treilea turneu de Grand Slam din carieră, la US Open. Alături de Jean-Julien Rojer, Horia s-a impus în ultimul act cu 6-4, 6-3 împotriva dublului iberic format din Marc Lopez şi Feliciano Lopez. Pentru dublul româno-olandez este al doilea titlu de Grand Slam după cel câştigat la Wimbledon 2015. Tecău mai are în palmares un titlu de Grand Slam la dublu mixt, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands, la Australian Open în 2012.