VIDEO. Un stelist a marcat la debut în Polonia! Cum a adus victoria

Vicentiu Dinescu
în Stiri sportive
23/09/2017, 20:06

Fostul jucător al Stelei, Gabriel Iancu, a avut un debut de vis la noua sa echipă din Polonia, Nieciecza, care se află pe ultimul loc în clasament. Plecat de la campioana FC Viitorul în această vară, Iancu a transformat în minutul 90+7 penaltiul care a adus victoria formaţiei sale. Nieciecza a câştigat cu 2-1 meciul de pe teren propriu cu Lechia Gdansk, în poarta căreia s-a aflat slovacul Dusan Kuciak, fost jucător la FC Vaslui.

Gabi Iancu, în vârstă de 23 de ani, a intrat pe teren în minutul 81, în locul lui Pawlowski şi a adus primul succes pentru Nieciecza, după patru înfrângeri consecutive. Iancu a transformat penaltiul aşa cum a făcut-o pentru FC Viitorul în meciul decisiv pentru câştigarea titului cu FCSB. În urma acestei victorii, Nieciecza a urcat pe locul 14 în clasament după zece etape, cu opt puncte. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Iancu a mai avut oferte din afara Europei în vară

Fostul internaţional de tineret a plecat în vară de la FC Viitorul şi a semnat un contract pe două sezoane cu Nieciecza. El nu a fost folosit până acum, deoarece nu era pus la punct cu pregătirea fizică. Iancu a mai avut şi alte oferte în această vară din afara Europei, dar le-a refuzat pentru că şi-a dorit să joace într-un campionat puternic.

Gabriel Iancu a jucat în cariera sa la formaţiile FC Viitorul, Steaua Bucureşti şi Karabukspor. El a câştigat patru titluri în Liga I, unul cu FC Viitorul şi trei cu Steaua, şi câte o dată Cupa României, Supercupa României şi Cupa Ligii, toate cu Steaua Bucureşti.