Ianis Hagi a ieșit accidentat în minutul 60 al meciului Standard Liege – Genk! Prezența pe teren la duelul cu Liverpool este pusă sub semnul întrebării

19.10.2019 | 23:44
Ianis Hagi a iesit accidentat in minutul 60 al meciului Standard Liege  Genk Prezenta pe teren la duelul cu Liverpool este pusa sub semnul intrebarii

Ianis Hagi a fost titular pentru Genk la meciul cu Standard Liege, din etapa a 11-a a campionatului belgian. Internaționalul român a rezistat doar 60 de minute pe teren, fiind înlocuit după ce a suferit o accidentare. La finalului jocului pierdut de Genk, Ianis a fost supus unor controale efectuate de medicii echipei, iar verdictul urmează a fi anunțat.

Ianis Hagi, accidentat la meciul cu Standard Liege

Ianis Hagi a rezistat doar 60 de minute pe teren în meciul Standard Liege – Genk. Internaționalul român, ce a făcut parte din lotul primei reprezentative pentru dubla cu Insulele Feroe și Norvegia, a fost înlocuit de antrenorul Felice Mazzu după o accidentare suferită în urma unei lovituri primite în zona feței.

Cu Ianis Hagi pe teren, Genk a fost egala celor de la Standard Liege, echipa la care Denis Drăguș nu a fost nici măcar pe banca de rezerve. După ieșirea decarului echipei naționale, campioana Belgiei a primit gol la Liege în minutul 84, mijlocașul Samuel Bastien marcând golul ce a decis soarta celor trei puncte. Pentru Genk urmează meciul din grupele Ligii Campionilor cu Liverpool, programat miercuri de la ora 22:00, în Belgia.

Ianis Hagi a fost titular pentru Genk la meciul cu Napoli. Sursă Foto: Hepta

Ianis Hagi, rezervă neutilizată în meciul cu Norvegia

Ianis Hagi a fost în premieră decarul echipei naționale de seniori la dubla cu Insulele Feroe și Norvegia. Dacă la meciul din Feroe Ianis a fost integralist, nereușind, totuși, nimic notabil, la duelul de pe Arena Națională, Ianis Hagi nu a bifat niciun minut.

Genk are parte de un început de sezon sub așteptări. Campioana ultimului sezon din Belgia ocupă locul șase în clasament după 10 runde, cu 16 puncte, 10 mai puține decât liderul Brugge. Ca la fel cum este cazul și la echipa de club, situația naționalei României este dificilă. Selecționata lui Cosmin Contra are nevoie de patru puncte în următoarea dublă pentru a reuși calificarea la Campionatul European. Următoareale două meciuri ale tricolorilor sunt programate în noiembrie, cu Suedia pe Arena Națională și la Madrid, cu Spania.