Ianis Hagi a jucat în super amicalul Wolfsburg – Fiorentina 0-2! Ce s-a întâmplat la ultima fază

Sorin Dumitrescu
in Fotbal international
07/08/2017, 00:09

Sezonul trecut Ianis Hagi s-a antrenat cu echipa mare a Fiorentinei, a fost permanent lăudat de antrenorul Paulo Sousa, însă de jucat a făcut-o extrem de puţin, nici măcar un meci cu totul: 30 de minute în deplasarea câştigată la Cagliari, asta pentru că era ziua lui în acea duminică, iar apoi circa 20 de minute în ultima etapă, deşi portughezul promisese că îl va titulariza, squadra viola nemaivând nici un obiectiv.

În vară, Fiorentina a schimbat banca tehnică. A venit Stefano Pioli de la Inter, cel care a mai lucrat în cariera sa cu români, la Lazio, unde l-a avut pe Ştefan Radu căpitan. Ianis a primit sosirea noului antrenor ca pe o provocare, o nouă şansă de a forţa accesul în prima echipă, mai ales că Fiorentina a făcut multe schimbări, inclusiv de lot. Şi se părea că soarele a răsărit pe strada fiului lui Gică Hagi.

Ianis Hagi a marcat o dublă cu Trentino, dar nu a fost de ajuns

Ianis a început perioada jocurilor de pregătire din postura de titular. Şi la prima ieşire a Fiorentinei, în amicalul cu Trentino, Hagi Junior s-a numărat printre jucătorii remarcaţi. A înscris două goluri foarte frumoase şi a smuls aprecierile presei toscane, care vedea în el omul care să devină dirijorul de la mijlocul terenului. A mai înscris încă două goluri în următoarele jocuri test, după care situaţia s-a schimbat brusc.

Şi Stefano Pioli a avut cuvinte de apreciere la adresa lui Ianis Hagi, însă a accentuat asupra faptului că acesta nu e încă pregătit pentru prima echipă, pentru că nu are, în primul rând, acea capacitate fizica de a se bate de la egal la egal cu orice adversar. Si Ianis Hagi a trecut din nou pe bancă, aşa cum s-a întâmplat şi duminică, la meciul câştigat cu 2-0 în faţa lui Wolfsburg chiar în Germania. Ianis a intrat abia în ultimele 5 minute, în locul autorului celui de-al doilea gol, şi el un jucător de numai 20 de ani, Federico Chiesa. În cinci minute, Hagi nu a avut decât o lovitură liberă, ultima fază a meciului, executată peste poartă, dar cert este că în perspectiva noului sezon promblemele rămân aceleaşi.