Ianis Hagi, criticat la revenirea în primul “11” al lui Rangers: “Nu a fost cel mai bun meci”

Cristi Maciuca
în Fotbal international
30/11/2020, 10:07
Ianis Hagi nu a revenit cum și-a dorit în echipa lui Rangers. Ce probleme a sesizat presa din Scoția

Ianis Hagi (22 de ani) s-a întors în primul „11” al lui Rangers, duminică, 29 noiembrie, în victoria cu Falkirk, scor 4-0, din optimile Cupei Ligii Scoției.

Playmakerul român a jucat toate minutele, dar nu a izbutit să își treacă numele pe tabela de marcaj. Golurile echipei lui Steven Gerrard au fost marcate de Defoe, Bassey, Barisic și Tavernier.

A trecut fix o lună de când Ianis Hagi a fost titular ultima dată la Rangers. Pe 29 octombrie 2020, „șeptarul” liderului din Scoția a jucat din primul minut în partida câștigată în Europa League, cu Lech Poznan, scor 1-0.

Ce a scris presa din Scoția, după revenirea lui Ianis Hagi printre titularii lui Rangers

După succesul cu Lech Poznan, Gerrard nu l-a mai introdus deloc pe Hagi la ultimele două meciuri de Europa League, iar în precedentele două partide de Premiership a fost trimis pe teren în ultimele minute.

„Nota 6. A început în mijloc, iar ulterior a trecut în flancul stâng. A muncit mult și ar fi meritat să aibă o pasă decisivă, însă Cedric Itten a trimis peste poartă. Nu a fost cel mai bun meci al său”, au scris jurnaliștii de la Glasgow Live.

Conform aceleiași publicații, cel mai bun fotbalist al liderului din Scoția a fost Borna Barisic. Fundașul croat a înscris un gol și a oferit un assist în victoria care a calificat-o pe Rangers în sferturile de finală ale Cupei Ligii.

„Nu a fost cel mai bun meci al său”

Pe primul loc în Premiership, la 11 puncte în fața lui Celtic, Rangers are toate șansele să câștige Cupa Ligii în acest sezon, după ce rivala sa a fost eliminată încă din optimi, scor 0-2 cu Ross County.

Pentru echipa lui Steven Gerrard urmează acum partida cu Standard Liege, din etapa a cincea a grupei D a UEFA Europa League. Meciul este programat joi, 3 decembrie, la ora 22:00.

În cazul unui succes în confruntarea de pe Ibrox Stadium, Rangers va obține din punct de vedere matematic calificarea în „primăvara” europeană.