Ianis Hagi, laude pentru Steven Gerrard după calificarea din Europa League: ”Tactic, defensiv, ofensiv, am jucat totul bine”

27.02.2020 | 20:59
Ianis Hagi laude pentru Steven Gerrard dupa calificarea din Europa League Tactic defensiv ofensiv am jucat totul bine

Mijlocașul echipei Glasgow Rangers, Ianis Hagi, l-a lăudat pe antrenorul Steven Gerrard după calificarea în optimile de finală ale Europa League.

Ianis Hagi, laude pentru Steven Gerrard după calificarea din Europa League: ”Tactica a fost uimitoare”

”A fost un joc greu, dar tactica a fost înțeleaptă, iar noi cred că am jucat chiar bine. Cred că am îndeplinit cam tot ce am pregătit în cele două zile dinaintea partidei. Nu pot să spun că Braga a avut vreo șansă clară”, au fost laudele lui Ianis Hagi pentru Steven Gerrard după meciul din Europa League.

”A fost doar una la o lovitură de cap, la o fază din corner. Știam că ei au posesia foarte bună, dar tactica a fost chiar uimitoare. Tactic, defensiv, ofensiv, am jucat totul bine. Ce au plănuit antrenorii, am îndeplinit pe teren”, a declarat Hagi jr, conform Telekom Sport.

”Nu sunt singurul care a ratat un penalty”

Ianis Hagi a vorbit și despre penalty-ul ratat în meciul cu Sporting Braga: ”Lucruri ca acesta se mai întâmplă. Nu sunt singurul care a ratat un penalty și cred că vor mai fi jucători care vor rata. Dar și portarul lor a fost fantastic. În cele din urmă, sunt fericit că mi-am ajutat echipa să câștige”.

Glasgow Rangers și Ianis Hagi s-au calificat în optimile de finală ale Europa League. După ce au câștigat acasă cu 3-2, cu două goluri ale românului, scoțienii s-au impus și în deplasare cu Sporting Braga, scor 1-0, prin golul marcat de Ryan Kent, în minutul 61, după o pasă minunată a lui Hagi jr.

Fanii lui Rangers l-au criticat pe Hagi jr pentru penalty-ul ratat

Internaționalul român ratase un penalty în finalul primei reprize, dar s-a revanșat în partea secundă. Managerul Steven Gerrard a decis să-și protejeze vedeta și l-a schimbat pe Ianis în minutul 72.

Ianis Hagi a fost pus la colţ după ce a ratat un penalty în Braga – Rangers. Şutul fotbalistului de 21 de ani a fost parat de Matheus Matheus, iar reacţiile au început să curgă imediat pe reţelele de socializare.

Ianis, urmărit de 26 de cluburi din Europa

Nu mai puțin de 26 de cluburi europene, printre care Manchester United, AC Milan și Chelsea Londra, și-au trimis scouterii să-l vadă pe Ianis Hagi la meciul Sporting Braga – Glasgow Rangers, din manșa secundă a 16-imilor de finală ale Europa League.

La finalul meciului de la Braga, fiul ”Regelui” a fost extrem de oprimist și a spus că el și colegii săi nu se tem de niciun adversar în faza următoare din Europa League.