EXCLUSIV FANATIK
Andrei Bogdan Şchiopu
în Echipa nationala
12/10/2019, 22:49
Cifrele InStat. Ianis Hagi și Florinel Coman, printre cei mai slabi tricolori din Insulele Feroe – România 0-3. Mitriță a driblat în 24 de minute cât decarul naționalei în tot meciul EXCLUSIV FANATIK
Ianis Hagi și Florinel Coman, printre cei mai slabi tricolori din Insulele Feroe - România 0-3. Mitriță a driblat în 24 de minute cât decarul naționalei în tot meciul. Sursă foto: sportpictures.eu

În Ianis Hagi și Florinel coman, toți suporterii naționalei își puneau mari speranțe, mai ales după campania spectaculoasă făcută de ei la Campionatul European de Tineret din Italia și San Marino. În partida cu Insulele Feroe, ambii nu au avut cifre Instat prea bune și doar Florin Andone a avut rezultate mai slabe, cu un punctaj de 238 de puncte.

Ianis Hagi și Florinel Coman, printre cei mai slabi tricolori

Ianis Hagi și Florinel Coman nu au făcut un meci foarte strălucit în Insulele Feroe, iar cifrele Instat demonstrează aces lucru. Decarul naționalei a primit un scor de 280 de puncte, în timp ce Florinel Coman a fost punctat cu scorul de 266. În timpul meciului, decarul naționalei a avut 3 șuturi la poartă din care două au fost pe spațiul porții, iar mijlocașul FCSB-ului a avut doar un șut în afara terenului.

De altfel, Alexandru Mitriță, intrat în minutul 69, în afară de golul marcat, a avut 2 driblinguri reușite din 4 încercări față de Ianis Hagi, care a reușit un dribling din 5 încercări. Florinel Coman a driblat o dată din două încercări.

Cifrele Instat în ceea ce privește driblingurile

Stanciu și două rezerve, Rus și Mitriță, cei mai buni jucători ai României

Conform datelor Instat, cel mai bun jucător al selecționatei lui Cosmin Contra a fost  Nicușor Stanciu cu 358 de puncte, urmat de tânărul Adrian Rus cu 333 de puncte și de Alexandru Mitriță cu 332 de puncte. Imediat după cei trei, la egalitate de puncte, se află Nicușor Bancu și Paul Anton, ambii cu 290 de puncte. România a obținut încă o victorie în grupa F pentru calificările la Campionatul European 2020 și se clasează pe locul 2 cu 13 puncte, dar Suedia joacă în fața Maltei.

Cei mai buni jucători ai naționalei, conform cifrelor Instat

Chiar dacă România nu a jucat foarte bine în fața feroezilor, ultimele 15 minute au fost „de aur” pentru tricolori, care au reușit să înscrie de 3 ori. George Pușcaș a deschis scorul în minutul 74, Alexandru Mitriță a majorat scorul în minutul 84, iar Claudiu Keșeru a închis scorul la ultima fază a meciului.