în Fotbal international
29/10/2018, 12:30
Ibrahimovic e la un pas de întoarcerea în Europa! Suedezul a ratat play-off-ul în MLS. Vezi la cine poate ajunge Zlatan! GALERIE FOTO
Zlatan Ibrahimovic în așteptarea unui transfer în Europa

Dezastru pentru Zlatan Ibrahimovic în America. Los Angeles Galaxy a pierdut meciul decisiv pentru accederea în play-off și acum îl poate pierde pe Zlatan. Suedezul vrea să joace, și cum pentru el sezonul s-a încheiat în America, Ibrahimovic vrea un transfer în Europa. Real Madrid e cea mai interesată de serviciile lui Zlatan. Clubul spaniol l-a contactat pe atacant pentru un transfer, fie chiar și sub formă de împrumut.

Los Angeles Galaxy a avut calificarea în mână, dar a ratat incredibil locul în play-off. Echipa lui Zlatan Ibrahimovic avea nevoie de o victorie acasă cu Houston Dynamo. LA Galaxy a condus cu 2-0 la pauză și totul părea în grafic, dar în a doua repriză a urmat dezastrul. Columbianul Mauro Manotas a îngropat-o pe Galaxy, cu o dublă în 6 minute. Atacantul lui Houston a marcat în minutele 73 și 79, iar Dynamo a câștigat cu 3-2.

Zlatan Ibrahimovic, dezamăgit de ratarea play-off-ului, la finalul partidei dintre LA Galaxy -Houston Dynamo 2-3

Zlatan Ibrahimovic ar putea ajunge la Real Madrid sub formă de împrumut. David Beckham a făcut la fel în 2009

Zlatan Ibrahimovic nu este dorit doar de Real Madrid. Suedezul ar avea loc și pe San Siro. AC Milan ar vrea să repete schema pe care au făcut-o cu David Beckham în 2009, când englezul aflat atunci sub contract cu LA Galaxy a venit sub formă de împrumut la gruparea italiană. Prima oară în ianuarie 2009 și apoi în noiembrie 2009. Englezul a strâns 29 de partide și a marcat două goluri la AC Milan în perioada respectivă.

David Beckham împrumutat de AC Milan de la LA Galaxy în 2009

Real Madrid este în pole position pentru transferul lui  Zlatan Ibrahimovic. Un cuvânt hotărâtor în aducerea atacantului va avea noul antrenor, care este foarte probabil, conform presei spaniole, Antonio Conte. Suedezul ar fi vrut să lucreze din nou cu Jose Mourinho la fosta sa echipă Manchester United. Portughezul a fost însă refuzat de șefii clubului când a adus în discuție eventualul transfer al lui Zlatan.